Ponad 27 mln zł długu lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni

Ponad 27 mln zł wynoszą przeterminowane długi lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - wynika z wyliczeń BIG InfoMonitora. Najwięcej niesolidnych lokatorów jest na Lubelszczyźnie, a największe zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza.

Według danych BIG InfoMonitora najwięcej dłużników, którzy nie płacą za mieszkanie, jest w woj. lubelskim. Na drugim miejscu znajduje się woj. małopolskie, a na trzecim - mazowieckie.

Jednak to mieszkańcy Mazowsza są zadłużeni na najwyższą kwotę. W marcu długi te wyniosły ponad 6,9 mln zł. "To niemal dwa razy więcej niż suma zadłużenia lokatorskiego na Śląsku, drugim najbardziej zadłużonym pod tym względem regionie Polski, która wynosi ponad 3,8 mln zł" - podkreślił w środę BIG InfoMonitor. Dalej w tym niechlubnym rankingu jest woj. małopolskie; tam długi lokatorskie sięgają 3,6 mln zł.

Najmniejszy problem z niesolidnymi mieszkańcami występuje w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi zarówno o liczbę niepłacących osób, jak i o kwotę ich zadłużenia.

"Z naszych badań wynika, że Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe, co oznacza, że to właśnie za nie płacimy w pierwszej kolejności. Potwierdzają to także dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej" - tłumaczy wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

W dalszej kolejności - jak wskazał Hildebrand - regulujemy raty kredytów konsumenckich, rachunki, np. za telefon czy media, a na samym końcu opłacamy czynsz lub pozostałe zobowiązania.

Eksperci BIG InfoMonitor wyjaśnili, że taka hierarchia wynika głównie z umiejętności odzyskiwania zaległych należności. "Zarówno instytucje finansowe, które pożyczają nam pieniądze, jak również dostawcy usług masowych, tacy jak operatorzy telefonii, dostawcy gazu czy prądu, potrafią egzekwować zwrot przeterminowanych należności" - dodali.

Jak poinformował BIG InfoMonitor, w Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się m.in. zobowiązania lokatorskie. Na koniec 2014 r. zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł. Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2,38 mln osób. (PAP)

dol/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wiwaldii

Dotknęliśmy dna,zarobki niewolnicze które na żywność ledwo starczają.Ale to nikogo nie obchodzi,według rządzących i Bredzislawa to zarobki 100 euro i nap...ć przy tym 6 dzieci i sukces murowany!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~endi

dlaczego dłużników nazywacie " niesolidnymi " , nie zawsze dłużnik jest pijakiem i cwaniakiem , człowiek może stracić pracę , może urodzić mu się dziecko ,ciężko zachorować , mieć poważne problemy osobiste . Poza tym - raczej nie dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych - w przypadku budynków prywatnych 90% opłat to tzw kreatywna księgowość , a opłaty są ustalane z sufitu według widzi mi się właściciela

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~polak2

Mamy takich w bloku,dwa samochody w rodzinie ?a czynsz 6 miesiecy zaległości.Zaległość 3 miesiące a dziecku kupili pieska za 2800zł.

! Odpowiedz
1 1 ~wawa

Spółdzielnie to Państwo w Państwie stworzone dla sekretarzy PZPR w MAGDALENCE dzięki Wałęsie i jego ekipie byłych członków PZPR .

! Odpowiedz
1 2 ~Jaja

A wiecie na jaka kwotę zadłużyły spółdzielnie mieszkaniowe właścicieli mieszkań spółdzielczych w wyniku termomodernizacji (czytaj pokrycia elewacji łatwopalnym styropianem podczas palenia którego wydostają się trujące substancje), "nowych inwestycji" oraz innych niepotrzebnych remontów?

Teraz aby wyodrębnić mieszkanie ze spółdzielni i założyć księgę wieczystą trzeba najpierw te długi spłacić mimoo, że o ich powstaniu decydowała banda kolesiów a nie ty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Grzegorz

Podane Dane o długach lokatorów to jest FIKCJA. Nie Miliony, a Miliardy to byłoby bardziej prawdopodobne. Jako członek rady nadzorczej z jednej średniej wielkości spółdzielni, oświadczam, iż zadłużenia wynoszą ok . 2,5 miliona złotych - stanowią ok . 8 % wpływów. A tak faktycznie, ok 500 członków ma do spłacenia długoterminowe kredyt do PKO BP, w wysokości 55 milionów złotych ! Frankowicze to są cieniasy, dzieci urodzone w czepku, gdyż te kredyty wciąż rosną, i są spłacane przez członków spółdzielni od 25 LAT g.rosiakvelnowak gmail.com

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Ech

Zadłużaj dalej spółdzielców. Rozliczymy się wkrótce.

! Odpowiedz
1 0 ~Grzegorz odpowiada ~Ech

Pokarz ACH publicznie merytoryczne argumenty w sprawie rozliczenia ! To będzie świadczyło o twojej wiedzy jaką prezentujesz....

! Odpowiedz
0 3 ~niemajakblok

To własnie mi się podoba, kasą obracam rok a potem wpłacam jednorazowo.

! Odpowiedz
2 2 ~Bizuh

Wytłumaczcie mi jak można nie płacić czynszu???
Czy my mieszkamy w jakimś Mozambiku czy co?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne