REKLAMA
SPRAWDŹ

Od 1 marca wszyscy pracownicy zostaną zapisani do PPK. Jak wypisać się z programu?

Dominika Florek2023-03-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-01 06:00

Od 1 marca nie są już dłużej ważne wszystkie dotychczas złożone deklaracje o rezygnacji z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Pracownicy, którzy nie chcą odkładać pieniędzy na emeryturę w ramach PPK, muszą ponownie złożyć wniosek, aby wypisać się z programu. Autozapis obejmie wszystkie osoby zatrudnione w wieku od 18. do 55. roku życia. 

Od 1 marca wszyscy pracownicy zostaną zapisani do PPK. Jak wypisać się z programu?
Od 1 marca wszyscy pracownicy zostaną zapisani do PPK. Jak wypisać się z programu?
/ bankier.pl

Wraz z ostatnim dniem lutego 2023 r. ważność straciły złożone dokumenty dotyczące rezygnacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nie ma znaczenia, czy pracownik składał wniosek dwa lata temu, czy dwa dni temu. Każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę zostanie automatycznie zapisana do PPK. 

Kogo dotyczy autozapis do PPK?

Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku pomiędzy 18. a 55. r.ż., którzy dotychczas zrezygnowali z udziału w programie. Samoczynny zapis obejmuje osoby zatrudnione, które płacą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Z oszczędzania na emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą skorzystać także pracownicy powyżej 55 lat. W tym celu muszą samodzielnie złożyć wniosek u pracodawcy.

Reklama

Pracodawca ma ustawowy obowiązek od 1 marca 2023 r. zapisać wszystkich pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę, które nie chcą uczestniczyć w PPK, muszą ponownie złożyć wniosek o rezygnacji z programu. Takie pismo powinno zawierać m.in. imię, nazwisko oraz numer PESEL osoby zatrudnionej. 

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak działa PPK?

W Pracowniczych Planach Kapitałowych środki pieniężne pobierane są bezpośrednio z wynagrodzenia osoby zatrudnionej i przekazywane na indywidualny rachunek pracownika w PPK. Suma ustalana jest procentowo i wynosi co najmniej 2 proc. wynagrodzenia miesięcznie. Pracownik może zdecydować się na podwyższenie kwoty o kolejne 2 proc. pensji. Suma powiększana jest o wpłatę od pracodawcy (min. 1,5 proc.). Dodatkowo na konto przelany zostaje również powitalny dodatek od państwa, który wynosi 250 zł, a po każdym roku uczestnictwa jest on równy 240 zł.

www.mojeppk.pl

Decyzja o uczestnictwie w PPK może wpłynąć na wysokość przyszłej emerytury. W związku z tym warto przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw". Zalety i wady programu prześwietlił Krzysztof Kolany, więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. "Co PPK będą oznaczać dla pracownika i dla rynku?".

Wypłata pieniędzy z PPK na zakup nieruchomości

Środki pieniężne zgromadzone w PPK można wypłacić na wkład własny na zakup mieszkania lub domu. „Pożyczka” nie jest opodatkowana ani oprocentowana, co oznacza, że uczestnik zwraca dokładnie tyle pieniędzy, ile pożyczył. Całą kwotę sumy należy oddać w ciągu 15 latprzy czym pierwsza rata musi wpłynąć nie później niż 5 lat od daty pobrania środków.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny, prywatny system oszczędzania długoterminowego na emeryturę. Skorzystać z niego mogą wszyscy pracownicy. Program realizowany jest przy współpracy z pracodawcami oraz państwem od 2019 r. W ramach PPK część wynagrodzenia pracownika (min. 2 proc. pensji) jest automatycznie pobierana i przeznaczana na indywidualne konto inwestycyjne, co pozwala na gromadzenie oszczędności na przyszłą emeryturę. Celem programu jest zachęcanie pracowników do gromadzenia dodatkowego kapitału na przyszłą emeryturę.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
maxykaz
Ci którzy sie wypisali powinni mieć płacone odszkodowanie ponieważ musieli poświęcić swój czas. Sami nie wyrazili chęci przystąpienia do płacenia dodatkowego podatku. A jak wiadomo czas to pieniądz.
kololux
PPK? Większość ludzi nie ma pojęcia jak działa PPK. Usłyszą gdzieś "zapłacisz podatek", "niższa pensja". Do tego pracodawcom zależy na sianiu strachu, bo to dla nich dodatkowy koszt. Wystarczy trochę poczytać, by się przekonać, że to super okazja na dodatkowe pieniądze. Jeśli ktoś za darmo chce mi dać jakieś pieniądze PPK? Większość ludzi nie ma pojęcia jak działa PPK. Usłyszą gdzieś "zapłacisz podatek", "niższa pensja". Do tego pracodawcom zależy na sianiu strachu, bo to dla nich dodatkowy koszt. Wystarczy trochę poczytać, by się przekonać, że to super okazja na dodatkowe pieniądze. Jeśli ktoś za darmo chce mi dać jakieś pieniądze za nic, to chętnie od tego zapłacę podatek. Wszystko opisano w książce pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Dokładnie policzone i pokazane, że zyskuje się na PPK na starcie jakieś 75-80%. Ja z tego nie zrezygnuję. Ktoś powie – było OFE i zabrali. Nie tyle zabrali, co przenieśli na subkonta w ZUS, z których będzie jakaś tam emerytura. Część w OFE została i z tego też coś ludziom wypłacają. Jak ktoś nie ma pojęcia, to sieje bzdury na lewo i prawo.
maxykaz
Z rok temu wspominali że z PPK mozesz wypłacić pieniądze wcześniej ale musie jest z powrotem wpłacić po jakimś czasie. Teraz piszą że ludzie wpłacają i po roku wybierają bo lepiej sie na tym wychodzi niż na lokatach. O tym ile to warte dowiesz sie za kilkadziesiat lat. ZUS podał nowe tabele ile nowi emeryci stracą na tych tabelach Z rok temu wspominali że z PPK mozesz wypłacić pieniądze wcześniej ale musie jest z powrotem wpłacić po jakimś czasie. Teraz piszą że ludzie wpłacają i po roku wybierają bo lepiej sie na tym wychodzi niż na lokatach. O tym ile to warte dowiesz sie za kilkadziesiat lat. ZUS podał nowe tabele ile nowi emeryci stracą na tych tabelach - minus 6%. Tabele zmienione z powodu wzrostu długości życia w Polsce. A ponoć mieliśmy kowid i dużą smiertelność. Kłamią, kłamią , kłamią. Dlatego lepiej im nie wpłacać.
eljotek
A jaki jest sens takiego szybkiego wypisywania się? Przecież te pieniądze są odkładane na prywatnych kontach, do których każdy właściciel ma dostęp. A samo odkładanie przyniesie jakiekolwiek efekty, jesli będzie się to robiło przez kilkanaście lat minimum. Co komu da wypłacanie co rok 2tysiecy złotych? Większą skalę zysku się odczuje później

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki