13. emerytura z podpisem prezydenta. Na 14. czeka

Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury – przewiduje ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.

(fot. MRPiPS / Flickr)

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Prezydent: Jeżeli ustawa o "czternastej" emeryturze trafi do mnie, podpiszę ją

Jeżeli ustawa o "czternastej" emeryturze trafi do mnie, to podpiszę ją, dlatego że to świadczenie jest polskim emerytom potrzebne - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Żyrardowie podczas podpisania ustawy o trzynastej emeryturze.

Prezydent podkreślał, że trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury w danym roku, która w 2020 r. wynosi 1200 zł brutto i nie będzie ona podlegała egzekucji.

Wspomniał również o przyjęciu we wtorek przez rząd projektu ustawy o "czternastej" emeryturze. "Dzisiaj możemy być pewni, że i czternasta emerytura w 2021 r. zostanie wypłacona. Dzisiaj przyjął to rząd. Ustawa w tej sprawie oczywiście musi przejść przez parlament, rząd dzisiaj zatwierdził ten projekt i ustawa trafi teraz do parlamentu" - mówił prezydent.

"Jeżeli (ustawa) trafi do mnie, a wierzę w to głęboko, że trafi, możecie państwo być spokojni, że także i to świadczenie zostanie podpisane, dlatego że ono jest polskim emerytom zwyczajnie potrzebne. Zawsze powtarzam - dla mnie jest bardzo ważne, najważniejsze to, żeby moim rodakom podnosił się poziom życia" - dodał.

CIR: Koszt wypłaty tzw. czternastej emerytury w '21 szacowany na ok. 10,6 mld zł

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o tzw. czternastej emeryturze. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone w wysokości najniższej emerytury.

Wypłata odbędzie się na zasadach podobnych jak przy trzynastej emeryturze, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych. Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie nie przekracza 2.900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają "czternastkę" zmniejszoną, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jak podano, jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego "czternastka" będzie zmniejszona o 100 zł.

W 2021 roku świadczenie ma być wypłacone ok. 9,1 mln emerytom i rencistom - ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób w niższej.

"Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 r. oszacowano na ok. 10,6 mld zł" - podał CIR w komunikacie.

Wskazano też, że większości uprawnionych świadczenie zostanie wypłacone w listopadzie 2021 roku.

"Nowe roczne świadczenie pieniężne będzie dodatkiem do emerytur i rent wypłacanych w systemie powszechnym (ZUS), do emerytur i rent rolników (KRUS), świadczeń służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - podano w komunikacie.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

ABC trzynastej emerytury

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Mateusz Roszak, Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/  mro/ kkr/ mhr/ sar/ ana/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 rafa987

Przypomnę słowa......... Margaret Thatcher cyt. " Problem z socjalistami polega na tym, że ostatecznie kończą mi się cudze pieniądze."
W Polsce jesteśmy właśnie na tej drodze.

! Odpowiedz
5 7 antek10

takie rzeczy tylko w polsce

! Odpowiedz
9 19 don_drapichrust

w tym tempie to w przyszłym roku dojdziemy do 20stki

! Odpowiedz
0 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 84 ojkonomist

Nie da się tego czytać. Socjalizm w najgorszym chińskim wydaniu. Zamiast rzetelnej waloryzacji emerytur (w ostatnich 6-7 miesiącach większość rzeczy które kupuję do życia lub usługi z których korzystam poszły w górę 10-50%), to nakręca inflację która niszczy oszczędności starych ludzi, a daje im się ochłap na dziś - na przetrwanie, taka miska ryżu. Zabiera się dużo i podstępnie, a daje trochę, ale z odpowiednim szumem medialnym. Łamie się wszelkie zasady wypracowanych ciężka pracą emerytur. Nie liczy się ile kto pracował, ile wpłacił do ZUS - wszystkim równo, bo przecież maja takie same żołądki, a niedługo do piachu. I pod tym się podpisuje Prezydent starający się o reelekcję! Ja wiem że jest prawnikiem a nie ekonomistą ale takie propozycje firmować ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 17 znawca_wszystkiego

Nie wiem co ty wiesz o Chinach ale Chiny to obecnie najbardziej kapitalistyczny kraj na świecie. Obecna polska to kraj socjalistyczny tak samo jak 50 lat temu.

! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 71 reinonak

13 emerytura jest złamaniem umowy którą zawarło kiedyś obecne pokolenie emerytów z państwem a która to umowa dotyczyła wypłacania 12 świadczeń w ciągu roku. Skoro raz złamali wypłacając 13-stkę to mogą ponownie złamać zabierając 12-stke ale lud prosty tego nie rozumie no bo jak dajo to jak można narzekać.

! Odpowiedz
36 12 jendreka

Zawsze mówiłem, że kiedyś muszą oddać to co zabrali z OFE.

! Odpowiedz
10 35 jendreka

Ja jestem za nawet 15 i 16, przecież obiecywali emerytury pod palmami, a wiadomo PiS dotrzymuje obietnic.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne