REKLAMA

OC znów o kilkanaście procent droższe

2016-04-19 01:22
publikacja
2016-04-19 01:22
YAY Foto

Ostra ubiegłoroczna podwyżka stawek nie wystarczyła. Ceny polis nadal mocno pną się w górę i końca tego trendu nie widać.

OC znów o kilkanaście procent droższe / fot. Darek Majewski / FORUM

Do 667 złotych skoczył na początku kwietnia średni koszt polisy OC w miastach wojewódzkich - wynika z wyliczeń multiagencji CUK Ubezpieczenia przygotowanych dla "DGP".

To o 7,6 proc. więcej niż w styczniu i aż o 36 proc. więcej niż na początku 2015 roku.

W przypadku niektórych towarzystw ceny wzrosły nawet o 50-60 proc.

Przedstawiciele branży przekonują, że od podwyżek nie ma ucieczki, szczególnie po rekordowo wysokiej stracie, jaką ubezpieczyciele zanotowali na komunikacyjnym OC w 2015 roku.

Przypomnijmy, że według szacunków UFG porusza się coraz mniej samochodów bez OC, jednak wciąż jest to około 150 tysięcy pojazdów.

To przede wszystkim efekt zwiększonych kontroli własnych UFG prowadzonych z wykorzystaniem ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Już ponad połowa pojazdów bez OC identyfikowana jest właśnie dzięki tej bazie, czyli bez udziału kierowcy - a nie jak jeszcze niedawno - wyłącznie w wyniku kontroli drogowych policji.

Z analiz UFG wynika, iż najczęstszą przyczyną braku OC (40 proc. przypadków) jest nieopłacenie którejś z rat składki za tę polisę i w efekcie wygaśnięcie umowy ubezpieczenia. W 33 proc. wykrytych przypadków braku OC – powodem jest wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Polisa poprzedniego właściciela auta ważna jest bowiem tylko do końca okresu na jaki została zawarta i nie przedłuża się automatycznie na kolejne dwanaście miesięcy. Inne powody to: wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce (13 proc.) czy przekonanie, że dla niesprawnego technicznie i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie (11 proc.).

PAP/UFG

sp/

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~greg
Nic nowego. O podwyżkach to już od dawna jest głośno.Metoda porównania cen polis jest dobra, rzeczywiście skuteczny jest ten kalkulator cuk.
~ff
Ceny nieźle podskoczyły, ale właśnie na kalkulatorze CUK można sobie poszukać tańszego OC
mfind
Niestety jest wiele powodów ku podwyżkom cen OC dlatego ceny w najbliższym czasie będą rosły (straty na OC, wytyczne i apele KNF, coraz wyższe odszkodowania osobowe i podatki). Jednak nie oznacza to, że kierowcy nie mogą kupić ubezpieczenia w podobnej cenie, a nawet taniej niż rok wcześniej. Ważne, aby na kilka dni przed Niestety jest wiele powodów ku podwyżkom cen OC dlatego ceny w najbliższym czasie będą rosły (straty na OC, wytyczne i apele KNF, coraz wyższe odszkodowania osobowe i podatki). Jednak nie oznacza to, że kierowcy nie mogą kupić ubezpieczenia w podobnej cenie, a nawet taniej niż rok wcześniej. Ważne, aby na kilka dni przed końcem OC zrobić dokładne porównanie ofert i szybko dowiemy się czy możemy płacić mniej za to samo w innej firmie :)

Pozdrawiam,
Łukasz,
Porównywarka OC i AC mfind
~azaz
Jakie " 7,6 proc. więcej niż w styczniu i aż o 36 proc. więcej niż na początku 2015 roku " - przecież mamy deflację, sam słyszałem wielokrotnie o tym z ust rządowych urzędników i jak wszyscy wiedzą - oni nie kłamią ;)
~chabdziabdziarabdzia
500+trzeba oddać.Durny K.skąd może wiedzieć,że to naczynia połączone.Da jednym z drugich musi zedrzeć siłą.
~zyta
durni głosują na durnych.Nie wierzę,że te 34%głosujących na PIS nie posiada samochodu.
~alicja
Właśnie odnowiłem, rok temu 450zł, obecnie prawie 650.
mfind
Jeśli jeszcze nie kupiłeś nowego OC sprawdź ceny na porównywarce ubezpieczeń (np. naszej) jest spora szansa, że wyjdzie taniej niż rok wcześniej :)

Pozdrawiam,
Łukasz,
Porównywarka OC i AC mfind
~yanosik
Mi ostatnio wycenili w lutym na 570zl a w marcu juz chcieli 1100zl takze ten wzrost 7,6% nijak sie ma .
mfind
Tutaj zdecydowanie wyszło by duuuużo taniej po sprawdzeniu składek u kilkunastu ubezpieczycieli. Sprawdź na porównywarce jakie oferty mają inne firmy.

Pozdrawiam,
Łukasz,
Porównywarka OC i AC mfind

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki