REKLAMA
BADANIE

Olbrzymie braki nauczycieli. Nie w Polsce, a w Niemczech

2023-01-28 18:46
publikacja
2023-01-28 18:46

W Niemczech nieobsadzone są obecnie tysiące stanowisk nauczycielskich, lekcje są odwoływane, wyniki uczniów spadają. Niemiecki Związek Nauczycieli mówi nawet o "największym od 50 lat niedoborze nauczycieli" - pisze dziennik "Rheinische Post".

Olbrzymie braki nauczycieli. Nie w Polsce, a w Niemczech
Olbrzymie braki nauczycieli. Nie w Polsce, a w Niemczech
fot. REUTERS/Hannibal Hanschke / / FORUM

To wielkie zagrożenie dla przyszłych szans młodzieży, powiedział gazecie szef związku Heinz-Peter Meidinger.

W niemieckich szkołach jest ogromny niedobór nauczycieli: w całym kraju ponad 12 000 stanowisk jest obecnie nieobsadzonych - wynika z ankiety przeprowadzonej niedawno przez portal Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). Ale według Niemieckiego Związku Nauczycieli rzeczywista liczba nieobsadzonych stanowisk nauczycielskich w Niemczech wynosi pomiędzy 32 a 40 tysięcy - pisze RND.

"Jak wszystkie sektory, również system edukacji odczuwa skutki fali emerytalnej wyżu demograficznego. Ponadto coraz mniej osób chce zostać nauczycielami: mniej młodych ludzi rozpoczyna studia nauczycielskie, a jeszcze mniej je kończy" - zauważa RND.

"W Niemczech jest ponad dziesięć milionów uczniów. Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę dołączyło do nich 200 tys. dzieci i młodzieży, które uciekły z Ukrainy, co jeszcze bardziej zwiększa wyzwania w szkołach" - zauważa telewizja ARD.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

bml/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Komu chciałoby się użerać, i tracić własne zdrowie, starając się nauczyć czegokolwiek niewychowane "pociechy" patologicznych rodziców.
igła
U nas też podobno brakuje nauczycieli ... są na urlopach na poratowanie zdrowia.
Im się to po prostu należy.
grzegorzkubik
U nas jest ok. Nauczyciel to jeden z najlepszych zawodów.
qwertas
Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel w Niemczech by mieć tzw. „pełen etat”? W Polsce wystarczy pracować 20h tygodniowo na pół etatu by mówić o „pracy na pełen etat”. Czy tak samo jest w Niemczech?
prawnuk
Dobre - w liceach mają mniej godzin niż w Polsce, w podstawówkach wiecej. powiedzmy u nas masz 18 godzin pensum tam 21 godzin; wiecej pracuje młody, mniej stary.
Każdy nauczyciel niemiecki ma swoją kanciapę i pracuje 6,5 godzin dziennie (tyle jest w pracy).
No i w Polsce masz dodatkowo "wychowawstwo"
tristans
Co, już im nie smakuje liberalizm ? A tak głośno krzyczeli, że kobieta ma prawo do aborcji bo to prawdziwa oznaka wolności. Dziwne też że ci niby 'nowi obywatele', którzy przybyli z imigracji nie są zainteresowani podjęciem pracy, a liberalni krzykacze twierdzili że na pewno będą pracować, przecież można dużo zarobić. Głosy Co, już im nie smakuje liberalizm ? A tak głośno krzyczeli, że kobieta ma prawo do aborcji bo to prawdziwa oznaka wolności. Dziwne też że ci niby 'nowi obywatele', którzy przybyli z imigracji nie są zainteresowani podjęciem pracy, a liberalni krzykacze twierdzili że na pewno będą pracować, przecież można dużo zarobić. Głosy liberalnej paranoi nadal tam nie milkną.
luxferre
Nie bardzo wiem, jak żeś połączył te dwa wątki (liberalizm i braki wśród nauczycieli).
Albo mi brakuje kreatywności, albo Tobie olanzapiny w organizmie. Chyba jednak to drugie, bo liberalizmu w Niemczech nigdy nie było, a neoliberalizm nigdy nie grał pierwszych skrzypiec.
matka_stiflera
U nas będzie to samo. To celowy proces. Tylko bogatych będzie stać na naukę w prywatnych szkołach.
luxferre
Gdyby sprywatyzować szkolnictwo w Polsce... i niech nawet dalej będzie dalej opłacane z budżetu... to nie było żadnych braków wśród nauczycieli. W sumie to ich nie ma i teraz. Na zachodzie przypada jeden nauczyciel na 20 uczniów. U nas jeden na 10. Mamy zatrudnionych dwukrotnie więcej nauczycieli niż potrzebujemy, a jakość kształcenia Gdyby sprywatyzować szkolnictwo w Polsce... i niech nawet dalej będzie dalej opłacane z budżetu... to nie było żadnych braków wśród nauczycieli. W sumie to ich nie ma i teraz. Na zachodzie przypada jeden nauczyciel na 20 uczniów. U nas jeden na 10. Mamy zatrudnionych dwukrotnie więcej nauczycieli niż potrzebujemy, a jakość kształcenia jest tragiczna. Poj****ło się nauczycielom w główkach. To co trzeba zrobić, to przypomnieć im, że oni są dla dzieci, a nie dzieci dla nich. Gdyby zwolnić połowę a reszcie obciąć pensję (bo wbrew temu co się mówi, nauczyciele mają jedne z najwyższych pensji wśród grup zawodowych (za godzinę pracy), byłby to dobry start do naprawy edukacji w Polsce.
prawnuk odpowiada luxferre
W miescie masz ponad 20, na wsi 5. W Polsce trzeba zamknąć 3/4 wiejskich szkół

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki