REKLAMA

Morawiecki: Staramy się wypracować nowy model gospodarczy dla Polski

2018-04-15 12:55
publikacja
2018-04-15 12:55

Staramy się znaleźć odpowiedzi na pułapki rozwojowe, w których znalazła się Polska poprzez wypracowanie nowego modelu gospodarczego; jednym z jego elementów jest polityka zrównoważonego rozwoju - powiedział w niedzielę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Na spotkaniu z mieszkańcami szef rządu zwracał uwagę, że Polska - na skutek przyjętego na początku transformacji modelu gospodarczego - "weszła na ścieżkę rozwoju zależnego".

"Czy nam się to podoba, czy nie, to model rozwoju gospodarczego (Polski) w dużym stopniu polegał na tym, że najpierw gwałtownie się otworzyliśmy, co doprowadziło w dużym stopniu do sprzedaży majątku i do upadku bardzo wielu przedsiębiorstw w latach 90., 2000., oraz do dominacji u nas w kraju kapitału z różnych innych krajów świata w kluczowych sektorach, właściwie w bardzo wielu sektorach" - mówił Morawiecki.

Jak dodał, efektem tego procesu jest sytuacja, w której "połowa polskiego przemysłu jest w rękach zagranicznych".

Inną konsekwencją - zauważył premier - jest fakt, że Polska wydaje 100 mld zł na "odsetki od tego kapitału, który tutaj przyszedł, na dywidendy od własności, którą tutaj posiadają zagraniczni właściciele, zagraniczni udziałowcy".

"100 mld zł to jest (...) więcej niż wydajemy na całą służbę zdrowia albo na armię, na edukację wyższą, podstawową, niższą - i jeszcze zostałoby 20 mld zł" - zaznaczył szef rządu.

Innymi cechami charakterystycznymi polskiej gospodarki są - zdaniem premiera - "relatywnie niższe niż u bardzo wielu naszych partnerów, konkurentów w krajach zachodnich" marże, a także pułapki: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucjonalnej oraz pułapka średniego dochodu.

"My staramy się znaleźć odpowiedź na te pułapki poprzez naszą politykę gospodarczą, poprzez nowy model gospodarczy" - podkreślił Morawiecki. Jedną z tych odpowiedzi - dodał - jest polityka zrównoważonego rozwoju.

Wizyta szefa rządu w Krakowie to część ogłoszonego na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy i PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego, objazdu po kraju czołowych polityków obozu rządzącego, który ma potrwać do lipca. Politycy PiS mają przedstawiać Polakom dotychczasowe dokonania PiS i mówić o planach na kolejne miesiące.

W niedzielę zaplanowano łącznie ponad 30 spotkań z udziałem członków rządu i parlamentarzystów rządzącego ugrupowania. (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Anna Pasek

msom/ hp/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
slc350
Ten Pan niech lepiej nic już nie robi..
niepelnosprawny_org
oby pan premier był u władzy stale i żył, żył aż po wieki... takiego premiera nam trzeba było od zawsze, broniacego kraj, swoich w pierwszej kolejnosci potem tez i innych szanowac, primo nationale, Poland
First, Polen Erste, thank you Mr Trump your good will and friendship will be remember forever...
niepelnosprawny_org
Main Gott, das neu Hunt aus Russland gekommen?
nostsherlock
W powieści"Hel3" J.Grzędowicza jest bardzo komunistyczny obraz przyszłej europy jako regionu wiecznych nakazów i zakazów, gdzie nawet prąd jest włączony tylko w określonych godzinach, ludzie są trzymani dosłownie za mordę i kontrolowani na każdym kroku (a za picie alkoholu i jedzenie mięsa grozi kara więzienia).W powieści"Hel3" J.Grzędowicza jest bardzo komunistyczny obraz przyszłej europy jako regionu wiecznych nakazów i zakazów, gdzie nawet prąd jest włączony tylko w określonych godzinach, ludzie są trzymani dosłownie za mordę i kontrolowani na każdym kroku (a za picie alkoholu i jedzenie mięsa grozi kara więzienia). Każdy jest biedny po równo (oprócz politycznych wieprzy u koryta). Tam też się to nazywa "polityką zrównoważonego rozwoju", a rząd wmawia ludziom że sami zgodzili się na dobrowolne ubóstwo.
search
To bedzie model gospodarczo spoleczy przypominajacy co do zasady i pokazany w kultowym filmie alternatywy 4
ajwaj
Jaki by nie byl "model" Morawiecki 3.0 po 2 latach, bedzie to co zawsze :)
Kompradorzy instalowani sa dla zysków hegemona, a nie narodu, tu neocon 80+ od deep state McCaina. Neo-kolonializm zaklada niesplacalne dlugi i brak suwerennosci wasala. I tak musi byc. Dlug rosnie (licznik dlugu), emigracja itd. tez

""Polski
Jaki by nie byl "model" Morawiecki 3.0 po 2 latach, bedzie to co zawsze :)
Kompradorzy instalowani sa dla zysków hegemona, a nie narodu, tu neocon 80+ od deep state McCaina. Neo-kolonializm zaklada niesplacalne dlugi i brak suwerennosci wasala. I tak musi byc. Dlug rosnie (licznik dlugu), emigracja itd. tez

""Polski dług publiczny jawny i ukryty wynosi ponad 4 biliony złotych, czyli ponad bilion USD. A ile wynosi faktyczne zadłużenie, razem z utajnionym ?""

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/02/swiat-tonie-w-dlugach-polski-dlug-to-tylko-ulamek-puli-siegajacej-260-bilionow-zlotych/
search
A co z inwestycjami 1,4 bln zloty jaki byl zapowiedziany, czy chodzilo od dlug publiczny
pluto85md
Nowy model gospodarczy pokazano przy przejeciu Bogdanki od prywatnych inwestorow. Najpierw Enea wypowiedziala umowe, potem wezwala na akcje, kupila wiekszosc i podpisala nowa umowe. Teraz podobny model gospodarczy ME stosuje wobec ZE PAK, blokujac jej mozliwosc uzyskania koncesji, jednoczesnie skladajac oferte zakupu.

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki