REKLAMA

RANKINGOto najbezpieczniejsze kierunki dla turystów. Jak wypadła Polska?

2023-09-30 12:00
publikacja
2023-09-30 12:00

Urlop to czas, podczas którego wiele osób chce się zrelaksować, a nie zamartwiać tym, czy wychodząc z hotelu na ulicę, jest bezpiecznie. Niedawno opublikowano wyniki corocznego rankingu Global Peace Index, który może pomóc podjąć decyzję podczas wyboru urlopowej destynacji.

Oto najbezpieczniejsze kierunki dla turystów. Jak wypadła Polska?
Oto najbezpieczniejsze kierunki dla turystów. Jak wypadła Polska?
fot. canadastock / / Shutterstock

Global Peace Index to coroczny ranking, który publikowany jest przez Instytut Ekonomii i Pokoju. Bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak na przykład poziom przestępczości, występujące konflikty międzynarodowe czy ryzyko ataków terrorystycznych.

Lider nie zmienia się od lat

Ponownie uznano, że najbezpieczniejszym krajem na świecie jest Islandia, która ten ranking wygrywa nieprzerwanie od 2008 roku. Wiąże się to z niskimi indeksami przestępczości, kraj ten wydaje mało na wojsko, ponieważ praktycznie nie grożą mu konflikty międzynarodowe.

Reklama

Podium zamykają Dania i Irlandia, które względem poprzedniej edycji zamieniły się miejscami, a kolejne pozycje w pierwszej piątce należą odpowiednio do Nowej Zelandii oraz Austrii.

W tym rankingu można znaleźć również Polskę, która zajęła 29. miejsce. Porównując sytuację do poprzedniego roku, nasz kraj zanotował znaczny spadek, ponieważ aż o sześć pozycji. 

Jak wypadły turystyczne kierunki?

Nie jest niespodzianką to, że Polacy raczej rzadko spędzają swoje urlopy w Islandii, Danii czy Irlandii. Biorąc pod uwagę popularniejsze dla nas kierunki, można zauważyć, że bezpiecznym wyjściem wydaje się Portugalia (7. pozycja) czy Chorwacja (14. pozycja). Hiszpana zajęła dopiero 32. miejsce, Włochy 34. pozycję, a popularna Grecja 60. Negatywnie w tym zestawieniu wyróżnia się również Turcja, która wylądowała na 147. miejscu.

Polacy zastanawiając się nad urlopem, nie decydują się jednak wyłącznie na europejskie kraje. Patrząc poza Stary Kontynent, Egipt zajął 121. miejsce, Tunezja wylądowała na 81. pozycji, Jordania na 62., a Tanzania na 91. 

PB

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
prawda_
A Ukraina na ktorym jest miejscu?
jas2
Polska powinna być w czołówce. Jedynie pobliska wojna może trochę straszyć obcokrajowców.
katzpodola
Takie rankingi dla mądrych inaczej tylko w bankierze. Schodzicie na psy
stain
Najlepsze, ze w tym rankingu jednym z trzech czynników branych pod uwagę jak "militaryzacja", mierzona odsetkiem PKB na obronność czy liczebnością armii. Znaczy wg PEACE INDEX najbezpieczniej jest w krajach, gdzie w ogóle nie ma armii. No rewelacja.
karbinadel
Dlatego Turcja wypadała tak słabo - chociaż osobiste bezpieczeństwo turystów jest tam z pewnością dużo wyższe niż w Egipcie czy Tunezji
ph2
Portugalia na szczycie listy na 7-mym miejscu !!! W tym roku odwiedziliśmy w Lizbonę, zwiedzając miasto przynajmniej kilka razy dziennie nagabywano nas czy nie kupimy narkotyków, kiedy weszliśmy w wąską uliczkę, wydzieliliśmy za tranzakcie rzeczywiście są realizowane, a obok na krawężniku siedziało kilku młodych mężczyzn i wyglądali Portugalia na szczycie listy na 7-mym miejscu !!! W tym roku odwiedziliśmy w Lizbonę, zwiedzając miasto przynajmniej kilka razy dziennie nagabywano nas czy nie kupimy narkotyków, kiedy weszliśmy w wąską uliczkę, wydzieliliśmy za tranzakcie rzeczywiście są realizowane, a obok na krawężniku siedziało kilku młodych mężczyzn i wyglądali na zabezpieczających zakup. Czegoś takiego i z tą częstotliwością nie widziałem w żadnym innym kraju europejskim. Dlatego siódme miejsce Portugalii jest nieporozumieniem, chyba że portugalscy dealerzy to certyfikowani gentelmeni. Ponadto Włochy w tym sondażu są znacznie przed Grecją !!!. Może po prostu niektóre kraje lepiej sponsorują Global Peace Index.
karbinadel
"kraj ten wydaje mało na wojsko, ponieważ praktycznie nie grożą mu konflikty międzynarodowe" - zważywszy że Islandia w ogóle nie posiada stałej armii, to faktycznie niewiele na nią wydaje :)
lutobor
Są na uboczu, nikomu do niczego nie blokują dostępu, nie posiadają złóż ropy gazu itp., a więc ich kraj nie jest zbyt atrakcyjny do złupienia.
sterl
Ciekawe ,że Turcja daleko za Jordanią, Tunezją , a nawet Egiptem i Afryką..

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki