REKLAMA

Pekabex widzi bardzo duży potencjał rozwoju prefabrykacji na rynku mieszkaniowym

2020-11-25 16:30
publikacja
2020-11-25 16:30
fot. Kacper Pempel / FORUM

Pekabex widzi bardzo duży potencjał rozwoju prefabrykacji na rynku mieszkaniowym i planuje realizować projekty deweloperskie na własny rachunek lub w formule partnerskiej - poinformowała PAP Biznes wiceprezes Beata Żaczek.

"Widzimy wpływ pandemii na rynek budowlany zarówno w zakresie rodzaju i ilości zleceń, jak również zmiany w zakresie realizacji projektów, harmonogramów oraz samych zapisów umownych. Część inwestorów podejmuje decyzje o przesunięciu planowanych wcześniej inwestycji na kolejne okresy. Część inwestorów natomiast wstrzymuje się z podjęciem nowych decyzji inwestycyjnych do czasu ustabilizowania koniunktury na rynkach" - poinformowała PAP Biznes wiceprezes Beata Żaczek.

"Sytuacja ta spowodowała, że odczuwamy presję na ceny naszych produktów i usług, przy jednoczesnej stabilizacji kosztów wynagrodzeń oraz cen usług podwykonawczych na rynku" - dodała.

W związku z pandemią COVID-19, eksperci - jak wskazała - spodziewają się ograniczenia podaży nowych inwestycji.

"Finansowanie obiektów komercyjnych ograniczone zostało do najlepszych obiektów, co więcej, oferowane jest jedynie przez niektóre banki. Banki niezbyt przychylnie patrzą na inwestycje handlowe i hotelowe, a więc te segmenty, które ucierpiały najbardziej w wyniku ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19" - powiedziała Żaczek.

"Banki pozostają natomiast otwarte na finansowanie retail parków i obiektów typu convenience store, inwestycji magazynowych, biurowych oraz mieszkaniowych, czyli tych segmentów, w których Pekabex realizuje największe obroty" - dodała.

Zdaniem wiceprezes, potencjalnym czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na sytuację w budownictwie jest realizacja obiektów użyteczności publicznej w ramach Funduszu Odbudowy.

"Zapowiedzi rządzących mówią o początku realizacji inwestycji finansowanych tymi środkami już w 2021 roku" - powiedziała Beata Żaczek.

W ocenie wiceprezes, pandemia sprzyja rozwojowi prefabrykacji - szczególnie w segmencie, który dotychczas - jak wskazała - podchodził dość ostrożnie do tego typu technologii, czyli mieszkaniówce.

Grupa widzi "bardzo duży potencjał" dla rozwoju tej technologii w segmencie mieszkaniowym - zarówno w zakresie realizacji inwestycji przez deweloperów, jak i realizacji rządowych zapowiedzi inwestycyjnych dotyczących realizacji programu Mieszkanie Plus.

"Dotychczas naszym głównym rynkiem zbytu w przypadku elementów wykorzystywanych w budownictwie mieszkaniowym np. ścian i stropów była Skandynawia, obecnie natomiast realizujemy też projekty mieszkaniowe w Polsce, również w formule generalnego wykonawstwa" - powiedziała Żaczek.

Wiceprezes przypomniała, że ruszyła budowa w ramach programu Mieszkanie Plus w Toruniu, a także budowy mieszkań w technologii prefabrykowanej realizowane dla innych inwestorów we Włocławku i Poznaniu, gdzie Pekabex jest generalnym wykonawcą.

"Przy realizacji tych kontraktów wykorzystujemy doświadczenie zdobyte na rynku skandynawskim, oferując bardzo nowoczesne rozwiązania technologiczne, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów pracy i krótkiego czasu realizacji" - powiedziała Żaczek.

"Mimo niepewności związanej z pandemią COVID-19 sytuacja na rynku mieszkaniowym nie uległa znaczącemu pogorszeniu. Ceny lokali mieszkalnych nie uległy obniżeniu, a nawet rosną. Sprzyjają temu niskie stopy procentowe oraz nabywanie lokali w celach inwestycyjnych" - dodała.

W 2018 roku Pekabex rozpoczął jako deweloper realizację pierwszego pilotażowego osiedla w technologii prefabrykowanej w Poznaniu.

"Zamierzamy rozwijać ten segment, budując bank ziemi i sukcesywnie realizując kolejne projekty na własny rachunek lub w formule partnerskiej" - powiedziała wiceprezes.

Wskazała, że segmentem, który również prężnie się rozwija w dobie pandemii jest e-commerce, co zwiększa zapotrzebowanie na hale logistyczne.

"Grupa Pekabex specjalizuje się w realizacji tego typu hal. Obecnie pracujemy z największymi deweloperami w tym segmencie czyli Panattoni, Prologis czy MLP, realizując wielomilionowe inwestycje w tym segmencie" - powiedziała Żaczek.

Jej zdaniem, prognozowany dalszy wzrost kosztów pracy w budownictwie - zarówno wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, jak i pracowników fizycznych - podniesie konkurencyjność cenową prefabrykatów.

Wskazała też, że Pekabex nie odnotował istotnych, negatywnych skutków pandemii.

"Sytuacja finansowa grupy jest stabilna, by nie powiedzieć bardzo dobra, co potwierdzają rekordowe, dobre wyniki finansowe jak również stan gotówki – ponad 140 mln zł na koniec trzeciego kwartału" - powiedziała wiceprezes.

Pekabex odnotował po trzech kwartałach 2020 roku 684,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (+29,5 proc. rdr), 52,4 mln zł zysku operacyjnego (+110,1 proc. rdr) oraz 44 mln zł zysku netto (+114,0 proc. rdr).

Grupa realizuje kontrakty krótkie - od 2 do 8 miesięcy. Wartość portfela zamówień na koniec września wynosiła 961,5 mln zł, z czego do realizacji w 2020 roku przypada 295,9 mln zł, w 2021 roku 541,3 mln zł, a w latach kolejnych 124,2 mln zł. Wiceprezes poinformowała, że bieżące kontrakty są realizowane zgodnie z harmonogramami zamawiających.

Pekabex prowadzi projekty w Polsce, ale także za granicą - głównie na rynku skandynawskim (Szwecja, Dania) i niemieckim.

"Jak wiemy Szwedzi zastosowali zupełnie odmienną od Europy strategię walki z koronawirusem i nie wprowadzili lockdownu. Pandemia nie miała więc wielkiego wpływu (poza reżimem sanitarnym) na realizację tych kontraktów. Kontrakty za granicą są realizowane terminowo, bez opóźnień. Podpisywane są też cały czas nowe kontrakty, uzupełniając nasz portfel zleceń" - powiedziała wiceprezes.

Pekabex rozpoczął w drugiej połowie lutego rozmowy dotyczące potencjalnego przejęcia niemieckiego producenta elementów prefabrykowanych. Jak wcześniej podawano, wartość transakcji miałaby wynieść 14,8 mln euro.

"Obecnie zakończyliśmy proces due diligence i trwają rozmowy w zakresie ustalenia zapisów potencjalnej umowy" - poinformowała Beata Żaczek.

Grupa Pekabex dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Produkcja realizowana jest w pięciu fabrykach - w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsku Białej. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2015 roku.(PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki