Premier: Krajowa Administracja Skarbowa podniosła system podatkowy w Polsce na wyżyny

Krajowa Administracja Skarbowa podniosła system podatkowy w Polsce do niespotykanych wcześniej wyżyn - ocenił premier Mateusz Morawiecki w Sejmie podsumowując poprzednią kadencję swojego rządu.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

Premier mówił w Sejmie, że jego rząd ograniczył biurokrację. "Przedsiębiorcy nie lubią kontroli skarbowych. W 2015 r. tych kontroli skarbowych było 35 tys. W 2018 r. było ich o połowę mniej" - stwierdził.

Ocenił, że Krajowa Administracja Skarbowa podlega obecnie "bardzo szczególnym atakom", jest obniżane jej morale. "Doskonale wiecie, że w wielkiej organizacji uderzenie w jej morale przyczynia się do zmniejszenia jej efektywności. A przecież nie chodzi o to, żeby z powrotem mafie VAT-owskie zaczęły realizować swoje interesy" - mówił. Wskazał, że "w wielkiej organizacji zawsze znajdzie się kilka czarnych owiec, które są nieuczciwe". "I kto wyeliminował tę nieuczciwość? Właśnie Biuro Inspekcji Wewnętrznej powołane w ramach Krajowej Administracji Skarbowej" - dodał.

Jak mówił, "wielki wysiłek tej organizacji" spowodował ogromną różnicę we wpływach podatkowych. Wskazał, że w latach 2009 - 2015 "dreptaliśmy w miejscu". "VAT - główne źródło budżetu - był na poziomie 110 do 120 mld zł. Ile jest teraz, w ostatnich latach? Jest 170 do 180 mld zł - 60 mld więcej" - podsumował premier.

Podziękował KAS za to, że potrafiła zastosować "takie instrumenty, które podniosły poziom jakości sytemu podatkowego w Polsce do niespotykanych wcześniej wyżyn". (PAP)

autor; Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 carlito1

Mafie VAt działały w zmowie z rządem i US .... i Pinokio to wie... ale nie powie bo oznaczało by to wsadzenie do puszki tysięcy urzędasów w US...a swoich się nie rusza....

! Odpowiedz
3 4 piotrek74

"Mafie VAt działały w zmowie z rządem i US". Tak, masz rację. Z rządem PO. Tak było. Dlatego w kasie było tylko 120 mld z VATU, a teraz jest 180. Te 60 mld z powietrza się nie wzięły. Tylko z uszczelnienia. Dlatego łysy min. fin. Rostowski mówił "pinięndzy nie ma", a rudy premier "pokażcie mi gdzie są te pieniądze zakopane", a lemingi z Kopacz i Balcerkiem na czele mówiły "obietnice PiS zrujnują kraj". A sami za miesiąc krzyczeli, że PiS daje 500+ tylko od drugiego dziecka, a MY jak wygramy to damy od PIERWSZEGO!
A wyłudzenia i to na ogromną skalę były to każdy głupi wie. Ty, widać jesteś za głupi żeby to wiedzieć.
Wystarczyło posłuchać szefa zw. zaw. celników na komisji śledczej: "Urzędnicy na zlecenie grup przestępczych kształtowali przepisy. Nam nie można było ruszać paliw. Myśmy alarmowali już za poprzedniej władzy, że te paliwa wjeżdżają i są sprzedawane bez VAT-u i nie można było tego ruszać. Dotyczyło to wielu obszarów: hazard, paliwo, wszystkie wyroby akcyzowe. W 2013 w postawiono mi zarzut za to, że alarmowaliśmy, iż minister finansów wprowadza ułatwienia dla przemytu. To był jeden z zarzutów, po którym wyrzucono mnie ze służby". MYŚL, chłopie, zanim coś napiszesz.
Btw. Kliknąłem na czerwoną łapkę - wyświetliła się łapka zielona... Dziwne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 silvio_gesell

Żeby podnieść system podatkowy na wyżyny trzeba zmienić podatki, a nie zacieśniać. Opodatkować dochody pasywne, a nie pracę.

! Odpowiedz
27 9 artur17

PO wzniosła zato na wyżyny mafie vatowskie i kancelarie podatkowe. A szarakom przywalili większy VAT.

! Odpowiedz
1 3 piotrek74

Zobacz ile masz minusów. Lemingi nie lubią prawdy.

! Odpowiedz
7 36 pomorzaninm

super ze 60 mld wiecej w ciagu roku ale w sejmie zasiada czlowiek ktory lekką rekąrozdaje te pieniadze dla emerytow zamiast obnizyc podatki i skladki ZUS dla firm i pracownikow...
Partiokracja ma sie nadal bardzo dobrze.
Bedziemy mieli nowego prezydenta i sanacyjny PIS sie rozpadnie na rywalizujące ze sobą odlamy ... widac juz to po Ziobro ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 33 zenonn

"kilka czarnych owiec, które są nieuczciwe"
Aby mogła działać "karuzela VAT" tych czarnych musi być mnóstwo.
Kontroluje się każdy drobny zwrot VAT, a miliardy wypływają?
Bez udziału funkcjonariuszy ministerstwa i naczelników skarbowych i Biuro Inspekcji Wewnętrznej?

A łyżka na to: niemożliwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 35 karbinadel

Dokładnie. Drobny przedsiębiorca jest wzywany na kontrolę gdy odlicza 1000 zł VAT za zakup kasy fiskalnej. A firmom-krzakom urzędnicy skarbowi ciepłą rączką wypłacali grube miliony

! Odpowiedz
2 3 piotrek74 odpowiada karbinadel

Dokładnie. I to przez całe 8 lat. Od 2007 do 2015. To od 2007 roku zaczęła się krzywa spadku dochodów budżetowych z podatków pośrednich (VAT+akcyza). Od 2016 roku zaczęła znowu rosnąć.

! Odpowiedz
4 37 cowabunga

Słowo 'wyżyny' zestawione ze słowem ,''podatki" tworzy bardzo nieciekawe połączenie. Rozumiem że po wyżynach będą "szczyty" jak to jest w podreczniku geografii klasa 5 sp. Zeby tylko etatowcom tych szczytów i wyżyn nie zapodali jak im chodzi po głowie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.