REKLAMA

Proboszcz+. Rząd zbudował mechanizm dofinansowań niczym drugi Fundusz Kościelny

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-07-25 08:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-25 08:15

Kolejny rządowy program budzi kontrowersje. Nabór w konkursie dla gmin na odnowę zabytków zdominowały obiekty sakralne i kościelne. Można je też dotować poprzez Fundusz Kościelny, ale tam warunki dofinansowania są dużo mniej atrakcyjne - informuje "DGP".

Proboszcz+. Rząd zbudował mechanizm dofinansowań niczym drugi Fundusz Kościelny
Proboszcz+. Rząd zbudował mechanizm dofinansowań niczym drugi Fundusz Kościelny
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

O jakich liczbach mówimy? W programie do dyspozycji jest 2,5 mld zł. Łącznie zestawienie przyznanych dotacji zawiera 4,8 tys. pozycji. Wstępna analiza pokazuje, że co najmniej 3 tys. to obiekty sakralne, na których remont ma zostać wydane co najmniej 1,4 mld zł.

Jak policzyli dziennikarze "GW", najwięcej dotacji otrzymały gminy w woj. mazowieckim (265,6 mln zł), Wielkopolsce (218,6 mln) i na Lubelszczyźnie (blisko 206 mln). Wśród gmin najwyższym dofinansowaniem może pochwalić się Świdnica (11,42 mln zł).

Lista zdominowana przez obiekty sakralne

Rządowy Program Odbudowy Zabytków (RPOZ, choć mógłby się też nazywać po prostu "Proboszcz+") stanowi element Programu Inwestycji Strategicznych. Zakłada wsparcie samorządów „w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych”. Gminy ochoczo ruszyły po pieniądze: złożono 11 tys. wniosków na łączną kwotę prawie 14 mld zł (przypomnijmy, że w programie jest do dyspozycji 2,5 mld zł). Wnioski dotyczyły zarówno obiektów kościelnych, ale i takich, których właścicielem jest samorząd lub państwo. Autorzy tekstu w "DGP" zwracają uwagę, że "udostępniona w formacie PDF lista pozytywnie rozpatrzonych wniosków jest wręcz zdominowana przez obiekty sakralne." I to głównie te z mniejszych miejscowości.

"Oczywiście trudno negować fakt, że wiele obiektów kościelnych i sakralnych w Polsce, które przetrwały wojnę, ma charakter zabytkowy i w związku z tym wymaga ochrony. (...) Kontrowersje budzić może jednak to, że istnieje już instrument dlatego rodzaju wsparcia – to Fundusz Kościelny, ustanowiony kilkadziesiąt lat temu jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez państwo fundusz  nieruchomości ziemskie." - czytamy.

O co chodzi? O pieniądze. Tutaj na rok do dyspozycji jest zaledwie 11 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania to co do zasady 200 tys. zł.

A „pieniądze przyznano według klucza partyjno-kościelnego” – przekonują samorządowcy i kierują  zawiadomienie do NIK. Rząd tłumaczy, że propozycje oceniła komisja powołana przez premiera.

Kto ocenia wnioski w tym programie? Komisja powołana przez premiera i złożona z: trzech przedstawicieli szefa rządu, po dwóch przedstawicieli trzech ministerstw oraz dwóch osób wskazanych przez BGK plus jeden przedstawiciel resortu kultury.

– Nikt z nas nie wie, jak przebiegła weryfikacja wniosków, nie zna punktacji, ani w jakim trybie możemy się odwołać od tej decyzji – mówi prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

"Na wsparciu zabytków bardzo zależy prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu"

Na zabytki wydajemy więcej niż nasi poprzednicy, w najbliższych latach skupimy się na ich rewitalizacji - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Na zabytki, w tym i kościoły, nasi poprzednicy wydawali około 70 mln zł rocznie. Dzisiaj mamy program (...) ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który wydaje ponad 200 mln zł i dodatkowo "Polski ład", który przeznacza na to kilka miliardów złotych. Są to więc nieprawdopodobnie większe kwoty" - powiedział minister.

Podkreślił, że w Polsce są takie obiekty zabytkowe, które z żadnej dotacji nie skorzystały, zanim do władzy nie doszła Zjednoczona Prawica, a obecnie korzystają, niejednokrotnie trzeci raz z rzędu.

Szef resortu rozwoju i technologii przypomniał, że na wsparciu zabytków bardzo zależy prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który, jak powiedział Buda, "wielokrotnie powtarzał, że odbudowa naszej tkanki, naszych zabytków, to jest kwestia państwowa, bo musimy pokazać państwowość".

Buda podkreślił, że wiele z naszych zabytków zostało zniszczonych, ale te, które zostały zachowane muszą zostać odbudowane. "Będziemy na to bardzo mocno stawiać w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości i w najbliższych latach bardzo mocno skupimy się na rewitalizacji" - powiedział Buda.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (37)

dodaj komentarz
karbinadel
Kiedy speckomisja do badania wpływów watykańskich?
friedens
Drożyzna szaleje, śmieciowe bomby ekologiczne cykają, rzeki zatrute, lasy wycięte, populacja spada, prąd najdroższy w UE, OZE leży i kwiczy, a oni? PIBAĆ JES!
HardMetal
Miliardy na kościoły są a bomby ekologiczne z którymi samorządy nie mogą dać sobie rady leżą i czekają na kolejny pożar.
tfu! pisiory jedne!
men24a
Jeden z duchownych mi powiedział, że na proboszcza wybiera się człowieka pół inteligentnego, bo człowiek wykształcony nie rabował by tak kraju na rzecz innego. Setki tys ha ziemi, budynki wszystko jest własnością Watykanu.

"Kościół zawsze żył i żyje w symbiozie z rządzącymi. Czy to komuchy,czy dyktatorzy. " 1929
Jeden z duchownych mi powiedział, że na proboszcza wybiera się człowieka pół inteligentnego, bo człowiek wykształcony nie rabował by tak kraju na rzecz innego. Setki tys ha ziemi, budynki wszystko jest własnością Watykanu.

"Kościół zawsze żył i żyje w symbiozie z rządzącymi. Czy to komuchy,czy dyktatorzy. " 1929 — Papież Pius XI (1922–1939) po podpisaniu przez Stolicę Apostolską układów laterańskich z faszystowskimi Włochami oświadczył, że dla dobra Kościoła „gotów jest sprzymierzyć się nawet z diabłem”
go_ral
z tego co widze to wiekszosc kasy ma isc na zabytki. to chyba dobrze.
tytus22
Na to aby ksiądz zamiast kazania radził na kogo głosować
jenak
O liczniku apostazji coś ostatnio taka cisza.

CaciOŁ się pewnikiem.Przy Jeźdźcach Apokalipsy hasających wokół, wielu pojęło, że nie tylko mamona i garść laickich porad się liczy.
jan_karter
A to ciekawe, bo dla kieckowych mamona jest bogiem.

Procedura apostazji jest tak utrudniona, że większości nie chce się kopać z koniem. Po prostu olewają kościół. Gdyby był prosty formularz w necie, gdzie wypisujesz się z tego brdelu, to by okazało się, że mamy 30% katolików w Polsce, czyli tyle, ile średnio regularnie uczęszcza na meszki.
jenak odpowiada jan_karter
Coś tam zamącono w głowie we wczesnych latach.

Spotykałam księży już od dziecka. Spoko ludzie. A przeżyłam dzieciństwo i młodość wokół i w kościele walczącym. Zawsze pogoda ducha na twarzy. Zero skarg, a było ciężko. Wokół ZOMO.

Ten sam kościół po latach. Nadal wspaniali księża, gdy czasami tam jeszcze wracam.
andregru odpowiada jenak
"w kościele walczącym" razem z ojcem Morawieckiego z Solidarności Walczącej ? Ściąg klapki z oczu Polska i kościół niestety się mocno zmieniła od tamtych czasów . Działki Morawieckiego zwrócone kościołowi a sprzedane po znajomości . Mam ponad 60 lat, pamiętam czasy ZOMO i kościoła w PRL oraz mogę porównać z dzisiejszym "w kościele walczącym" razem z ojcem Morawieckiego z Solidarności Walczącej ? Ściąg klapki z oczu Polska i kościół niestety się mocno zmieniła od tamtych czasów . Działki Morawieckiego zwrócone kościołowi a sprzedane po znajomości . Mam ponad 60 lat, pamiętam czasy ZOMO i kościoła w PRL oraz mogę porównać z dzisiejszym kościołem Rydzyka , prałata Jankowskiego i jego wódki , Dziwisza i wielu innych . Złoto , przepych i buta z nich bije .

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki