Polak się nie ubezpiecza

Polacy nie lubią ryzyka, ale wciąż nie chcą się ubezpieczać. Wskaźnik penetracji rynku ubezpieczeniowego w Polsce jest jednym z najniższych w Europie Środkowo-Wschodniej, a rynek nadal się rozwija.

(YAY Foto)

- Szacunki Deloitte wskazują, że dzięki ubezpieczeniom polska gospodarka rosła przeciętnie o 0,4–0,9 mld zł rocznie więcej w ostatnich 20 latach – czytamy w raporcie o wpływie branży ubezpieczeniowej „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” opracowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Deloitte.

Sektor ubezpieczeniowy wpłacił m.in. do budżetu państwa ok. 620 mld zł podatku od aktywów instytucji finansowych. Jednocześnie wytwarza bezpośrednio 0,5 proc. polskiego PKB, co na tle Europy Środkowej plasuje nas w połowie zestawienia. Mniejszy udział w danym PKB ma tylko sektor ubezpieczeniowy Węgier, Rumunii i Słowacji.

Polacy mają mieszane uczucia co do rynku ubezpieczeniowego – w badaniu przeprowadzonym przez Deloitte tylko co drugi ankietowany wystawił pozytywną opinię ubezpieczycielom (tak samo bankom i firmom telekomunikacyjnym).

(Deloitte)

Polacy niechętnie podejmują ryzyko. - Mieszkańcy naszego kraju na tle innych Europejczyków nie lubią sytuacji, w których nieznane są możliwe rezultaty poszczególnych działań. Jesteśmy obok Belgów, Ukraińców, Maltańczyków, Portugalczyków i Greków nastawieni niechętnie wobec ryzyka – czytamy w raporcie.

Ta niechęć nie przekłada się jednak na zakup polis. Wskaźnik penetracji rynku ubezpieczeń (relacja składek opłacanych w ciągu roku brutto do PKB w 2015 r.) wyliczony przez Deloitte na podstawie Insurance Europe to zaledwie 3,0 proc. Najwyższą wartość uzyskała Finlandia (11,4 proc.). Najmniejsza penetracja rynku dotyczy natomiast Łotwy w grupie krajów Europy Środkowo-Wschodniej – 0,9 proc.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 46 wizytator

Ubezpieczenie w Polsce jest tak samo wiarygodne jak przeceny w czarny piątek.

! Odpowiedz
0 18 jrkp

ale co co sie ubezpieczac jak przyedzie rzad z kamerami po wie ze 'da' ? zamiast 'przypilnujemy ubezpieczycieli zeby rzetelnie sie z umów ubezpieczeniowych wywiązali', PR odwalony, ubezpieczycieli znowu odwala kiche a rzad po cichutku zapomni co ludziom obiecał, ale niestety ciemny lud tumanów znowu na nich zaglosuje. .. bo znowu mu cos obiedaja ze mu 'dzadzą'... zapominajać ze przeciez potem oddadza w inflacji I wyzszych podatkach..., ale tego durny narod nie ogarnia bo w szkole przeciez musi byc 3 godz religii a matematyka to taka trudna ze mozg boli od mysli ze trzeba NWW I NWD poszukac...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 55 marekrz

Powiedzmy wprost - Polacy wiedzą, że większość ubezpieczeń sprzedawanych w Polsce zawiera klauzule wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela w bardzo wielu przypadkach. Co z tego, że kupię ubezpieczenie, kiedy okaże się, że ubezpieczenie od niczego nie ubezpiecza. Wiele złego zrobiły banki, które powszechnie sprzedają UNWW które w ogóle nie chronią klienta, a są jedynie dodatkowym źródłem zarobku dla banku. Jeżeli w taki sposób zniszczyło się reputację ubezpieczycieli, to nie dziwmy się potem, że "Polacy nie chcą się ubezpieczać".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 iwonka50

Dokładnie o to chodzi.

! Odpowiedz