REKLAMA

CYFRYZACJAOsoby planujące podróż do strefy Schengen będą ubiegać się o wizę przez internet

2023-11-13 15:08
publikacja
2023-11-13 15:08

Rada UE, czyli kraje członkowskie Unii, przyjęła w poniedziałek nowe przepisy, które umożliwią osobom planującym podróż do strefy Schengen ubieganie się o wizę przez internet.

Osoby planujące podróż do strefy Schengen będą ubiegać się o wizę przez internet
Osoby planujące podróż do strefy Schengen będą ubiegać się o wizę przez internet
fot. Bjoern Wylezich / / Shutterstock

"Możliwość ubiegania się o wizę Schengen online będzie dużym ułatwieniem dla ludzi i dla procesu rozpatrywania wniosku. Uprości to proces składania wniosków przez podróżnych, a jednocześnie odciąży administracje krajowe, które będą mogły działać szybciej i skuteczniej" - oświadczył Fernando Grande-Marlaska, p.o. ministra spraw wewnętrznych Hiszpanii, która sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Przyjęte przepisy przewidują stworzenie unijnej platformy składania wniosków o wizy Schengen. Poza kilkoma wyjątkami wnioski będą składane za pośrednictwem tej platformy. Osoby ubiegające się o wizę będą mogły wprowadzić wszystkie istotne dane, przesłać elektroniczne kopie dokumentów podróży i dokumentów uzupełniających oraz uiścić opłaty. Osobiste stawiennictwo w konsulacie będzie konieczne tylko w przypadku osób ubiegających się o wizę po raz pierwszy, tych, których dane biometryczne utraciły ważność, oraz osób z nowym dokumentem podróży. Naklejka wizowa zostanie zastąpiona kryptograficznie podpisanym kodem kreskowym.

Po podpisaniu nowe regulacje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie dwudziestego dnia po publikacji. Data faktycznego rozpoczęcia stosowania nowych przepisów zostanie ustalona po zakończeniu prac technicznych nad platformą wizową.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fiat126p
Otwierają furtkę, dzięki której firmy zewnętrzne wspomogły polską władzę w wydawaniu wiz niesprawdzonym osobom?
Też będzie outsourcing?
USA się ucieszy...

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki