REKLAMA
WEBINAR

Polenergia miała w II kw. 111,5 mln zł skorygowanej EBITDA, więcej o 57,8 mln zł rdr - szacunki

2021-08-02 20:08
publikacja
2021-08-02 20:08

Polenergia szacuje, że miała w drugim kwartale 2021 roku 111,5 mln zł skorygowanej EBITDA, czyli o 57,8 mln zł więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - podała spółka w komunikacie. Skorygowany zysk netto szacowany jest na 60,8 mln zł, co stanowi wzrost o 42,9 mln zł rdr.

Polenergia miała w II kw. 111,5 mln zł skorygowanej EBITDA, więcej o 57,8 mln zł rdr - szacunki
Polenergia miała w II kw. 111,5 mln zł skorygowanej EBITDA, więcej o 57,8 mln zł rdr - szacunki
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Polenergia podała, że do wzrostu skor. EBITDA przyczynił się głównie wyższy wynik w segmencie gazu i czystych paliw (o 44,8 mln zł) oraz w segmencie obrotu i sprzedaży (o 15,2 mln zł) w związku realizacją procesu optymalizacji pracy Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS) zgodnie z postanowieniami umowy o Świadczenie Usług Zarządzania Portfelem oraz Sprzedaży Energii Elektrycznej, Paliw Gazowych oraz Uprawnień do Emisji (SLA).

W całym pierwszym półroczu 2021 r. skorygowany wynik EBITDA grupy wyniósł 187,2 mln zł i był wyższy o 39,4 mln zł w stosunku do wyniku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jak podała grupa, do wzrostu zysku przyczynił się wyższy wynik w segmencie gazu i czystych paliw (o 55,4 mln zł) oraz w segmencie obrotu i sprzedaży (o 18,4 mln zł).

"Wyższy wynik skompensowany został częściowo przez niższy wynik segmentu lądowych farm wiatrowych (o 32,6 mln zł) spowodowany niższym poziomem produkcji wynikającym z niższej wietrzności" - napisano.

W pierwszym półroczu 2021 r. skorygowany zysk netto grupy wyniósł 95,1 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do wyniku w analogicznym okresie roku ubiegłego o 26,1 mln zł.

Wpływ na wyniki - jak podała Polenergia - miało rozpoczęcie procesu "odwracania" transakcji terminowych zabezpieczających produkcję i sprzedaż ENS w ramach optymalizacji pracy tej elektrociepłowni.

"Zmiany poziomu marżowości wynikające ze zmian poziomów cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 związanych z produkcją energii elektrycznej w ENS tzw. Clean Spark Spread pozwoliły na podjęcie decyzji o ograniczeniu planowanej produkcji i stopniowym zamknięciu pozycji na rynku terminowym" - napisano.

"W konsekwencji została przeprowadzona wycena odpowiednich instrumentów finansowych zgodnie z MSSF 9 skutkująca rozpoznaniem w wyniku drugiego kwartału 2021 r. na poziomie Grupy wyniku w kwocie 51,7 mln zł" - dodano.

Publikacja raportu Polenergii za pierwsze półrocze 2021 r. planowana jest na 11 sierpnia 2021 r. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki