REKLAMA

Premier Orban: UE przeistacza się w imperium

2021-06-19 19:06
publikacja
2021-06-19 19:06
Premier Orban: UE przeistacza się w imperium
Premier Orban: UE przeistacza się w imperium
fot. © European Union 2014 / / Parlament Europejski

Unia Europejska przeistacza się w imperium zamiast Europy narodów i dlatego demokracje, stojące na gruncie narodowym, są obecnie w opozycji do budowniczych imperium – oświadczył w sobotę premier Węgier Viktor Orban.

Według Orbana nikt nie upoważnił instytucji unijnych do tego rodzaju polityki. „Nie bójmy się tego powiedzieć: my, demokraci stojący na gruncie narodowym, jesteśmy w opozycji do budowniczych imperium, którzy są w istocie wrogami demokracji” – oznajmił.

Jak dodał, w Brukseli rządzą dziś ci, którzy nie traktują integracji jako narzędzia, tylko jako cel sam w sobie i dlatego chcą zmniejszyć znaczenie wartości narodowych i tradycyjnych.

„Na celowniku znalazł się naród, regiony, Kościoły katolickie i żydowskie, rodziny” – ocenił.

Dlatego zdaniem węgierskiego rządu przy najbliższej okazji należy wykreślić z traktatów UE sformułowanie o „coraz ściślejszym związku” - powiedział.

Zaznaczył też, że Komisja Europejska stała się ciałem politycznym, a Parlament Europejski z punktu widzenia europejskiej demokracji znalazł się w ślepej uliczce, gdyż reprezentuje tylko swoje własne interesy ideologiczne i instytucjonalne.

Dlatego – według premiera Węgier – trzeba zwiększyć rolę parlamentów narodowych. Jego zdaniem parlamenty narodowe powinny kierować przedstawicieli do PE na wzór Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a także powinny mieć prawo zatrzymywania unijnych procesów ustawodawczych, jeśli uważają, że narusza to kompetencje narodowe.

Ocenił też, że bez sukcesu gospodarczego UE się rozpadnie. „Dlatego my, którzy jesteśmy zwolennikami Unii Europejskiej, powinniśmy popierać tylko taką politykę, która koncentruje się na wspólnym sukcesie gospodarczym” – zaznaczył.

Tymczasem – według niego – Bruksela walczy z państwami członkowskimi, poucza je, grozi im i karze je, czyli nadużywa władzy i w ten sposób sama się rozbija.

Orban wyraził również przekonanie, że należy przyjąć do UE Serbię, gdyż jej członkostwo jest ważniejsze dla UE niż dla Serbów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
drabio
Jak na razie to Orbi klęka przed Rosją: atom, gaz i cała narracja...
pstrzezek
Całe szczęcie że są tacy którzy mogą przeciwstawić się niewidzialnemu imperium
27 - 1 ;)))))))
karbinadel
O ile się orientuję, kościoły katolickie nie są narodowe, lecz podlegają imperium watykańskiemu
grab
Orban zrobił z Węgier swoje imperium dużo wcześniej.
jpelerj
Boli go, że UE szybciej zablokuje mi kasę, niż się spodziewał i może nie uda mu sie sfinansować wyborów. Nie ma się co dziwić, w sumie.
300_pala odpowiada jpelerj
Dni Orbana są policzone
and00
Dobrze że nie zablokuje znacznie bardziej skorumpowanej Bułgarii
Ale tam Premier jest z poprawnej politycznie internacjonalistycznej opcji która trzyma władzę
Tak że spoko

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki