REKLAMA
WEBINAR

Polska ma trzy nowe wyspy. Nazwy wybrano w głosowaniu

2020-09-22 17:35
publikacja
2020-09-22 17:35

Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka. Wyniki głosowania na nazwy wysp podał we wtorek resort gospodarki morskiej.

Polska ma trzy nowe wyspy. Nazwy wybrano w głosowaniu
Polska ma trzy nowe wyspy. Nazwy wybrano w głosowaniu
/ Urząd Morski w Gdyni

Jak podał w komunikacie rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania, w zakończonym konkursie na nazwy nowych wysp wzięło udział 21 tys. 912 osób. Ogólnopolski konkurs dotyczył wyłonienia nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim.

Zwycięska nazwa na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska (od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego). Na tę nazwę zagłosowało 9 tys. 984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy).

Z kolei zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna (od połączenia nazw "bryza" oraz "sny"), która uzyskała 9693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się: wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów).

Natomiast jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzcą okazała się nazwa Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim), uzyskując 8735 głosów. Na drugim i trzecim miejscu były nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

"Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego"- podał rzecznik resortu gospodarki morskiej.

Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są: Przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
aż dziwne, że nie nazwali im. Lecha Kaczyńskiego
prs
Ooo, fajnie.

Obecnie przebywam prawie na wyspie, na polwyspie halcydyckim z trzema odnogami czyli prawie trzy wyspy, jak w PL..
Bardzo przyjemnie, cieplo, pogoda, woda super tak ze wyspy, polwyspy, im wiecej tym lepiej.

1as
Ale marudy się zbiegły. Wszystko bee. A może tak docenić i cieszyć się z że powstaną fajne miejsca do wypoczynku i rekreacji?
antybolszewik
Może nie marudy tylko racjonaliści? Znasz może koszt jednego miejsca do wypoczynku na takiej wyspie. Jeżeli nie to poszperaj.
marcin321
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej bardzo poważnymi rzeczami się zajmuje
jas2
Proponowałbym wyspa Kaczyńska.
Albo jeśli opozycja byłaby niezadowolona to może wyspa Kacza?
karbinadel
Pod warunkiem, że patron na niej osiądzie na stałe, bez dostępu do telefonu i internetu.
antybolszewik
...Zamki na piasku Gdy pełno w szkle
Poranna witaj zmiano To życie twe

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki