REKLAMA
WAŻNE

Parlament Europejski przegłosował rezolucję przeciwko zmianie czasu

2018-02-08 12:52
publikacja
2018-02-08 12:52

Parlament Europejski chce zniesienia corocznej zmiany czasu. Europosłowie przegłosowali dziś rezolucję, w której wzywają Komisję Europejską do nowelizacji europejskich przepisów w tej sprawie.

/ fot. Sportactive / YAY Foto

Heidi Hautala, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, członkini inicjatywy "Stop zmianie czasu" uważa, że przestawianie zegarków o godzinę jest zbędnym anachronizmem. Jej zdaniem oszczędność energii jest niezauważalna, tymczasem dla ludzi to niepotrzebny stres: - Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny zegar. Umyślne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia - mówiła w Strasburgu.

Członkowie inicjatywy stop zmianie czasu powołują się na badania, z których wynika, że w tygodniu po zmianie czasu rośnie liczba wypadków samochodowych, uczniowie mają gorsze oceny w szkołach a pracownicy są mniej wydajni.

Zwolennicy przegłosowanej dziś rezolucji znaleźli się we wszystkich frakcjach w Parlamencie Europejskim. Równolegle podobne inicjatywy powstały też w krajach członkowskich - między innymi we Francji, Niemczech, Danii, Finlandii, Czechach i w Polsce.

Europoseł PSL, Andrzej Grzyb przekonywał w Strasburgu, że Polska na zniesienie zmiany czasu jest już gotowa: - Inicjatywa w sprawie likwidacji zmiany czasu została zaaprobowana przez Parlament. Oczywiście prace te zostały wstrzymane ze względu na kwestie proceduralne na poziomie europejskim. Widać jednak wyraźne poparcie społeczne dla tej inicjatywy.

W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa z 2000 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Strasburg/Karol Surówka/kj

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
lelo1949
Rolnikom to nie przeszkadza w zimie śpią do 10-EJ
jacek-19
mnie tez nie przeszkadza , spie do 9,30 .
silvio_gesell
Popieram, o ile przez cały rok będzie czas zimowy.
karbinadel
Wyjątkowo masz rację. Czas zimowy jest naturalny w naszej strefie czasowej
silvio_gesell odpowiada karbinadel
Zaskoczyłeś mnie pozytywnie. Dlaczego uważasz, że czas letni jest naturalny w innych strefach?
karbinadel odpowiada silvio_gesell
Niczego takiego nie napisałem. Stwierdziłem jedynie, że czas nazywany w naszej strefie czasowej zimowym, jest naturalnym czasem geograficznym dla Europy Środkowej.
kkk1111
Jej zdaniem oszczędność energii jest niezauważalna żadne oszczędności więcej zużywamy i i wece j płacimy do tego tracimy zdrowia, ale unia jak zawsze działa w interesie korporacji anie obywateli
grzechu_comeback
UPS! Pisanie o ABORCJI w kontekście stresu=CENZURA!!!!!!!
sloneczkodzg
Dobre wiadomości z Brukseli to rzadkość . Z radości zjem pączka i szklana dobrego piwa .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zmiana czasu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki