REKLAMA

Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

2022-08-18 14:11
publikacja
2022-08-18 14:11
Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych
Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych został wpisany do wykazu prac rządu - poinformowała w czwartek Cyfryzacja KPRM. Inwestycja przyczyni się do bezpiecznego przechowywania danych z systemów administracji rządowej - dodano.

Według Cyfryzacji KPRM cyfrowe państwo wymaga nowych inwestycji w Centra Przetwarzania Danych.

Jak podano w komunikacie, na lata 2024-2026 zaplanowano jedną z większych inwestycji budowlanych, która przyczyni się do bezpiecznego przechowywania danych z systemów administracji rządowej. Specjalne procedury zaplanowane w projekcie ustawy dotyczące procesów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji pozwolą na sprawną budowę rządowych serwerowni.

Wskazano, że realizacja inwestycji w zakresie KCPD na podstawie obowiązujących, ogólnych przepisów regulujących proces inwestycyjny, oznaczałaby konieczność przeprowadzenia długotrwałego procesu przygotowania inwestycji, co bardzo wydłuży proces budowy.

Projekt ustawy został opracowany z wykorzystaniem doświadczeń i rozwiązań przyjętych w innych specjalnych ustawach inwestycyjnych, takich jak ustawa w zakresie inwestycji terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu zmiennego, czy o przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, w zakresie dróg publicznych, w transporcie kolejowym, etc. - napisano.

Zdaniem Cyfryzacji KPRM w ostatnich latach, wobec zwiększającego się stale poziomu wykorzystania nowych technologii w obszarze realizacji zadań publicznych, odczuwalny jest brak w zasobach administracji rządowej wystarczającej powierzchni centrów przetwarzania danych. Posiadane obecnie zasoby stają się niewystarczające, w szczególności na potrzeby rejestrów i systemów państwowych oraz rządowej chmury obliczeniowej, gdzie z usług kolokacji, w bezpieczny i nieprzerwany sposób, mogłyby korzystać podmioty publiczne - zaznaczono.

Wyjaśniono, że celem projektu jest stworzenie ram prawnych umożliwiających sprawną realizację inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów polskiej administracji rządowej, poprzez budowę wydajnych, bezpiecznych i wysoce dostępnych usług cyfrowych i zabezpieczenia infrastruktury krytycznej dla systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. (PAP)

lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Powstaną przy okazji kolejne intratne stołki w imię większego bezpieczeństwa??? Dość kosztowne.
carlito1
rząd i bezpieczeństwo ..... hahahahaha to jak burdel i przyzwoitość.....
forfun
no to jak to będzie kolejne "krajowe narodowe patriotyczne" dzieło czempionów to już się boję
endes
Po cholerę kolejna nakładka na nakładki!…

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki