REKLAMA

Orlen widzi zainteresowanie banków finansowaniem bloków gazowych

2022-01-24 14:42
publikacja
2022-01-24 14:42
Orlen widzi zainteresowanie banków finansowaniem bloków gazowych
Orlen widzi zainteresowanie banków finansowaniem bloków gazowych
fot. Paweł Mamcarz / / FORUM

PKN Orlen widzi zainteresowanie banków finansowaniem budowy bloku gazowego w Ostrołęce i spodziewa się podobnego zainteresowania dla dwóch kolejnych projektów: w Grudziądzu i Gdańsku - poinformował Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.

"Przetestowaliśmy, jakie są możliwości finansowania budowy Ostrołęki. Pamiętajmy, że projekty gazowe same się nie bronią, muszą mieć wsparcie. Jesteśmy po wygranej aukcji rynku mocy - mamy dwa kontrakty mocowe, na Ostrołękę i na Grudziądz. Przy wsparciu z rynku mocy te projekty się bronią" - powiedział Dybowski podczas Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego PowerPol.

"Zainteresowanie banków trochę nawet przerosło nasze oczekiwania, jeśli chodzi o Ostrołękę. Spodziewamy się podobnego zainteresowania przy Grudziądzu. Jeżeli pospieszymy się z projektem w Gdańsku, a wszystko wskazuje na to, że chcemy to zrobić w szybkim tempie, to również jeszcze apetyt banków na finansowanie projektów gazowych będzie" - dodał dyrektor.

Jak wskazał, grupa Orlen ma dobrą pozycję w rozmowach z bankami, bo w planach ma też projekty offshore.

"Wszyscy chętnie by finansowali morską energetykę wiatrową, ale mówimy, że nasze portfolio to też energetyka gazowa. Te dwie rzeczy trzeba budować razem" - powiedział Dybowski.

Poinformował, że nowy blok parowo-gazowy o mocy ponad 700 MW w Ostrołęce będzie wybudowany w 2026 roku. Grupa podjęła też decyzję o budowie bloku gazowego w Grudziądzu o mocy ok. 550 MW i podpisała list intencyjny z Lotosem dotyczący budowy bloku CCGT w Gdańsku o mocy ok. 450 MW. 

pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
janekmaly
przecież gaz już za chwilę będzie passe
teraz tylko wiaterek, słoneczko i siedzenie przy świeczkach w bezwietrzną noc

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki