REKLAMA
WAŻNE

PGE chce utrzymać 8-9 mld zł zysku EBITDA i politykę dywidendową do 2020 roku

2014-05-13 00:08
publikacja
2014-05-13 00:08

Grupa Kapitałowa PGE w swojej strategii zapisała, że chce utrzymać zysk EBITDA na poziomie 8-9 mld zł w latach 2015-2020 oraz politykę wypłaty dywidendy na poziomie 40-50 proc. skonsolidowanego rocznego zysku netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej zatwierdziła we wtorek strategię grupy na lata 2014-2020.

W strategii grupa PGE przyjęła założenie, że efekty działań związanych z poprawą efektywności przyniosą po 2016 roku wpływ na zysk operacyjny w wysokości 1,5 mld zł rocznie.

Osiągnięcie tego celu ma umożliwić realizacja programów poprawy efektywności operacyjnej oraz zwiększanie wykorzystania i sprawności aktywów w energetyce konwencjonalnej.

"Ograniczenie strat sieciowych i przerw w dostawach oraz program restrukturyzacji operacyjnej w dystrybucji i obrocie detalicznym, a także racjonalizacji kosztów stałych w energetyce odnawialnej również wpłyną na poprawę efektywności" - podała spółka.

Wśród celów do 2020 roku PGE wymienia zachowanie długoterminowej oceny ratingowej. Obecnie rating Moody's jest na poziomie "A3" z perspektywą stabilną, a rating Fitcha wynosi "BBB+", również z perspektywą stabilną.

Planowany CAPEX grupy PGE to około 50 mld zł do 2020 roku. Grupa chce też rocznie w latach 2015-2020 przeznaczać na wydatki w obszarze badań i rozwoju minimum 1,5 proc. zysku netto. Będzie to możliwe dzięki współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, koordynacji działań rozwojowych linii biznesowych, a także identyfikacji obszarów synergii i uruchomieniu współpracy z pozostałymi polskimi grupami energetycznymi.

Strategia GK PGE zakłada też rozwój nowych produktów i obszarów biznesu. Spółka chce rozwijać m.in. ofertę dual fuel, kompleksowe rozwiązania energetyczne dla klientów, chce zawierać partnerstwo strategiczne z podmiotami spoza energetyki, zajmować się infrastrukturą dla e-mobility, zarządzać generacją rozproszoną i magazynowaniem energii, a także elektryfikacją ogrzewania u klientów indywidualnych.

Spółka zakłada również wejście na nowe rynki obrotu hurtowego, rozwój tradingu i instrumentów strukturyzowanych. (PAP)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki