REKLAMA

Płatność kartą w restauracji? W Czechach to coraz trudniejsze

2023-07-16 15:01
publikacja
2023-07-16 15:01

Kto wybiera się w podróż do Czech, lepiej by zaopatrzył się w gotówkę. Schroniska po czeskiej stronie Karkonoszy nie przyjmują płatności kartą. Podobnie jest w niedalekich Jesionikach, nie inaczej sytuacja ma wyglądać na większości kempingów. W sieciach społecznościowych dominują opinie, że uaktywnia się szara strefa.

Płatność kartą w restauracji? W Czechach to coraz trudniejsze
Płatność kartą w restauracji? W Czechach to coraz trudniejsze
fot. Arthur Matsuo / / Shutterstock

Kart nie przyjmuje Labska Bouda. Podobną decyzję podjęli właściciele Hanczovej Boudy. Gotówki domaga się wiele restauracji i gospód w Szpindlerovym Mlynie. Menadżerowie twierdzą, że nie chcą ponosić kosztów niezbędnych prowizji oraz połączeń terminali. „Nie chcemy wspierać systemu bankowego” – cytuje gazeta Denik właściciela Pizzerii Andel w Szpindlerovym Mlynie Vaclava Jiraka. Jego teoria związana z odmową przyjmowania kart brzmi następująco: „Jeżeli wprowadzę do obiegu papierowe sto koron, to na końcu zawsze wyjdzie sto koron. Jeżeli zrobię to elektronicznie, to nigdy nie wyjdzie całe sto koron. Stopniowo skończy w bankach i tak zanika siła nabywcza ludności”.

Zdaniem części klientów, wśród których są także politycy jednocześnie będący aktywnymi użytkownikami sieci społecznościowych, żadna teoria nie jest potrzebna. „Tylko gotówka! Wsparcie dla szarej strefy, zniechęcenie uczciwych przedsiębiorców, pobieranie miliardów (koron – PAP) z budżetu i utrudnienia dla klientów czeskich zakładów” – napisał na Twitterze były minister przemysłu i handlu w poprzednim rządzie, dziś jeden z liderów opozycji Karel Havliczek. Jest on zdania, że za niechęcią do kart stoi rezygnacja obecnego rządu z Elektronicznej Ewidencji Obrotu (EET). Rozwiązanie przypominające polski podatkowy Jednolity Plik Kontrolny miało ukrócić szarą strefę i zapewnić wpływy do kasy państwa.

Żadna z firm wydających i obsługujących karty kredytowe nie przeprowadziła badań odpowiadających na pytanie o powiązanie braku EET z żądaniami o papierowe pieniądze. Nie zbadano także, dlaczego przedsiębiorcy odwracają się od transakcji kartami, chociaż ich popularność wśród Czechów rośnie z roku na rok.

Możliwość płacenia kartą była i zniknęła...

Jeden z ośrodków badania opinii publicznej na zlecenie sieci bankomatów Euronet wyliczył, że co czwarty Czech korzystający z karty kredytowej spotkał się z żądaniem gotówki w miejscu, w którym wcześniej bez przeszkód płacił przy pomocy karty. Prawie połowa z klientów, którzy nie mogli zapłacić kartą, miała przy sobie gotówkę. 34 procent poszukiwało bankomatu, a co piąty udawał się tam, gdzie karty się przyjmuje.

W publikacjach prasowych przypomina się, że odmowa przyjęcia kart jest absolutnie zgodna z czeskim prawem. Przedsiębiorcy nie mają obowiązku akceptowania tej formy płatności. Dotyczy to także QR kodów i innych form bezgotówkowych. Jeden z internautów komentujących nie akceptowanie kart w Karkonoszach poradził turystom: „ w góry tylko z własną kanapką, a do restauracji wieczorem i tylko tam, gdzie przyjmują karty!”.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (25)

dodaj komentarz
prawnuk
Uważajcie - jak ukradniecie komuś portfel i was złapią, to krzyczycie, że jesteście przeciwko zabijaniu zwierząt na portfele i walczycie z obrotem gotówkowy. Ziobro z 3 lat - które sam wprowadził - szybko was wypusci
eobywatel
hmm, ciekawe skąd się bierze ta "gotówka"? pewnie się ją gotuje z kartofli...
mariusz_1987
Jestem w Czechach kilka razy w tygodniu i nigdzie nie mam problemu z płaceniem kartą, ani w sklepach, ani w hostincach, chociaż płacę zawsze drobne kwoty.
faramir_z_gondoru
Drobnym polskim przedsiębiorcom zawsze płacę gotówką. Chociaż tak mogę im pomóc.
jas2
Gotówka to w dzisiejszych czasach tylko kłopot.
Przydaje się za to na czarnym rynku.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Może w górskich schroniskach chcą gotówkę, nie byłem, nie wiem.
W Pradze, Brnie, Ostravie i innych miastach w restauracji bez problemu zapłaci się kartą.
Kartą nawet drobne kwoty za lody czy piwo da się tam zapłacić.

przemek_opinia
Brawo Czechy. Gotówka to wolność. Karty bankomatowe, płatności zdalne miały być dodatkiem, a teraz chcą zastąpić gotówkę pieniądzem cyfrowym, aby móc kontrolować człowieka - nie myślisz po naszemu to zamkniemy Ci konto - pokazano to dobrze w Kanadzie podczas protestów. Protestującym zamykano konta bankowe. To tak samo jak z płatnościami Brawo Czechy. Gotówka to wolność. Karty bankomatowe, płatności zdalne miały być dodatkiem, a teraz chcą zastąpić gotówkę pieniądzem cyfrowym, aby móc kontrolować człowieka - nie myślisz po naszemu to zamkniemy Ci konto - pokazano to dobrze w Kanadzie podczas protestów. Protestującym zamykano konta bankowe. To tak samo jak z płatnościami w sieci - mówiono, że to tańsze. Przy płatnościach stacjonarnych trzeba utrzymać kasę, pracownika, itp.
przemek_opinia
A spójrzcie co robi kino Helios. Kupujesz bilet przez komputer i musisz dopłacić tzw. "opłatę internetową". Pytam się, że coo? Najpierw zachęcają, a później jak nie będą mieć ludzie alternatywy to i tak podniosą ceny i nic nie zrobimy. Nie dajcie się! I myślcie.
okiemprzyrodnika odpowiada przemek_opinia
Wszystkie kina już tak robią niestety...

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki