REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

PGNiG Upstream Norway ma umowę zakupu udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim

2022-05-20 10:56
publikacja
2022-05-20 10:56
PGNiG Upstream Norway ma umowę zakupu udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim
PGNiG Upstream Norway ma umowę zakupu udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

PGNiG Upstream Norway podpisało z Wellesley Petroleum umowę kupna udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim. Jego eksploatacja zapewni grupie PGNiG dodatkowe 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie od 2026 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Norweska spółka zależna PGNiG zawarła z Wellesley Petroleum umowę dotycząca nabycia 40 proc. udziałów w koncesji PL942, obejmującej złoże Orn. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, udokumentowane zasoby wydobywalne złoża wynoszą ok. 6,75 mld m sześc. gazu ziemnego, 0,17 mln ton ropy naftowej oraz 0,79 mln ton NGL.

"Transakcja kupna udziałów w złożu Orn potwierdza nasze aspiracje dalszego dynamicznego rozwoju działalności wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To nasz priorytetowy rynek zagraniczny, również ze względu na jego znaczenie dla dywersyfikacji dostaw gazu do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe w tym roku" - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

"Złoże Orn doskonale wpisuje się w nasze plany wzmocnienia potencjału wydobywczego i optymalizacji kosztowej obszaru Skarv, który jest głównym ośrodkiem naszej działalności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym" – dodała.

PGNiG podało, że to już drugie złoże, które PGNiG Upstream Norway, kupiło od Wellesley Petroleum. W 2019 r. spółki podpisały umowę kupna–sprzedaży 20 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B obejmujących złoże Duva.

Złoże Orn zostało udokumentowane poprzez odwiert poszukiwawczy w 2019 roku. Jego zagospodarowanie ma rozpocząć się w 2023 roku, a produkcja spodziewana jest od 2026 roku. Zgodnie z aktualnymi danymi operatora złoża, AkerBP, wolumen wydobycia przypadający na PGNiG Upstream Norway ma wynieść średnio ok. 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w okresie 2026-2035.

Orn zlokalizowany jest ok. 20 km od złoża Skarv, w którym PGNiG Upstream Norway również posiada udziały. Pozwoli to wykorzystać istniejącą już infrastrukturę wydobywczą, w tym pływającą jednostkę produkcyjno-magazynującą Skarv FPSO, aby skrócić czas i zmniejszyć koszty uruchomienia produkcji.

Operatorem złoża Orn jest AkerBP, który posiada 30 proc. udziałów. Drugim partnerem jest Equinor Energy, również posiadający 30 proc. udziałów. Nabycie przez PGNiG Upstream Norway pozostałych 40 proc. udziałów od Wellesley Petroleum wymaga jeszcze zgody ze strony m.in. norweskiej administracji naftowej. (PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki