Najlepsze polskie startupy 2021 [SONDA]

2022-01-12 12:19
publikacja
2022-01-12 12:19
Najlepsze polskie startupy 2021 [SONDA]
Najlepsze polskie startupy 2021 [SONDA]
fot. PayEye / / materiały dla mediów

Pandemia nie ostudziła zapędów polskich startupowców – wręcz przeciwnie. Z coraz większym rozmachem tworzą oni firmy szybko przyciągające inwestorów. Rok 2020 okazał się wręcz rekordowy pod względem liczby i wartości transakcji, a według szacunków ekspertów tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać także w najbliższym czasie.

Postanowiliśmy więc stworzyć zestawienie najcikawszych polskich startupów, zbierając na jednej liście najciekawsze nowe inicjatywy, które oferują unikalny produkt, a przy tym uzyskały największe finansowanie.  

Magnetiqa

Inkubator dla roślin, dzięki któremu plony można uzyskać o 30 proc. szybciej? To innowacyjny projekt firmy Magnetiqa, który zajął drugie miejsce w konkursie „Kraków Startup Challenge” organizowanym przez BLDG Venture oraz „Kraków Miastem Startupów”, wygrywając 40 tys. zł zł w finale konkursu „EIT Food Innovation Prizes” organizowanym przez EU European Institute of Innovation&Technology. Projekt był także dofinansowany przez Fundusze Europejskie w ramach Platform Startowych. „Cały projekt powstał w garażu. Zaczęło się od kuchenki mikrofalowej przerobionej na urządzenie przyspieszające proces wegetacji roślin i nasion. Bez GMO, w ekologiczny sposób urządzenie dostarcza roślinom dodatkowej energii opartej na elektrostymulacji” – czytamy w mailu od Rahima Blaka, inwestora w Magnetiqa.

To tylko jeden z wielu innowacyjnych projektów współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Weź udział w naszej sondzie i odpowiedz na proste pytanie.

fot. Materiał Partnera / 

 

Uncapped

Uncapped jest firmą pożyczkową, która specjalizuje się w finansowaniu spółek technologicznych. W II kw. 2021 pozyskał rekordową sumę 80 mln dol., które pozwolą stworzyć „bank online”. W ciągu 2 lat od chwili powstania Uncapped stał się marką o globalnym zasięgu. Jak to działa? Firma technologiczna z przychodami może uzyskać od Uncapped pożyczkę, którą spłaca, oddając procent od sprzedaży produktów – pożyczkę uzyskuje się w całości online, bez przygotowywania pitchy czy spotkań z inwestorem.

Tylko

Ten startup to światowy lider meblarstwa nowej generacji – meble można w niej zaprojektować samodzielnie i zamówić poprzez apkę lub stronę internetową, Indywidualne, cyfrowe dopasowanie projektów do oczekiwań klienta to projekt, który w zeszłym roku pozyskał 22 mln euro od inwestorów z Izraela, Finlandii i Polski. Firma oferuje meble, które można dopasować do wnętrza dzięki technologii VR. Produkty oferowane przez Tylko trafiają przede wszystkim na rynki Europy Zachodniej – do Niemiec, Szwajcarii i Francji, ale firma planuje wyjść także poza Europę.

Saule Technologies

Dr Olga Malinkiewicz, Piotr Krych i Artur Kupczunas stworzyli i rozwijają z sukcesami przełomową technologię ogniw fotowoltaicznych z perowskitów, czyli z minerałów, które można stosować (w postaci elastycznej, cienkiej warstwy w dowolnym kolorze) niemal wszędzie: na ścianach, oknach, kadłubach samolotów, karoseriach samochodów, ubraniach czy telefonach.  Moduły perowskitowe, w które niedawno 10 mln euro zainwestowała spółka Columbus Energy, mogą okazać się najbardziej przełomową technologią na rynku fotowoltaiki.

UVera

Projekt twórców łódzkiego startupu UVera – Adama Kiciaka, Magdy Jander i Jacka Wierzchosia – to nowatorski sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV - neutralny dla środowiska i bezpieczny filtr, który nie uszkadza DNA. W 2021 r. pomysł otrzymał grant w wysokości 2,5 mln euro z Europejskiej Rady Innowacji. Startup zwyciężył też w kategorii Biotech flagowego europejskiego konkursu EIT Health Catapult, pokonując w finale zespoły m.in. z Wielkiej Brytanii i Austrii. Firma otrzymała 40 tys. euro na dalszy rozwój.

Jutro Medical

Pomysłodawcy Jutro Medical – Adamowi Janczewskiemu – marzy się przychodnia przyszłości – łącząca zdalne konsultacje w aplikacji mobilnej z przychodnią, w której można wykonać niezbędne badania. Od tradycyjnych placówek ma ją odróżniać szerokie wykorzystanie rozwiązań telemedycznych. Startup oferuje świadczenia w ramach NFZ, przychodnia jest więc dostępna dla wszystkich pacjentów objętych państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W 2021 r. firma pozyskała 27 mln zł na rozwój platformy dla lekarzy.

PayEye

Płatność tęczówką oka to unikalne rozwiązanie na skalę światową, dofinansowane przez Fundusze Europejskie kwotą 10 mln zł w ramach programu Inteligentny Rozwój. Fintech z Wrocławia realizuje już płatność okiem we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach. Pilotażowo dostępny jest w ponad 100 miejscach: restauracjach, sklepach spożywczych, kawiarniach, na stacjach benzynowych, myjniach samochodowych itp.

Sundose

Polska platforma e-commerce oferująca spersonalizowane suplementy diety pozyskała w 2021 r. 6 mln dol. na poszerzenie oferty, ale też rozwój na rynkach zagranicznych. Startup, założony w 2018 r. przez Michała Gołkiewicza oraz Tomasza Styka, pracuje obecnie nad technologią wykorzystującą algorytm, który dobierając suplementację, uwzględnia m.in. badanie krwi oraz wywiad o stanie zdrowia pacjenta.

Źródło:
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki