Najlepsi z angielskiego. Polska w światowej czołówce

1,5 miliarda osób posługuje się językiem angielskim, a jedynie 400 milionów z nich używa go jako pierwszego języka. To oznacza, że ponad miliard osób włada nim jako językiem wtórym. Które kraje nieanglojęzyczne wykazują jego największą znajomość? 

Najlepsi z angielskiego. Polska w światowej czołówce
Najlepsi z angielskiego. Polska w światowej czołówce (YAY Foto)

English Proficiency Index opublikował listę krajów, w których uczy się języka angielskiego oraz oceniła jakość tej edukacji - informuje serwis World Economic Forum. Wśród najlepszej dziesiątki znalazła się również Polska. 

W liście dziesięciu najlepszych krajów, które posługują się językiem angielskim jako drugim, znalazł się tylko jeden kraj nieeuropejski - Singapur. Pierwszą piątkę stanowią natomiast państwa z północy Europy. Ostatnie, dziesiąte miejsce, tuż za Niemcami zajęła Polska z wynikiem 61,4, co plasuje nas przed takimi państwami, jak: Belgia (60,9), Szwajcaria (60,17) czy Portugalia (59,8).

W zakresie państw azjatyckich najlepsze, oprócz wspomnianego Singapuru, były: Malezja (60,7), Filipiny (60,33), Indie (57,3). Najgorzej z językiem angielskim radzą sobie obywatele Bliskiego Wschodu - mieszkańcy Libii (37,82) i Iraku (37,65).

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~emigrant

Co to znaczy "Najlepsza znajomosc" ??? Bazujac na moim doswiadczeniu powiem Wam, ze bardzo dobrze (czyli plynnie w mowie i pismie) jezykiem angielskim posluguje sie max 1 procent Polakow. Co jest miara znajomosci jezyka ? Certyfikaty ? Ja posiadam CAE, pracuje w biurze w Anglii i moj angielski okreslilbym jako dobry. Zaczne od tego, ze sa rozne odmiany, tzw. dialekty angielskiego, i czasami Amerykanom trudno zrozumiec Szkotow. Skoncze na tym, ze wielu Polakow (i Polek) przejdzie drastyczna weryfikacje wyobrazen o poziomie znajomosci swojego angielskiego po przyjezdzie do UK (taki maly szok, ze w szkole uczyli zupelnie inaczej)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Polak

Jesli pracujesz w Polskim oddziale zagranicznej firmy i potrafisz dogadac sie ze wspolpracownikami, potrafisz powiedziec co masz na mysli przez telefon i przez email to znaczy, ze znasz jezyk obcy bardzo dobrze. Nie chodzi o plynna znajomosc, a o praktyczna znajomosc.

! Odpowiedz
0 0 ~AM

Ten pseudo ranking to marketingowa zagrywka prywatnej firmy EF , która sprzedaje kursy językowe. Są to produkty bardzo drogie. W Polsce z ich usług korzystają głownie nastolatkowie z bogatych domów i to oni robią testy językowe na ich stronie. Dlatego tak dobry wynik Polski.Zero odzwierciedlenia rzeczywistości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Matlub

61,4 ale czego? Gramów, metrów? Zgaduje ze %, ale piszcie jednostki proszę.

! Odpowiedz
3 3 ~kolo

warto umieć język angielski bo w obecnych czasach globalizacji przyda się. Im więcej uczę się angielskiego tym więcej doceniam nasz polski język, który jest bogatszy w słownictwo i pięknie brzmi . A zatem lepiej rzeczywistość można opisać.

! Odpowiedz
2 5 ~zez

Muszę cię zmartwić, ale polski język nie jest bogatszy w słownictwo. Jest za to o wiele trudniejszy do opanowania niż angielski, bo polski ma odmianę rzeczowników i czasowników oraz bardzo dowolny szyk zdania. Innymi słowy zachwycasz się polskim tylko dlatego, że jest taki skomplikowany podczas gdy naważniejszą rolą języka jest komunikacja, więc język prostszy jest lepszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~plebs odpowiada ~zez

to dlaczego ludzie nie mowia po Koreansku skoro tam nie ma ani czasow ani form osobowych i wielu innych "dziwnych" rzeczy...

na to ze angielksi jest popularny wplynely czasy kolonizacji

! Odpowiedz
0 0 ~tomi1231234 odpowiada ~zez

Dzięki prostrzej formie po angielsku można szybciej czytać: to ważne np. dla studentów.

! Odpowiedz
0 0 ~doubledutch

To, co piszesz, oznacza, że angielski jednak znasz słabo. Dlatego trudniej Ci wyrażać swoje myśli. A co brzmi "piękniej", to kwestia gustu. Holendrzy, z którymi pracowałem, opisali brzmienie polskiego jako "dziwne". Jak widzisz, można i tak.

! Odpowiedz
0 9 ~najmita

I po co nam ta "znajomość angielskiego" jak kwota wolna od podatku jest najniższa na świecie! I wynosi jedynie 3091 pln ! Czyli ok. 10% tego co mają sąsiedzi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne