Prędzej umrą, niż pospłacają kredyty

analityk Bankier.pl

Przeciętny Szwed posiadający kredyt hipoteczny umrze, zanim w pełni spłaci swój dług – wynika z najnowszego raportu szwedzkiego banku centralnego. Skala zadłużenia oraz bańki nieruchomościowej u naszych sąsiadów zza morza budzi poważne obawy.

Jak wynika z opublikowanego wczoraj dokumentu, zadłużonych jest już 52% spośród 7,7 miliona dorosłych Szwedów. Liczby te odpowiadają 1,7 mln gospodarstwom domowym, które w sumie dłużne są instytucjom finansowym 2,257 biliona koron (1,04 bln zł).

Przytłaczająca większość tych długów – aż 95% - to kredyty hipoteczne, które zaciągnęło w sumie 3 miliony osób. Pozostałe 0,6% stanowi dług na kartach kredytowych, a 4,3% inne formy zadłużenia.

Jak wyliczyli analitycy Riksbanku, średnie zadłużenie Szwedów – czyli stosunek ich długu do dochodu rozporządzalnego – wynosi astronomiczne 296%. Jeszcze gorzej rzecz ma się wśród osób spłacających kredyt hipoteczny, gdzie wskaźnik ten wynosi 370%. W przypadku gospodarstw domowych wskaźniki te wynoszą odpowiednio 263% i 313%. Dodatkowo we wszystkich grupach dochodowych zadłużenie dwukrotnie przewyższa dochód rozporządzalny. W porównaniu do całości dochodów, zadłużenie Szwedów sięgnęło 174% wobec 90% w 1995 r.

Relacja całkowitych dochodów do długu szwedzkich gospodarstw domowych

źródło: Riksbank

"Sto lat, sto lat, niech płacą, płacą nam"

Według oficjalnych danych dług 25% szwedzkich gospodarstw domowych rośnie z każdym rokiem. W latach 2012-2013 swoje zadłużenie zredukowało zaledwie 60% kredytobiorców, a jeżeli w przyszłości utrzymane będzie dotychczasowe, bardzo niskie tempo tej redukcji to przeciętny zadłużony Szwed będzie wolny od długu dopiero za … blisko 100 lat.

Wysokie zadłużenie Szwedów wiąże się z utrzymywanymi przez bank centralny niskimi stopami procentowymi, które oznaczają relatywnie tani kredyt dla konsumentów. Zwiększony popyt na nieruchomości przełożył się na wzrost cen, które w ciągu ostatniej dekady wzrosły o 300%. Alarmującą sytuację na szwedzkim rynku nieruchomości dostrzegł nawet amerykański ekonomista Paul Krugman, który powszechnie znany jest z „sympatii” dla taniego kredytu.

Przed bańką na rynku nieruchomości kilkukrotnie ostrzegał Szwecję także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW przypominał, że szwedzki system bankowy po raz ostatni załamał się relatywnie niedawno – na początku lat 90. – a krach poprzedziło m.in. formowanie się poprzedniej bańki nieruchomościowej.

- Nagły i znaczący spadek cen szwedzkich nieruchomości może bardzo negatywnie wpłynąć na konsumpcję i bezrobocie oraz będzie miał poważne konsekwencje na system bankowy - ostrzegał we wrześniu ubiegłego roku MFW.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Racjonalny

Artykuł nie daje pełnych informacji, ale jeżeli porównuje się dochód roczny z wartością kredytu hipotecznego to 300 % to nie jest wartość astronomiczna, ale standard.
Jeżeli dodatkowo dochód rozporządzalny to ten, po odliczeniu wszelkich obciążeń to już żaden problem.
Sytuacja zmienia się drastycznie jeżeli jest to dochód w całym okresie kredytowania. Wtedy to jest dramat i jakiś absurd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Obserwator

A jak relatywnie wzrosły ceny u nas.A płace prawie nie wzrosły.Ciekawe dlaczego my jesteśmy najlepsi statystycznie, bo w realu to wygląda nie ciekawie.Martwy się o naszą gospodarkę i walczmy z korupcją,która niszczy krajowy budżet,który zmierza do bankructwa.Ważne jest,że w tamtych "złych gospodarczo krajach" ludziom żyje się dostatnio,a u nas biednie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Madera

Polak nie byłby Polakiem, gdyby nie troszczył się o innych! Obudzcie się, w Polsce kredytobiorcy, umrą dzieci zanim Tata, i po nim dzieci spłacą kredyty?! Pomyślcie o tych co nie mają, z czego ich spłacać, o tych co wpędza ich się celowo w dołki finansowe, tych co się bezkarnie okradani,tych co komornicy ŁUPIĄ gorzej niż Janosik, bo takie Rząd stworzył im możliwości!!! W Szwecji Państwo im umorzy a w Polsce?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mikkola

a nie było Islandii przypadkiem?
no popatrz Pan

! Odpowiedz
0 0 ~Caesar

Pytanie za 100 pkt , kto ich/nas wycyckał ? Przecież te domy ktoś pobudował, czyli kasa wróciła do obiegu . Kto to przejął skoro wszyscy są zadłużeni. Bo przecież nie bankierzy którzy sami w sobie nic nie wytwarzają , a może jednak ??? Czy może Chińczycy i Norwegowie z nadwyżkami budżetowymi. Ja stawiam jednak na bangsterów....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer

Owszem, bilans zawsze wychodzi na zero ale jest jeszcze coś:

Zła alokacja zasobów.

BUdując domy rezygnuje się z wytwarzania innych rzeczy (na razie odstawiam na bok sponsoring przez Chińczyków itp). Z naszego punktu widzenia może się wydawać, że Szwedom nieczego nie brakowało, więc mogli sobie fundnąć mieszkania. Ale ja od lat powtarzam: peak oil dokona bardzo poważnego pzretasowania wartości! Gdy padną takie motory ich gospoadrki jak Volvo będą de facto bankrutami. Po nałożeniu na to kredytów i przyzwyczajenia do bogactwa łamane na lewicowy obłęd mamy... Skandynawską Republike Islamską. Bo IMHO tak właśnie skończą Szwedzi - zostaną ubezwłasnowolnieni w swoim własnym kraju. Ale długo, bardzo długo i bardzo cieżko na to pracowali.

W zasadzie powinno to dać do myślenia także nam. Jednak jest kilka podstawowych róznic między Polską i Szwecją:

Bieda jest u nas naturalnym stanem, każdy powyżej 30-tki zetknął się z taką sytuację w kraju, że (dosłownie) gorzej już być nie mogło.
Pomimo usilnej pracy lewicowych partii jak TR czy SLD wspartej masmediami w stylu TVN czy GW ciągle jesteśmy tradycjonalistami. Gdy zrobi się naprawde źle rodziny bardziej się zintegrują, a konserwatywne podejście życia bardzo nam pomoże.
Polacy w swojej masie mają "chłopski rozum" i tak łatwo nie łapią się na lep banksterów. Gotowka trzyma się u nas dobrze, a z tego co pamiętam Szwecja chce byc pierwszym państwem bez papierowego pieniądza. To nie chciwy bankier powoduje, że ludzie nie moga spłacić kredytów: po pierwsze ludzka pycha, po drugie chciwość (...) po siódme...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~leszczuk odpowiada ~MacGawer

Obyś miał racię. Miejmy tylko nadzieję, że taka naprzykład zachodnia, śpiewająca Pani z brodą nie będzie miała na nas zgubnego wpływu.

! Odpowiedz
0 1 ~as

Po tytule byłem pewien, że chodzi o polskich lemingów :)

! Odpowiedz
0 0 ~rer

dlatego mają pożądną służbę zdrowia co by ich podtrzymyać przy życiu aż kredyciki spłacą
Chcecie mieć dobrą służbę zdrowia w Polsce? bierzcie kredyty konsumpcyjne, ale mieszkanie wynajmujcie, żeby nie było czego zlicytować po śmierci, wtedy same banki zatroszczą się o wasze zdrowie byście mogli długo pracować i spłącać im kredyciki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rer odpowiada ~rer

ups.. poRZądną

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,2900%
2020-06-01
WIBOR 3M 0,0000 0,2800%
2020-06-01
LIBOR 3M CHF -0,0122 -0,6488%
2020-05-27
EURIBOR 3M -0,0180 -0,3250%
2020-06-01