REKLAMA

Ponad połowa pracowników wypisała się z PPK

2019-11-21 09:28
publikacja
2019-11-21 09:28
Shutterstock

Napływające na rynek pierwsze dane z instytucji oferujących Pracownicze Plany Kapitałowe wskazują na partycypację uczestników programu w przedziale 30-40 proc.

Wśród instytucji oferujących Pracownicze Plany Kapitałowe pięć firm zdecydowało się podać wstępne dane o partycypacji, wynikające z przesłanych dotychczas składek.

Allianz TFI poinformowało PAP Biznes o partycypacji na poziomie około 40 proc. Towarzystwo podpisało 124 umowy o zarządzanie z firmami zatrudniającymi łącznie około 100 tys. osób.

PPK – warto czy nie?

Trzeba się zastanowić, czy to rozwiązanie jest szansą na dogodne życie na emeryturze.

Członek zarządu Skarbiec TFI Andrzej Sołdek poinformował, że wśród największych firm ruszających z PPK w IV kw. 2019 r. towarzystwo pozyskało 13 firm zatrudniających łącznie około 8 tys. osób, a bazując na pierwszych danych, dotychczasowe uczestnictwo pracowników w programie wynosi około 30 proc.

Investors TFI podało, że partycypacja lekko przekroczyła 35 proc. w pozyskanych 116 firmach, zatrudniających około 100 tys. pracowników.

"Szacujemy, że u naszych klientów PPK partycypacja przekroczyła 40 proc. Mówimy o szacunkach dlatego, że nie od wszystkich firm mamy dane dotyczące łącznego zatrudnienia – wiemy, ilu pracowników zapisało się do PPK, ale nie wiemy, ilu ich jest w sumie. Pracodawcy nie mają obowiązku przekazywania instytucjom finansowym szczegółowych danych dotyczących liczby pracowników, dlatego mówiąc o partycypacji w przypadku PPK będziemy prawdopodobnie zawsze bazowali w pewnym stopniu na szacunkach" - powiedziała PAP Biznes prezes NN Investment Partners TFI, Małgorzata Barska.

AXA, która pozyskała blisko 220 firm zatrudniających 150 tys. osób, w wywiadzie dla Interia. pl, poinformowała o partycypacji wynoszącej niewiele ponad 30 proc.

Natomiast według opracowania Instytutu Emerytalnego i Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, przeprowadzonego na podstawie badanej grupy firm, partycypacja mieści się w przedziale 39-42 proc.

Prezes PFR Paweł Borys przed rozpoczęciem programu oceniał, że średni wynik partycypacji pracowników w PPK w pierwszym etapie, czyli dla największych firm, na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry.

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (68)

dodaj komentarz
sawkaa
W końcu mają do tego, także skoro tak chcą to ich prawo. Dobrze chociaż, że jakby co to później mogą się ponownie zapisać jak zauważą że zrobili błąd. No chyba, że świadomie podjęli taką decyzję to już koniec tematu
karmelino
Każda firma rządzi się swoimi prawami. To też nie jest tak, że wszyscy na hurra się wypisuja albo zapisują. Poza tym każdy patrzy na ppk z własnej perspektywy. Jeden zarabia srednio 3200 zł/msc a drugi 2200/msc - dla kazdego ppk bedzie mialo inne przełozenie
barnabka
Hmm u nas w firmie akurat jest odwrotnie..Wiec to chyba nie wszedzie tak samo? Więcej osób chce zostać w ppk i to chyba dobrze bo troche nie rozumiem fenomenu wypisywania sie zaraz na poczatku.
sawkaa
czyli za kilka lat te osoby mogą żałować swojej decyzji, ale to ich sprawa tak naprawdę. Ja nie zamierzam stracić takiej okazji do dodatkowych pieniędzy
jendreka
Panie prezesie to nie tylko wina Tuska, bo kiedy Tusk granic OFE to pan był jak dzisiaj na sali obrad i pozwolił na to. Nawet pan nie pisnął słowem że jest przeciw. Więcej, dzisiaj i pan chce resztę zagrabić w bezczelny sposób, cudzymi rękami, by potem nikt nie mógł powiedzieć że to Ty.
sel
Przecież to PiS przeżarł to OFE zamiast oddać na konta jak obiecali w wyborach? a teraz resztę przeżrą.
sel
Przy tej sekcie nie wolno grzebać w Konstytucji bo zaraz wcisną coś od siebie żeby sekta rządziła przez wieki.. ..
silvio_gesell
Jeżeli sekta ma ponad 50% to już nie jest sektą, tylko oficjalną religią.
pc1974
A ja sie pytam jaki perfidny szantaż zastosowali ci co zmusili tych którzy zostali w PPK ? Czym ich zastraszyli? Kto ma choć kawałek mózgu i potrafi liczyć to wie co robić.
search
40 % to wyborcy PIS i widzowie TVP gdzie rozplywaja sie sluchacze nad tym udanym i pieknym prokekcie. oczywiscie danina 15% z gory jest pomijana, ale co tam

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki