REKLAMA

PKP wprowadziły nową kategoryzację dworców kolejowych

2015-08-11 16:07
publikacja
2015-08-11 16:07
PKP wprowadziły nową kategoryzację dworców kolejowych
PKP wprowadziły nową kategoryzację dworców kolejowych
/ materiały dla mediów

PKP wprowadziła sześć kategorii dworców kolejowych, które mają wskazywać na standard obsługi pasażerów - poinformował we wtorek członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz. Np. w kategorii premium podróżni mogą liczyć na sklepy i wypożyczalnie samochodów.

"Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu zupełnie nowej kategoryzacji dworców, bo ma ona nam pomóc ustalić standard obsługi pasażerów. Chcemy te standardy ujednolicić, tak, aby pasażerowie wiedzieli, czego spodziewać się na naszych obiektach - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.

Nowy podział dworców uwzględnia nie tylko liczbę pasażerów, którzy korzystają z danego dworca, ale także m.in. charakter połączeń kolejowych obsługiwanych przez dany dworzec(np. międzynarodowy, aglomeracyjny czy lokalny) a także znaczenie danego dworca dla miasta czy regionu.

Największe i najważniejsze obiekty w Polsce, m.in. takie jak Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia i Wschodnia, Katowice, Gdańsk, Szczecin Główny, Poznań Główny, Wrocław Główny a także Lublin, Opole Główne czy Kraków zaliczone będą do kategorii Premium. "Te dworce charakteryzują się tym, że obsługują ruch międzynarodowy, międzywojewódzki i regionalny, są też ważnymi węzłami komunikacyjnymi w skali miasta i regionu, znajdują się w nich punkty oferujące usługi komercyjne, czyli np. sklepy i restauracje czy wypożyczalnie samochodów" poinformował Ciżkowicz. Do tej kategorii należy łącznie 16 dworców.

Kolejna kategoria to dworce wojewódzkie. Są to obiekty obsługujące ruch międzywojewódzki, regionalny, czasami także międzynarodowy. "Także one są ważnymi w skali miasta punktami integracji komunikacji, ponadto oferują, bądź będą oferować podróżnym, usługi takie jak kiosk z prasą, mała gastronomia i bankomat. Na tej liście znajduje się 15 dworców, m.in. Olsztyn, Słupsk" dodał.

Następne kategorie to dworce aglomeracyjne obsługujące codzienny ruch lokalny, czasami także dalekobieżny, stanowiące ważne węzły komunikacyjne na poziomie aglomeracji. Sporadycznie znajdą się tam sklepy lub punkty usługowe. Do tej kategorii zaliczają się m.in. takie obiekty jak Warszawa Śródmieście, Olsztyn Zachodni, Mińsk Mazowiecki, Pruszków, Rybnik. Łącznie jest ich 105.

Z kolei kategoria dworców regionalnych dotyczy obiektów zlokalizowanych głównie w małych miastach, obsługujących ruch lokalny i regionalny, stanowiących węzeł komunikacyjny na poziomie gminy lub województwa. PKP zaliczyła do tej kategorii 95 obiektów m.in. dworzec w Suwałkach i Puławach.

Najliczniejszą kategorię stanowią dworce lokalne - 336. Są to dworce o niewielkim potencjale rozwoju ruchu kolejowego, służące pasażerom dojeżdżającym do większych miast. Wszystkie urządzenia służące ruchowi pasażerów zlokalizowane są lub będą w tym wypadku na peronie stacji.

Ostatnią kategorią są obiekty określane, jako turystyczne. "Dworce te funkcjonują wyłącznie lub niemal wyłącznie w sezonie turystycznym. Do nich zalicza się np. ten w Ustce" - wyjaśnił Ciżkowicz. Do tej kategorii PKP zaliczyło 15 dworców.

Członek zarządu PKP ds. nieruchomości Jarosław Bator wyjaśnił, że przedstawione kategorie nie są "sztywne". "Będziemy, co roku przeglądać te kategorie i na podstawie pewnych kryteriów, które dotyczą natężenia ruchu pasażerskiego a także oceny np. czy ten ruch pasażerski ma charakter międzyregionalny czy tylko aglomeracyjny, będziemy oceniać czy nie należy podnieść albo obniżyć kategorii danego dworca. W konsekwencji może się nawet okazać, że są miejsca w Polsce gdzie nie ma dworca albo stacji, a trzeba go wybudować" - dodał Bator.

PKP ma w dyspozycji 2300 dworców, z których czynnych jest 600. Do tej pory PKP dzieliła dworce na cztery kategorie: A, B, C i D. (PAP)

krm/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Paweł
Opole Główne w Premium?
~qq
Gdansk - dworzec na ktorym zapowiedzi nie sa mozliwe do zrozumienia - jakis belkot! To ma byc Premium?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki