REKLAMA
WAŻNE

13. emerytura z podpisem prezydenta. Na 14. czeka

2020-02-25 15:50, akt.2020-02-25 18:18
publikacja
2020-02-25 15:50
aktualizacja
2020-02-25 18:18

Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury – przewiduje ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.

/ fot. MRPiPS / Flickr

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Prezydent: Jeżeli ustawa o "czternastej" emeryturze trafi do mnie, podpiszę ją

Jeżeli ustawa o "czternastej" emeryturze trafi do mnie, to podpiszę ją, dlatego że to świadczenie jest polskim emerytom potrzebne - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Żyrardowie podczas podpisania ustawy o trzynastej emeryturze.

Prezydent podkreślał, że trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury w danym roku, która w 2020 r. wynosi 1200 zł brutto i nie będzie ona podlegała egzekucji.

Wspomniał również o przyjęciu we wtorek przez rząd projektu ustawy o "czternastej" emeryturze. "Dzisiaj możemy być pewni, że i czternasta emerytura w 2021 r. zostanie wypłacona. Dzisiaj przyjął to rząd. Ustawa w tej sprawie oczywiście musi przejść przez parlament, rząd dzisiaj zatwierdził ten projekt i ustawa trafi teraz do parlamentu" - mówił prezydent.

"Jeżeli (ustawa) trafi do mnie, a wierzę w to głęboko, że trafi, możecie państwo być spokojni, że także i to świadczenie zostanie podpisane, dlatego że ono jest polskim emerytom zwyczajnie potrzebne. Zawsze powtarzam - dla mnie jest bardzo ważne, najważniejsze to, żeby moim rodakom podnosił się poziom życia" - dodał.

CIR: Koszt wypłaty tzw. czternastej emerytury w '21 szacowany na ok. 10,6 mld zł

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o tzw. czternastej emeryturze. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone w wysokości najniższej emerytury.

Wypłata odbędzie się na zasadach podobnych jak przy trzynastej emeryturze, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych. Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie nie przekracza 2.900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają "czternastkę" zmniejszoną, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jak podano, jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego "czternastka" będzie zmniejszona o 100 zł.

W 2021 roku świadczenie ma być wypłacone ok. 9,1 mln emerytom i rencistom - ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób w niższej.

"Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 r. oszacowano na ok. 10,6 mld zł" - podał CIR w komunikacie.

Wskazano też, że większości uprawnionych świadczenie zostanie wypłacone w listopadzie 2021 roku.

"Nowe roczne świadczenie pieniężne będzie dodatkiem do emerytur i rent wypłacanych w systemie powszechnym (ZUS), do emerytur i rent rolników (KRUS), świadczeń służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - podano w komunikacie.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

ABC trzynastej emerytury

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Mateusz Roszak, Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/  mro/ kkr/ mhr/ sar/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
rafa987
Przypomnę słowa......... Margaret Thatcher cyt. " Problem z socjalistami polega na tym, że ostatecznie kończą mi się cudze pieniądze."
W Polsce jesteśmy właśnie na tej drodze.
antek10
takie rzeczy tylko w polsce
don_drapichrust
w tym tempie to w przyszłym roku dojdziemy do 20stki
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ojkonomist
Nie da się tego czytać. Socjalizm w najgorszym chińskim wydaniu. Zamiast rzetelnej waloryzacji emerytur (w ostatnich 6-7 miesiącach większość rzeczy które kupuję do życia lub usługi z których korzystam poszły w górę 10-50%), to nakręca inflację która niszczy oszczędności starych ludzi, a daje im się ochłap na Nie da się tego czytać. Socjalizm w najgorszym chińskim wydaniu. Zamiast rzetelnej waloryzacji emerytur (w ostatnich 6-7 miesiącach większość rzeczy które kupuję do życia lub usługi z których korzystam poszły w górę 10-50%), to nakręca inflację która niszczy oszczędności starych ludzi, a daje im się ochłap na dziś - na przetrwanie, taka miska ryżu. Zabiera się dużo i podstępnie, a daje trochę, ale z odpowiednim szumem medialnym. Łamie się wszelkie zasady wypracowanych ciężka pracą emerytur. Nie liczy się ile kto pracował, ile wpłacił do ZUS - wszystkim równo, bo przecież maja takie same żołądki, a niedługo do piachu. I pod tym się podpisuje Prezydent starający się o reelekcję! Ja wiem że jest prawnikiem a nie ekonomistą ale takie propozycje firmować ....
znawca_wszystkiego
Nie wiem co ty wiesz o Chinach ale Chiny to obecnie najbardziej kapitalistyczny kraj na świecie. Obecna polska to kraj socjalistyczny tak samo jak 50 lat temu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
reinonak
13 emerytura jest złamaniem umowy którą zawarło kiedyś obecne pokolenie emerytów z państwem a która to umowa dotyczyła wypłacania 12 świadczeń w ciągu roku. Skoro raz złamali wypłacając 13-stkę to mogą ponownie złamać zabierając 12-stke ale lud prosty tego nie rozumie no bo jak dajo to jak można narzekać.
jendreka
Zawsze mówiłem, że kiedyś muszą oddać to co zabrali z OFE.
jendreka
Ja jestem za nawet 15 i 16, przecież obiecywali emerytury pod palmami, a wiadomo PiS dotrzymuje obietnic.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki