REKLAMA

Polacy kupują książki, ale nie w księgarniach. Dyskonty i internet wygrywają

2023-02-01 06:48
publikacja
2023-02-01 06:48

Polacy nadal dość chętnie kupują książki, ale nie w księgarniach. Wybieramy do tego celu internet albo... dyskonty spożywcze. Sama Biedronka sprzedała w 2022 r. ok. 13,5 mln książek - podaje w środę "Rzeczpospolita".

Polacy kupują książki, ale nie w księgarniach. Dyskonty i internet wygrywają
Polacy kupują książki, ale nie w księgarniach. Dyskonty i internet wygrywają
fot. George Rudy / / Shutterstock

Jak podaje "Rzeczpospolity", o ile rynek książki w ostatnich latach jest stabilny i nawet rośnie, przynajmniej jeśli chodzi o ujęcie wartościowe, to jednak w przypadku sprzedawców zmian jest wiele. Przez ostatnie 12 lat zniknęła niemal co trzecia księgarnia, a tempo ich zamykania przyspieszyło.

Jak pisze gazeta, konkurencja na rynku jest ogromna, a z księgarniami rywalizują obecnie nie tylko innego typu sklepy stacjonarne, ale przede wszystkim platformy internetowe. W efekcie znikają z ulic. Wedle szacunków Dun & Bradstreet specjalnie dla "Rzeczpospolitej",na polskim rynku działa ich dziś niespełna 2,3 tys. - czytamy.

Reklama

Według rzecznika tej wywiadowni gospodarczej Tomasza Starzyka w porównaniu z końcem grudnia 2021 r. ich liczba spadła o 2,5 proc., co jest największym spadkiem od 2017 r.

"Sytuacja księgarni jest trudna między innymi dlatego, że konkurują o klientów nie tylko z sieciami sklepów spożywczych, ale zwłaszcza internetem. Z raportu Strategy& wynika, że kategoria książki i media warta jest online już 8 mld zł, a w tym roku można spodziewać się wzrostu do 10 mld zł. W kolejnych latach sprzedaż ma nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie" - podaje gazeta.

agzi/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jenak
Po co książki, gdy teraz życie codzienne bije o kilka długości beletrystykę, w tym komedię i dramat.


Wystarczy przeczytać nagłówki.
xqwztsa
Komedia jest gatunkiem dramatu, który jest rodzajem literackim. Tobie chodzi o dramat właściwy zwany czasem tragikomedią. Już wiesz po co są książki i szkoła?
mantykora odpowiada xqwztsa
ooo oooooo
pierwszy mondlala na pokładzie już jest...
xqwztsa odpowiada mantykora
Wiedza z liceum, więc jak na twoje warunki to coś, czego nigdy nie osiągniesz. ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki