Ponad połowa pracowników wypisała się z PPK

Napływające na rynek pierwsze dane z instytucji oferujących Pracownicze Plany Kapitałowe wskazują na partycypację uczestników programu w przedziale 30-40 proc.

Wśród instytucji oferujących Pracownicze Plany Kapitałowe pięć firm zdecydowało się podać wstępne dane o partycypacji, wynikające z przesłanych dotychczas składek.

Allianz TFI poinformowało PAP Biznes o partycypacji na poziomie około 40 proc. Towarzystwo podpisało 124 umowy o zarządzanie z firmami zatrudniającymi łącznie około 100 tys. osób.

PPK – warto czy nie?

Trzeba się zastanowić, czy to rozwiązanie jest szansą na dogodne życie na emeryturze.

Członek zarządu Skarbiec TFI Andrzej Sołdek poinformował, że wśród największych firm ruszających z PPK w IV kw. 2019 r. towarzystwo pozyskało 13 firm zatrudniających łącznie około 8 tys. osób, a bazując na pierwszych danych, dotychczasowe uczestnictwo pracowników w programie wynosi około 30 proc.

Investors TFI podało, że partycypacja lekko przekroczyła 35 proc. w pozyskanych 116 firmach, zatrudniających około 100 tys. pracowników.

"Szacujemy, że u naszych klientów PPK partycypacja przekroczyła 40 proc. Mówimy o szacunkach dlatego, że nie od wszystkich firm mamy dane dotyczące łącznego zatrudnienia – wiemy, ilu pracowników zapisało się do PPK, ale nie wiemy, ilu ich jest w sumie. Pracodawcy nie mają obowiązku przekazywania instytucjom finansowym szczegółowych danych dotyczących liczby pracowników, dlatego mówiąc o partycypacji w przypadku PPK będziemy prawdopodobnie zawsze bazowali w pewnym stopniu na szacunkach" - powiedziała PAP Biznes prezes NN Investment Partners TFI, Małgorzata Barska.

AXA, która pozyskała blisko 220 firm zatrudniających 150 tys. osób, w wywiadzie dla Interia. pl, poinformowała o partycypacji wynoszącej niewiele ponad 30 proc.

Natomiast według opracowania Instytutu Emerytalnego i Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, przeprowadzonego na podstawie badanej grupy firm, partycypacja mieści się w przedziale 39-42 proc.

Prezes PFR Paweł Borys przed rozpoczęciem programu oceniał, że średni wynik partycypacji pracowników w PPK w pierwszym etapie, czyli dla największych firm, na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry.

kk/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 2 barnabka

Hmm u nas w firmie akurat jest odwrotnie..Wiec to chyba nie wszedzie tak samo? Więcej osób chce zostać w ppk i to chyba dobrze bo troche nie rozumiem fenomenu wypisywania sie zaraz na poczatku.

! Odpowiedz
22 3 sawkaa

czyli za kilka lat te osoby mogą żałować swojej decyzji, ale to ich sprawa tak naprawdę. Ja nie zamierzam stracić takiej okazji do dodatkowych pieniędzy

! Odpowiedz
7 29 jendreka

Panie prezesie to nie tylko wina Tuska, bo kiedy Tusk granic OFE to pan był jak dzisiaj na sali obrad i pozwolił na to. Nawet pan nie pisnął słowem że jest przeciw. Więcej, dzisiaj i pan chce resztę zagrabić w bezczelny sposób, cudzymi rękami, by potem nikt nie mógł powiedzieć że to Ty.

! Odpowiedz
8 12 sel

Przecież to PiS przeżarł to OFE zamiast oddać na konta jak obiecali w wyborach? a teraz resztę przeżrą.

! Odpowiedz
10 27 sel

Przy tej sekcie nie wolno grzebać w Konstytucji bo zaraz wcisną coś od siebie żeby sekta rządziła przez wieki.. ..

! Odpowiedz
4 23 silvio_gesell

Jeżeli sekta ma ponad 50% to już nie jest sektą, tylko oficjalną religią.

! Odpowiedz
11 20 pc1974

A ja sie pytam jaki perfidny szantaż zastosowali ci co zmusili tych którzy zostali w PPK ? Czym ich zastraszyli? Kto ma choć kawałek mózgu i potrafi liczyć to wie co robić.

! Odpowiedz
12 33 search

40 % to wyborcy PIS i widzowie TVP gdzie rozplywaja sie sluchacze nad tym udanym i pieknym prokekcie. oczywiscie danina 15% z gory jest pomijana, ale co tam

! Odpowiedz
7 24 tomwak

Mówi się na mieście, że najlepsza inwestycja na starość to nieruchomość. Wynajmujesz podczas spłacania a sprzedajesz na emeryturę.

! Odpowiedz
8 64 mick63

Kwestia czasu gdy władza zorientuje się iż wpływy nie są w takiej wysokości jak zakładane, następnie ogłoszą iż PPK jest tak wspaniałym pomysłem, jedynym w swoim rodzaju wręcz rewolucyjnym i "należy" się wszystkim polakom w imię sprawiedliwości społecznej czytaj PPK będzie obowiązkowe dla wszystkich.

Tak jak to miało miejsce w przypadku toreb foliowych. Na początku 2018 roku wprowadzili opłatę 0,20 + VAT za torby foliowe poniżej 50 mikrometrów grubości. Handel obszedł tą głupotę wydając klientom grubsze torby nie objęte opłatą. We wrześniu w imię ochrony środowiska wprowadzili opłaty na wszystkie torby foliowe (oprócz zrywek do bezpośredniego pakowania żywności).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: