REKLAMA
ZOOM NA SPÓŁKI

Obywatele Słowenii za prawem zapobiegającym upolitycznianiu mediów publicznych

2022-11-28 14:55
publikacja
2022-11-28 14:55

W niedzielnym referendum w Słowenii ponad 62 proc. głosujących opowiedziało się za wprowadzeniem prawa, które ma zapobiegać upolitycznianiu telewizji publicznej i innych organizacji medialnych - poinformował w poniedziałek portal Euronews. Obywatele poparli także dwa inne projekty rządu.

Obywatele Słowenii za prawem zapobiegającym upolitycznianiu mediów publicznych
Obywatele Słowenii za prawem zapobiegającym upolitycznianiu mediów publicznych
fot. Grusho Anna / / Shutterstock

O referendum w sprawie proponowanej przez rząd ustawy zabiegała Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS), kierowana przez byłego premiera Janeza Janszę. Obywatele musieli zdecydować o poparciu lub odrzuceniu także dwóch innych ustaw, które zainicjowała SDS: o zwiększeniu liczby ministerstw w rządzie (za było 56,4 proc. wyborców) i w sprawie odroczenia o rok wejścia w życie nowego systemu opieki długoterminowej (poparte przez 62 proc. głosujących).

Jako premier w latach 2020-2022 Jansza oskarżał telewizję publiczną RTV Slovenija o stronniczość, a następnie zastąpił niektórych kierowników stacji członkami swojej rodziny - podała agencja STA, również często krytykowana przez Janszę.

Tymczasem zdaniem obecnego premiera Roberta Goloba głosujący wysłali w referendach jasną wiadomość do polityków, że nie zostali oni wybrani, aby blokować działanie państwa, lecz aby pracować na rzecz obywateli. "Obywatele jasno wyrazili, co sądzą o pomysłodawcach referendów" - powiedział.

Związki zawodowe pracowników RTV Slovenija, które prowadziły kampanię na rzecz nowego prawa medialnego, przyjęły z zadowoleniem wyniki głosowania i uznały, że jest to "potwierdzenie, że społeczeństwo chce profesjonalnych, niezależnych i wartościowych mediów bez politycznego dyktatu".

Szef rady programowej stacji Peter Gregorczicz, który opowiadał się przeciwko nowemu prawu medialnemu, zapowiedział, że to jeszcze nie koniec i zapowiedział, że jak tylko nowe prawo ukaże się w dzienniku ustaw, zaskarży je do Sądu Konstytucyjnego. Poseł Zvone Czernacz z SDS, cytowany przez portal Nova24TV stwierdził z kolei, że "w tych referendach nie było zwycięzców, ponieważ ludzie nie zyskali w ich rezultacie absolutnie nic".

Analityk Andraż Zorko z ośrodka badań Valicon uznał wyniki referendów za ważne zwycięstwo koalicji rządzącej. Obywatele dali jej mandat do kontynuowania pracy, podczas gdy opozycyjna SDS doświadczyła czwartej pod rząd porażki na poziomie państwowym od zeszłego lata - skomentował Zorko.

Ustawa przeciw upolitycznianiu mediów ma wejść w życie na początku 2023 roku. (PAP)

kjm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki