Polacy najliczniejszą mniejszością narodową w Irlandii

Polacy stanowią największą mniejszość narodową w Irlandii. Według irlandzkich służb statystycznych, Zieloną Wyspę zamieszkuje 122,5 tysiąca Polaków. Z kolei blisko 136 tysięcy mieszkańców Irlandii wskazuje na polski, jako na pierwszy używany w domu język.

(fot. ZBIGNIEW OSIOWY / FORUM)

Zgodnie z opracowanymi właśnie wynikami zeszłorocznego spisu ludności, Irlandię zamieszkuje 535 tys. emigrantów. Jest to o 1,6 procent mniej niż w trakcie poprzedniego spisu - w 2011 roku. Przybywa za to osób z podwójnym obywatelstwem. Jest ich o 87 procent więcej niż 5 lat temu. Osoby z obywatelstwem polsko - irlandzkim znalazły się na trzecim miejscu tuż po posiadaczach amerykańsko - irlandzkiego i brytyjsko - irlandzkiego obywatelstwa.

Tam mieszkam: Irlandia

Irlandczycy nie mieszkają w blokach, bo w Irlandii nie buduje się bloków. W krajobraz kraju wpisują się za to opuszczone domy. O Irlandii, która „nie jest już celtyckim tygrysem, tylko kotkiem, który żywi się suchą karmą z Lidla”, opowiada Piotr Sobociński, założyciel Pendragon Tours – „biura ciekawych podróży po Irlandii”.

IAR/Katarzyna Dziewa/łp

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 17 john-eire

Polish is also Ireland's unofficial second language because Poles outnumber Irish speakers.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl