OECD: Francja stała się państwem z najwyższymi obciążeniami podatkowymi

Francja wyprzedziła w 2017 r. Danię, stając się państwem z najwyższymi obciążeniami podatkowymi, a we wszystkich krajach wysoko rozwiniętych stosunek przychodów podatkowych do PKB wzrósł do najwyższego poziomu w historii - wynika z opublikowanego w środę raportu OECD.

(fot. Lionel Bonaventure / FORUM)

Jak poinformowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, przychody podatkowe w 34 państwach członkowskich w 2017 r. stanowiły średnio 34,2 proc. ich PKB. Chociaż to niewiele więcej niż w 2016 w., gdy odsetek ten wynosił 34,0 proc., wzrost ten wystarczył do osiągnięcia najwyższego poziomu, od kiedy w 1965 r. OECD zaczęła prowadzić takie statystyki.

We Francji stosunek przychodów podatkowych do PKB wzrósł w 2017 r. z 45,5 do 46,2 proc., wskutek czego wyprzedziła ona Danię, gdzie z kolei minimalnie on spadł. Na kolejnych miejscach są Belgia i Szwecja.

Paryż ugiął się po fali zamieszek. Wstrzymuje na pół roku wprowadzenie akcyzy na paliwo

"Żaden podatek nie zasługuje na to, by ryzykować jedność narodu" - powiedział Edouard Philippe w telewizyjnym przemówieniu, w którym przedstawił planowane kroki. Premier wstrzymał na sześć miesięcy wprowadzenie akcyzy na paliwo. "Trzeba być głuchym, by nie usłyszeć gniewu" Francuzów - dodał Philippe.

Jak pisze Reuters, wysokie obciążenia podatkowe są powodem niezadowolenia obywateli Francji, czego najnowszym przejawem są trwające protesty ruchu "żółtych kamizelek" przeciw podwyżkom podatków na paliwa. We wtorek administracja prezydenta Emmanuela Macrona, która docelowo obiecywała zmniejszenie obciążeń podatkowych, ogłosiła odłożenie podwyżek na pół roku.

W Polsce stosunek przychodów podatkowych do PKB wyniósł w 2017 r. 33,9 proc. (w 2016 r. było to 33,4 proc.), czyli był minimalnie niższy od średniej dla OECD. To dawało jej 18. miejsce na liście, czyli niemal idealnie w środku stawki. Najniższe obciążenia podatkowe wśród krajów OECD są Meksyku (16,2 proc.), a następnie w Chile, Irlandii i Turcji.

Według raportu, w ubiegłym roku przychody podatkowe w stosunku do PKB wzrosły w 19 państwach członkowskich, zaś spadły w 15. Najwyższy wzrost - o 1,4 punktu proc. - miał miejsce w Izraelu, a dalej w Stanach Zjednoczonych, choć w tym przypadku było to związane z jednorazową repatriacją podatków od zagranicznych przychodów.(PAP)

bjn/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 czytacz

Oby nasz rząd nie zechciał zając pierwszego miejsca w tej rywalizacji!

! Odpowiedz
3 13 silvio_gesell

Macie płacić na arabskie dzieci poza granicami Francji, bo współpracowaliście z nazistami.

! Odpowiedz
0 24 prs

Lata temu(!) Gerard Depardieu zamieszkał w Rosji, by uniknąć wysokich podatków, było o tym bardzo głośno. Uważał że podatki we Francji są o wiele za duże, wówczas było 75% dla osób najbogatszych.
Niema się co dziwić protestującym, to bandycki system podatkowy..

! Odpowiedz
13 48 shaker12

to jest never ending story. Zachłanne państwo będzie ciągle wystawiać łapę po więcej ,żeby uzależniać od siebie kolejne grupy wyborców. To samo jest w Polsce tylko starujemy z niższego pułapu.

! Odpowiedz
11 21 jes

Korporacje, duże firmy płacą coraz mniejsze podatki, unikają, obchodzą a lukę chce się łatać z podatków obywateli. Podobnie jak u nas Morawiecki na rozdawnictwo szuka pieniędzy u średnio zarabiających. Taka tendencja prowadza zawsze do zamieszek i niezadowolenia, to skąd to zdziwienie.

! Odpowiedz
1 6 tindala

odkąd wielki kapitał się zglobalizował może grać na nosie państwom narodowym. Klasa średnia jest natomiast wydana na łup fiskusa. Inaczej wygląda sytuacja w państwach autorytarnych np. w Chinach.

! Odpowiedz
4 43 karbinadel

Chcieliście Macrona, no to go macie, skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie

! Odpowiedz
1 3 silvio_gesell

Pstrąg!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil