Od 17 czerwca nowe zasady wycinki drzew. Będą większe kary

17 czerwca 2017 r. wchodzą w życie zmiany warunków wycinki drzew. Dotkną one także dzierżawców działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Nowelizacja zakłada podwojenie kar za wycięcie drzewa bez zezwolenia odpowiedniego organu.

Od 17 czerwca nowe zasady wycinki drzew. Obowiązują również działkowców
Od 17 czerwca nowe zasady wycinki drzew. Obowiązują również działkowców

Warunki wycinki drzew zostaną w najbliższym czasie zaostrzone przez część przepisów nowelizowanej ustawy o ochronie przyrody, które zaczną obowiązywać już w połowie tego miesiąca i projekt rozporządzanie resortu środowiska mającego wejść w życie miesiąc później – 17 lipca br. Przed zmianami ostrzega swoich działkowiczów również Polski Związek Działkowców.

Zgodnie z nowelizacją, nie będzie już można bez zezwolenia wyciąć drzew, których obwód na wysokości 5 cm będzie przekraczał:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew,
  • oraz krzewów, których skupiska zajmują więcej niż 25 mkw. powierzchni.

W przeciwnym wypadku zamiar usunięcia drzewa z posesji lub działki będzie musiał być najpierw zaopiniowany przez organ władzy wykonawczej odpowiadającego samorządu terytorialnego. Wnioski o zezwolenie na wycięcie drzew znajdujących się na terenie wspólnym ROD będą musiały być składane przez zarząd danego ogrodu.

Bez ograniczeń natomiast pozostaje kwestia wycinki drzew owocowych – działkowicze mogą je wyciąć bez żadnych zezwoleń, bez względu na ich wielkość czy wiek. Jeśli jednak nie dotrzymają obowiązku i wytną drzewo objęte wymogiem uzyskania zezwolenia, będą musieli uiścić karę pieniężną. W nowelizacji zostaje ona zwiększona z jednokrotności opłaty za wycięcie (gdyby taka obowiązywała) do jej dwukrotności. Choć kwota samej opłaty jest wciąż ograniczona i nie może być wyższa niż 500 zł, to kara już może w tym wypadku kosztować do 1000 zł.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~Jb

Ej zz przeczytaj uważnie. Drzewa owocowe można wycinać bez zezwoleń i ograniczeń.

! Odpowiedz
3 5 ~Zz

Jeśli dobrze zrozumiałem, to teraz nie będzie można wyciąć drzewa owocowego bez pozwolenia jeśli przekroczy 50 cm.

! Odpowiedz
5 16 ~fuj

Znowu prawodawców należałoby zabic powoli i metodycznie
Obwód na wysokości 5cm? Urzędnik będzie pełzał w czasie pomiaru. O ile [pomyli sie w ocenie wysokosci i jak będa zawadzać korzenie
Czy polskojezyczne elity potrafia cos zrobic porzadnie dla ludzi, czy szumowiny tylko potrafią psuc.
Politycy i prawnicy na szubienice

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 ~Jola

A tak liczyłam na wolność u siebie na działce. Teraz znowu jest zniewolenie. 50cm obwodu to mniej niż 16cm na średnicę przy korzeniu. Czyli szybko rosnące drzewo do 8lat.
Komu tak naprawdę przeszkadza moje mikrowolność na działce. Czy robią to z nienawistnej zawiści, polityczni aktywiści blokowi królikorze, jakoby walczący o czyste środowisko. Ale czy zechcą mi zapłacić za drzewo które robi im tlen?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 35 ~Marcin

Niepotrzebnie od tego odeszli. Dużo działek zostało oczyszczonych i można coś na nich wybudować a ludzie zaczęli by sadzić nowe drzewa koło domu, mając świadomość że zawsze mogą je wyciąć.
Mam działkę na której mógłbym zasadzić drzewa i za np. za 15 lat je wyciąć na opał, to tego nie zrobię bo się okaże że już ich nigdy nie wytnę bo to się nie opłaci.
Jak jeżdżę do pracy ulicą Kobierzyńską w Krakowie to widzę ile pięknych działek się oczyściło, a dawniej to tylko straszyły.
Powinien być przykaz dla gmin i miast, że mają sadzić drzewa gdzie się da, a później podczas planowanej inwestycji można by je było wyciąć.
Mieszkam na obrzeżach Skawiny i tam jest bardzo dużo terenów miejskich gdzie można sadzić drzewa ( różnego rodzaju wyrobiska ) i jakoś żaden ekolog na to nie wpadł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 35 ~Stas

Ci co trzeba zrobili swoje a dla reszty chołoty ,dla świętego spokoju ,przywrócimy idiotyzm aby ci co ani jednego drzewa nie posadzili nie darli mordy. Wspaniałe wyjście z sytuacji !

! Odpowiedz
4 34 ~Roooo

dlatego nie zasadze zadnego drzewa na swojej działce!!!

! Odpowiedz
9 44 ~214

To te po i kody rabanu narobiły pamiętajcie o tym !

! Odpowiedz
27 10 ~Sly

Musztarda po obiedzie... Szyszko zrobił swoje...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne