REKLAMA
APOGEUM IV FALI

PSL proponuje 600 zł za zaszczepienie się przeciw COVID-19

2021-11-24 12:34, akt.2021-11-24 17:18
publikacja
2021-11-24 12:34
aktualizacja
2021-11-24 17:18
PSL proponuje 600 zł za zaszczepienie się przeciw COVID-19
PSL proponuje 600 zł za zaszczepienie się przeciw COVID-19
fot. Andrew Angelov / / Shutterstock

Idziemy na spotkanie z marszałek Sejmu z jasnymi propozycjami; proponujemy m.in. zachętę w postaci wypłacenia 600 złotych za zaszczepienie się przeciw Covid-19, a także wprowadzenie na stałe dodatku covidowego dla personelu niemedycznego - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W środę w Sejmie odbyło się spotkanie marszałek Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Tematem jest wypracowanie projektu ws. weryfikacji szczepień. Poza posłami i senatorami w spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i przedstawiciele Rady Medycznej. Po spotkaniu marszałek Witek mówiła, że "były punkty wspólne".

Kosiniak-Kamysz podkreślił w środę na konferencji prasowej przed spotkaniem, że przedstawiciele Koalicji Polskiej - PSL idą na nie z własnymi pomysłami. "Uważamy, że jest potrzeba większych zachęt do szczepień przeciw Covid-19, że rząd nie wykonał wszystkiego co możliwe" - powiedział lider PSL. Dlatego - poinformował - "proponujemy bardzo jasną zachętę, świadczenie w wysokości 600 złotych za zaszczepienie się". "Nie ma już dzisiaj innego wyjścia. Niektóre kraje to wprowadziły, wprowadziła to Grecja, wprowadziły to Stany Zjednoczone" - wskazał szef ludowców.

Blisko 20,3 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce jest blisko 20,3 mln osób – podano w środę na stronach rządowych.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 40 827 691 iniekcji.

W pełni zaszczepione są 20 298 362 osoby. Dzienna liczba szczepień to 131 967.

Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 273 479 osób, a dawkę przypominającą – 1 933 407 osób.

Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 41 997 895 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 594 507 dawek.

Zgłoszono 16 193 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne. 

Według niego, "taki bonus, który daje mobilizację finansową dla osób, które się zaszczepiły i które się zaszczepią w pełnym wymiarze, pełnym cyklem szczepień". "To jest wielomiliardowy nie wydatek, tylko inwestycja" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Druga propozycja, o której mówił prezes PSL dotyczy personelu niemedycznego i dodatku covidowego dla nich, który "powinien być wprowadzony na stałe".

O trzeciej propozycji poinformował poseł Jacek Protasiewicz (KP-PSL). "To jest umożliwienie pełnego finansowania zabiegów medycznych, zarówno profilaktycznych, jak i leczenia w prywatnej służbie zdrowia przez państwo, nie tylko dla zaszczepionych, ale w szczególności dla zaszczepionych" - oświadczył Protasiewicz.

Jego zdaniem, większość prywatnych szpitali jest wolna od pacjentów covidowych. "W związku z tym państwo powinno sfinansować zabiegi, leczenie i badania profilaktyczne obywateli RP właśnie w prywatnej służbie zdrowia" - powiedział poseł KP-PSL.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła szefów klubów i kół parlamentarnych na zaplanowaną na środę rozmowę w sprawie wyjścia ponad podziałami z projektem ustawy dotyczącym możliwości weryfikacji szczepień pracowników. Jak mówiła, jeżeli na środowym spotkaniu kluby i koła parlamentarne wyrażą zgodę i wolę współpracy, powinien powstać międzyklubowy zespół, który wypracuje założenia ustawy.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik zapowiedzieli w ubiegłą środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, że z tego, co wie, są zebrane podpisy pod poselskim projektem ws. weryfikacji szczepień pracowników i powinien on być procedowany w Sejmie na początku grudnia.

Początkowo projekt zakładający umożliwienie pracodawcy weryfikacji, czy pracownik jest zaszczepiony, był projektowany jako rządowy. Minister zdrowia Adam Niedzielski na początku listopada mówił, że projekt ten ma zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na posiedzenie Sejmu. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (48)

dodaj komentarz
wtomek
Ci co się zaszczepili bez zachęt , znowu są w plecy. W plecy są ci co brali kredyty złotowe, w plecy są co co sie ubezpieczają , ci co dłużej pracowali by mieć wyższą emeryturę... W tym kraju najlepiej być drobnym pijaczkiem , nierobem , dzieciorobem i ...politykiem. .
kenn
Najbardziej w plecy są ci, którzy wzięli szczepionkę. Bo teraz się okazuje wg. oficjalnych danych, że nie jest ona odporna na nowe warianty, w tym wariant delta (patrz np. Izrael i inne wysoko zaszczepione kraje).
lukaszslask
To moze najpierw zaprosmy obywateli i zrobmy narodowe badania na przeciwciala sars cov2 i wtedy moze sie okaze,ze 80-90% przeszlo to w sposob gorszy lepszy lub bezobjawowy,koszt 100 zl zamiast 600 zl,a jak Panstwo to zarzadzi to pewnie wyjdzie taniej i sie wszyscy przestana bac lockdownow itp
liczygrosz
Dacie 650 i pół litra to pójdę, a póki co się gońcie.
distefano
do tego jeszcze paczkę fajek bym chciał
loool
600+ to wiecej niz 500+. Kto da wiecej , ktos przebija ? bo jak nikt to glosuje na PSL
ser2221
2RFX hn
E5K s3
SXN1 mi
G0HI 47
IOL tx
H9UO 2s
AMR6 py
Z8X tx
FZ7B zs
4MCA ba
FTT fj
4A9Q uh
XDHM 8q

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki