Podatek dla opuszczających Polskę, pożyczki dla wracających. Będzie bój o emigrantów?

2018-07-20 18:58, akt.2018-07-23 07:58
publikacja
2018-07-20 18:58
aktualizacja
2018-07-23 07:58

Nowy podatek dla osób opuszczających Polskę z jednej strony, a z drugiej niskooprocentowane pożyczki na założenie firmy dla powracających z emigracji. Planowane przez rząd zmiany mogą namieszać w planach obecnych i przyszłych emigrantów.

Podatkiem od niezrealizowanych zysków, tzw. exit tax, miałyby zostać obłożone osoby lub firmy przenoszące majątek lub działalność za granicę. Danina ma zapobiegać ucieczkom do rajów podatkowych, ale rykoszetem może dostać też przeciętny obywatel – zwraca uwagę dziennik „Rzeczpospolita”. Niemal równolegle "Puls Biznesu" donosi o zaproponowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pożyczkach dla osób wracających do Polski z innych państw Unii Europejskiej. Pieniądze miałyby wesprzeć uruchamianie działalności gospodarczych przez "Zawróconych" do kraju.

/ YAY Foto

Exit tax w Polsce

Swoje niezadowolenie względem m.in. polskich przedsiębiorców rejestrujących działalność w rajach podatkowych premier Mateusz Morawiecki wyraził publicznie m.in. w kwietniu br. „Mi się to nie podoba. Ja chcę, żeby firmy, które prowadzą w Polsce biznes, które mają tutaj klientów, płaciły podatki w Polsce” – mówił wówczas szef rządu.

Kilka miesięcy później coraz częściej słychać o przygotowaniach rządu do wprowadzenia rozwiązań mających ograniczyć skalę unikania opodatkowania. Nowa danina ma być sposobem na wdrożenie unijnej dyrektywy [Dyrektywa Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. ustanawiająca przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego] wymierzonej w firmy przenoszące działalność gospodarczą do rajów podatkowych, uciekając tym samym od obowiązków podatkowych.

„Konieczne jest ustanowienie przepisów przeciwdziałających erozji baz podatkowych na rynku wewnętrznym i przenoszeniu zysków poza obszar rynku wewnętrznego. Aby pomóc w osiągnięciu tego celu, wymagane jest wprowadzenie przepisów w następujących dziedzinach: ograniczenie możliwości odliczania odsetek; opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku przeniesienia aktywów, rezydencji podatkowej lub stałego zakładu (exit taxation); przepisy ogólne przeciw unikaniu opodatkowania; zasady dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych; oraz zasady przeciwdziałające rozbieżnościom w kwalifikacji struktur hybrydowych” - czytamy w dyrektywie.

Nieoficjalne głosy mówią o obłożeniu nowym podatkiem nie tylko przedsiębiorców, ale też osoby fizyczne, „które przenoszą się do innego kraju UE i sprzedają na przykład akcje polskiej spółki – podaje dziennik „Rzeczpospolita”. Powodem miałyby być zapisy dyrektywy, pozwalające na opaczne rozszerzenie krajowych przepisów na tych, do których pierwotnie zagadnienie się nie odnosiło. Nieznane są jeszcze szczegóły rządowych zamierzeń co do tzw. exit tax. Domagają się ich politycy. W połowie lipca interpelację do Ministerstwa Finansów złożył Ryszard Petru, wnosząc m.in. o ujawnienie planowanej stawki nowej daniny.

Pożyczki dla wracających z emigracji

Obok czynników demotywujących do wyprowadzki majątku lub działalności z Polski, rząd planuje również zachęty dla… powracających do Polski. Jak podaje „Puls Biznesu”, w projekcie ustawy o rynku pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. do 85 tys. zł (maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia) pożyczki dla osób powracających z innych krajów Unii Europejskiej do Polski. W związku z tym do wsparcia kwalifikowaliby się m.in. Polacy wracający z emigracji wskutek brexitu. W projekcie zakłada się, że osoby wracające do kraju z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby korzystać z niskooprocentowanych pożyczek na start firmy bez konieczności rejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Z pomocy mogłyby skorzystać osoby, które za granicą, w kraju na terenie EOG:

  • mieszkały co najmniej przez 12 miesięcy lub
  • były nieprzerwanie zatrudnione przez minimum 6 miesięcy lub
  • przez co najmniej 6 miesięcy podlegały tamtejszemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

"Powracający z zagranicy" miałby składać pisemne oświadczenie o spełnieniu jednego z ww. warunków - pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Pożyczki miałyby być udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Pracy, w ramach programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie". Jak podaje dziennik, na co najmniej 7 lat, przy oprocentowaniu nie przekraczającym 0,5 proc. rocznie.

W uzasadnieniu projektu ustawy o rynku pracy MRPiPS nie kryje celu, jaki przyświeca rozszerzeniu katalogu beneficjentów pożyczek na rozpoczęcie działalności. "Nowe rozwiązanie ma zachęcić obywateli polskich do powrotu z emigracji do kraju pochodzenia na stałe" - czytamy w dokumencie. Pożyczki, jak pisze projektodawca, mają nie tylko zagwarantować powracającym z zagranicy źródło utrzymania, ale też spowodować skorzystanie z kompetencji, jakie nabyli na emigracji.

Gdyby planowane działania zostały wprowadzone w życie, byłyby urzeczywistnieniem rządowych planów zachęcenia Polaków do powrotów z emigracji.

Czy to dobry czas na emigrację? Co (i czy w ogóle coś) powinni zrobić rządzący, żeby zawrócić Polaków do kraju? Jak zatrzymać tzw. drenaż mózgów, czyli odpływ wykształconych? Weź udział w naszym badaniu nt. opinii o emigracji - wypełnij ankietę niżej lub kliknij w ten link.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
jarko36
W celu podniesienia zyskowności, proponuję władzom powrócić do podatku od staropanieństwa (starokawalerstwa) i bezdzietności.
ps. W PRL-u miał nazwę "bykowe"
glos_rozsadku
przecież to jest właśnie 500+ razem z 300+ dla emerytów i niepełnosprawnych
rafal171271
Tu w Danii taki podatek istnieje od lat 80 i jakoś Polacy wala tu drzwiami i oknami. Tylko że w praktyce podatek jest tylko wtedy kiedy zysk jest realizowany. To ogromna roznica.
antybolszewik
A co z tej Polski wywozić skoro podatki wszystko zabierają? Wcześniej czy później trzeba będzie wyjechać za znajomymi dopóki granice otwarte.Na bilet w jedną stronę starczy.
the_mind_renewed
Katastrofa dla Theresa May: Brytyjczycy w przeważającej większości odrzucają nowy plan Brexitu; I cała lewacka ideologia na śmietnik historii! Brawo.
the_mind_renewed
Ale tutaj jest prawdziwy szok. 38% respondentów stwierdziło, że zagłosuje na nową prawicową partię, która angażuje się w Brexit, podczas gdy prawie jedna czwarta poparłaby wyraźnie skrajnie prawicową antyimigrancką, antyislamską partię, stwierdzono w sondażu.
the_mind_renewed
Czy powinien istnieć test lakmusowy dla polityków, aby zmierzyć ich głupotę?
Jaka jest różnica między głupim a głupotą? Przypuszczalna odpowiedź brzmi: "Nie można naprawić głupiego!"

Mając to na uwadze, ostatnio spotkałem się z pewnymi wypowiedziami polityków na świecie, które skłoniły mnie
Czy powinien istnieć test lakmusowy dla polityków, aby zmierzyć ich głupotę?
Jaka jest różnica między głupim a głupotą? Przypuszczalna odpowiedź brzmi: "Nie można naprawić głupiego!"

Mając to na uwadze, ostatnio spotkałem się z pewnymi wypowiedziami polityków na świecie, które skłoniły mnie do myślenia że: Powinny być testy „papierkiem lakmusowym” do pomiaru głupoty, którą każdy niedoszły polityk musiał by przejść i odpowiedzieć publicznie przed zakwalifikowaniem się o ubiegania na urząd publiczny.

Ps. Różne stanowiska wymagają się poddania badaniu na testach psychicznych natomiast politykiem może zostać największy idiota. !

Przykłady:
1/ Senator USA Charles Schumer (D-NY)
"Czy to jest Rasistowskie że zezwala się tylko obywatelom na głosowanie".

2/ Była marszałek Białego Domu, Nancy Pelosi (D-CA)
"Tylko dlatego, że ktoś jest tu nielegalnie, nie oznacza, że złamał jakiekolwiek prawo".
"Budowanie muru narusza prawa milionów nielegalnych osób.”


3/ Były prezydent George W. Bush
"Nasi wrogowie są innowacyjni i zaradni, podobnie jak my. Nigdy nie przestają myśleć o nowych sposobach wyrządzania krzywdy naszemu krajowi i naszemu narodowi, i my też nie. "

4/ Były wiceprezydent Al Gore
"Podczas mojej służby w Kongresie Stanów Zjednoczonych podjąłem inicjatywę w tworzeniu Internetu".

5/ Były prezydent Obama
„polegli bohaterowie - i widzę wielu z nich na dzisiejszej widowni. "

6/ Były już minister Witold Waszczykowski,
„Czarny Protest? „Niech się bawią”


Przykłady można mnożyć w nieskończoność dlatego proponuję badania przed ubieganiem się o urząd.
jacek-19
Ja nie wracam . Moze obiecac co chce , nie i juz !
trooper
Poważne pytanie, mieszkając od jakiegoś czasu w innym kraju UE, ale posiadając w Polsce jakieś nieruchomości naraża się człowiek na te ekstra podatki w razie sprzedaży? Może warto sprzedać wszystko za wczasu i wywieźć kasę za granicę za wczasu?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki