Od stycznia 2013 becikowe nie dla najbogatszych

2012-03-27 17:00
publikacja
2012-03-27 17:00
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Od 1 stycznia 2013 r. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe, ma trafiać jedynie do rodzin uzyskujących roczne dochody poniżej 85 tys. zł. To realizacja postulatu zawartego w listopadowym expose premiera Donalda Tuska.

Chodzi o to, aby dodatkową pomoc od państwa uzyskiwały rodziny najbardziej potrzebujące, czyli takie w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł. Kwotę tę skalkulowano dla progu podatkowego (85 tys. zł) i rodziny trzyosobowej (takie rodziny stanowią ok. 50 proc. wszystkich rodzin ubiegających się o to świadczenie). Oznacza to, że rodzice ubiegający się o becikowe będą musieli złożyć oświadczenia lub zaświadczenia dokumentujące ich dochody. Obecnie becikowe (1000 zł) wypłaca się na każde dziecko niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.

Wysokość kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania becikowego, będzie weryfikowana co 3 lata (z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin). Oznacza to, że taka weryfikacja nastąpi w 2015 r.

/ KPRM
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~jq
niech ktoś w końcu napisze czy nowe dziecko jest liczone do dochodu czy nie, bo wszyscy jak trole powtarzają 1922 na osobe
~ewelina2
Tu równiez macie podane wszystkie informację na temat becikowego http://www.baby-shower.pl/AKTUALNOSCI/Prawo-dla-mamy/Becikowe-w-2013-roku.html
~jol
bez jaj... to jakies 7 000 zł na miesiąc. Kto tyle zarabia? Najbiedniejsi??? Podobno poseł ma około 8 tys na miesiąc!
~Larry
7000 mc to jest 3500 na osobę. Tyle wynosi średnia krajowa, jak to się ma zatem do "najbogatszych" ?!

~magmac
Becikowe nie dla najbogatszych, a wg autora ci którzy zarabiają 2 średnie pensje krajowe należą do najbogatszych i stanowią 50% składających wnioski o becikowe. No to jesteśmy zamożnym, bogatym społeczeństwem, .....
~sdfdkjlkj
ukradli kasę i teraz wszystko się ucina.
~rabarbar
Jeśli ten który się pod tym podpisał jest taki wspaniałomyślny zabierając bogatym niech powie co zrobi z tymi pieniędzmi które w ten sposób zaoszczędzi? Jakoś nie słyszałem żeby biedniejsi dostali coś więcej ponad dotychczasowy tysiąc a czemu skoro rząd zabrał "bogatszym"?
~saweawe
85 tys brutto rocznie to jest dużo?

mieszkanie kosztuje 6000/m2,
dajmy na kolejne dziecko to potrzeba o 15m2 więcej, więc ok 90tys,

~kar-v
czyli znów równi i równiejsi. 85tys rocznie to dużo w jednym miejscu i niekoniecznie w drugim. a tu jak zwykle sie wszystkich jedną miarką mierzy
~Soultys
Super. Czyli polityka prorodzinna ciąg dalszy. Nie chodzi mi o te marne 1000zł, ale o samą filozofię. Oczywiście rozumiem, że te rodziny, które dostaną becikowe to nie tylko margines społeczny, ale i normalne, dobrze prosperujące rodziny. Ale dlaczego zamożniejsi nie mają mieć również jakiegoś bonusa jeśli się w Super. Czyli polityka prorodzinna ciąg dalszy. Nie chodzi mi o te marne 1000zł, ale o samą filozofię. Oczywiście rozumiem, że te rodziny, które dostaną becikowe to nie tylko margines społeczny, ale i normalne, dobrze prosperujące rodziny. Ale dlaczego zamożniejsi nie mają mieć również jakiegoś bonusa jeśli się w końcu zdecydują na dziecko?

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki