REKLAMA

Polacy z Ukrainy zostają w Polsce

2016-01-20 05:21
publikacja
2016-01-20 05:21
Polacy z Ukrainy zostają w Polsce
Polacy z Ukrainy zostają w Polsce
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Są już pierwsze decyzje zezwalające na stały pobyt osobom ewakuowanym w listopadzie z ukraińskiego Mariupola. We wtorek wojewoda warmińsko-mazowiecki wręczył je czterem osobom.

Wydanie zezwoleń w tak szybkim terminie było możliwe, ponieważ zainteresowane osoby posiadały uprzednio ważną Kartę Polaka - wyjaśnia Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w "Naszym Dzienniku".

"Cała czwórka nabyła już na Ukrainie prawa emerytalne, tak więc wydane zezwolenia pozwolą im na skuteczne ubieganie się w ZUS o przeslanie emerytur z Ukrainy do Polski" dodaje dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w urzędzie.

Gazeta przypomina, że karta stałego pobytu daje uchodźcom takie same prawa, jakie posiadają obywatele Polski oprócz prawa wyborczego.

W listopadzie ub.r. do Polski przybyło 187 osób ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają działania wojenne. Osoby te zakwaterowano tymczasowo w ośrodkach w Łańsku i w Rybakach.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak zwrócił się z apelem do władz samorządowych o udzielenie pomocy Polakom z Ukrainy w usamodzielnianiu się w Polsce.

MSWiA uruchomiło też "bank ofert pracy, do którego mogą zgłaszać się przedsiębiorcy czy osoby prywatne chętne do pomocy".

"Przebywający w Rybakach uchodźcy mają zapewniony pobyt tylko przez sześć miesięcy. Czas nagli" alarmuje gazeta. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki