Pawlak: zreformować OFE na wzór KRUS

Waldemar Pawlak ma pomysł, jak ratować emerytury Polaków. Wystarczy zreformować Otwarte Fundusze Emerytalne na wzór Kas Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. "KRUS jest dobrym i prostym systemem" - mówi wicepremier i minister gospodarki "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Waldemar Pawlak tłumaczy, że w systemie typu krusowskiego obowiązuje stała, ryczałtowa stawka, za którą przysługuje podstawowa emerytura. Dodaje, że podobnie działają systemy emerytalne w krajach takich, jak Szwecja czy Kanada, gdzie o to, co jest ponad standard, każdy troszczy się sam.

Zdaniem Waldemara Pawlaka, zamiast likwidować rolnicze kasy emerytalne, należałoby raczej skorzystać z ich doświadczeń i zreformować na ten wzór zasady naliczania świadczeń dla wszystkich Polaków. Przywódca ludowców tłumaczy, że dopłacamy też do ZUS-u i to w przeliczeniu na jednego emeryta więcej niż do KRUS-u.

Pawlak ogląda Bankier TV:

Według ministra gospodarki o atrakcyjności KRUS-u świadczy fakt, że od 10 lat wydatki na rolnicze emerytury spadły, z poziomu 7-8 procent wydatków budżetu do około 5 procent obecnie. W tym samym czasie dopłaty do powszechnego systemu emerytalnego wciąż rosną. Na sam ZUS z poziomu około 8 procent do 14 w 2008 roku. Zdaniem Waldemara Pawlaka ten system staje się po prostu niewydolny.

Cały wywiad z wicepremierem w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/K.Lewenstam/kry

Komentuje Krzysztof Kolany redaktor Bankier.pl

Popieram! KRUS jest rzeczywiście fenomenalnym systemem, ale tylko dla „rolników” w nim „ubezpieczonych”, którzy od podatku emerytalnego opędzają się kwotą 68 złotych miesięcznie. Tymczasem każdy, nawet najdrobniejszy przedsiębiorca musi oddać ZUS-owi ponad 800 złotych, a zatrudniony na umowę o pracę płaci haracz (do spółki z pracodawcą) wynoszący 35% pensji.

Problem w tym, że do tego „złotego interesu” dla wybranych wszyscy pozostali podatnicy dopłacają po 16 mld złotych rocznie. I wbrew twierdzeniom wicepremiera Pawlaka kwota ta ciągle rośnie. „Ten system staje się po prostu niewydolny” – mówi o ZUS-ie szef PSL-u. I oczywiście ma rację, tyle że KRUS jest „niewydolny” już od lat i ludowcom wcale to nie przeszkadza. W tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odpaństowowienie emerytur – niech każdy pracuje na swoje i sam ponosi odpowiedzialność za własną starość.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~antydoradca

ze stanem konta.....
Wychodzi, że w 15 lat odłożyłem na małe mieszkanie w Wawie, średnie w Krakowie, i duże w innych miastach.
Proszę tylko Pawlaka by mi oddał mieszkanie a nie pieniądze....

! Odpowiedz
0 0 ~gornikmarek

Przed wyborami morzesz dostac wszystko nie tylko gruszki na wierzbie .Chcez emeryture nieplac podatku czyli characzu .Niedaj sie oskubac.Bo panstwo to Janosik zabiera biednym i daje sobie .A social dla nygusow i tak dostaniesz..Zycze milego wypoczynku w dzikim kraju na polach golfowych.

! Odpowiedz
0 0 ~Ostatni Sprawiedliwy

No tylu ludzi o takim intelekcie lub złej woli to chyba nie widziałem na żadnym wątku.
Szlag mnie trafia, bo dzięki takim jak tu niektórzy mamy takie podatki wysokie !
Jak Wam nie wstyd chrzanić tak szkodliwe rzeczy!

To Zus należy obniżyć. Myśleniem, że to Krus należy podnieść szkodzicie WSZYSTKIM, a władzom w to graj !

Zastanów się jeden z drugim, co opowiadasz z farmazony, szkodząc niezorientowanym, szkodząc WSZYSTKIM !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~broda

powinno sie zniesc przymusowy haracz płacenia zuzu!!!!!!!!!!!!!!! i to jak najszybciej
pracowa łem w anglii i tam prowadziłem swoja działalnosc gospodarcza
minimalna składke płaciłem tygodniowo 4 funty czyli 16 funtow miesiecznie jezeli było by mnie stac płacił bym wiecej i to samo powinno byc w polsce a nie jeb,, ,,ać przysłowiowemu kowalskiemu ponad 800 zł miesiecznie ja wruciłem do kraju i tego zaczynam załowac otworzyłem działanosc moje dochody brutto przynosza 3000zł przy maksymóm ruchu po odłozeniu na towar i zapłaceniu jeba......nego zusu zostaja mi okłapy na przezycie zastanawiam sie nad powrotem do anglii lub przejscia na szara strefe bo inaczej nie da sie zyc normalnie w tym kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wiec moze czas najwyzszy cos z tym zrobic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~nierozumiejący

Co ci politycy bredzą.Od dawna wiadomo,że zusowcy utrzymują krus.Może w końcu ktoś wyczysci tą stajnię Augiasza.Jak widać PSL tego nie zrobi.PO jak widać też boi się tego ruszyć.Ta reforma jest konieczna,dalej tego garba krusowskiego przedsiębiorcy nie dają rady nieść.
Odpalmy tą rakietę.KRUS jest nowotworem tego systemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Lucid

Szkoda gadać o tym buraczanym pomyśle.
Kolektywiści zawsze będą zmieniali nazwy i ulepszali system. Byleby był to system pozwalający okradać w imię prawa.

Do lektury Polacy!! Czas skończyć z tym bajzlem na najbliższych wyborach samorządowych.

http://www.kapitalizm.republika.pl/kontakty.html
mises. pl
pafere.org

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~maverix

Każdy system jaki stworzą politycy będzie niewydolny, skorumpowany i służył będzie okradaniu nas z naszych pieniędzy. Politycy po prostu nie mogą się zajmować dbaniem o nasze emerytury, bo to jest nasz prywatny obowiązek. Niech oni się zajmą tym w czym są dobrzy, czyli robieniu z siebie bałwanów przed kamerami telewizyjnymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Lomatkojusz

Ojczyzna to jeszcze czy już okupacja?

! Odpowiedz
0 0 ~baron

Żałosny ten nasz pan Pawlak. Nie powinno się chyba opowiadać takich bajek w dojrzałym wieku i na wysokim stanowisku w rządzie? ZUS płaci jeszcze zobowiązania socjalizmu, KRUS to nowy 'twór' na dopłatach ZUS u. Emerytury po 20 latach wolnego rynku powinny być naliczone proporcjonalnie do zapłaconych stawek ( czytaj obowiązkowego dodatkowego podatku) przez pracujących, tak samo rolników. Jeśli panu Pawlakowi wychodzi 600 złotych podstawy emerytury rolnikowi to pracownikowi powinno być ca 6000 złotych. Jeśli ten rachunek pan Pawlak prowadzi to niech tak zrobi??? Oj, żałosne te wypowiedzi! Marze tylko o tym aby po 30 latach pracy oddano mi to co zapłaciłem za ostatnie 20 lat, i do widzenia, nie chce żadnego ubezpieczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jan

Ma 100% racje pracowalem wiele lat w UK kazdy samozatrudniony -selfemploed,placi sam ubezpieczenie 12 funt.miesiecznie +klase4 ubezpieczenie8% od zarobku jest to proste rozwiazani bez kombinacji, panstwo UK gwarantuje po67 latach 85 funt.tygodniowo tj.340 miesiecznie, jesli ktos chce wiecej to pleci sobie sam,
jest to banalnie proste..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne