REKLAMA

Morawiecki: Podatek od luksusu? Jak najbardziej, ja nie byłbym przeciwko temu

2021-10-15 20:41
publikacja
2021-10-15 20:41
Morawiecki: Podatek od luksusu? Jak najbardziej, ja nie byłbym przeciwko temu
Morawiecki: Podatek od luksusu? Jak najbardziej, ja nie byłbym przeciwko temu
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W tym roku dochody z podatku VAT powinny przekroczyć 210 mld zł, to będzie bardzo dobre osiągnięcie, jeśli tak się stanie - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki.

W piątek szef rządu podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku był pytany przez internautów, czy byłby on zwolennikiem wprowadzenia tzw. podatku od luksusu, który wcześniej zapowiadało PiS.

Premier zwrócił uwagę, że taka danina była w przeszłości wskazywana jako jedno ze źródeł dochodów do budżetu. "My przede wszystkim wskazujemy na konieczność płacenia podatków w sposób powszechny i sprawiedliwy, to stąd zmiany zwiększające progresywność naszego systemu podatkowego ("Polski ład" - PAP)" - powiedział.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd w ostatnich latach działał na rzecz uszczelniania podatków VAT, CIT i PIT.

"Jeśli chodzi o podatek VAT, to w tym roku przekroczy suma podatku 210 mld zł. To będzie bardzo dobre osiągnięcie jeśli tak się stanie, a sądzę, że tak" - przekazał szef rządu.

Premier przekonywał, że dzięki uszczelnieniu VAT i wyższym dochodom z tego podatku obniżono inne podatki jak CIT z 19 do 9 proc. dla małych i średnich firm; z 18 do 17 proc. obniżono też PIT.

Morawiecki podkreślił, że obecnie wdrażana jest największa propracownicza rewolucja w podatkach. Przypomniał, że jednym z rozwiązań jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

"Podatek od luksusu? Jak najbardziej, ja nie byłbym przeciwko temu, zresztą akcyza w niektórych towarach tak właśnie działa. Jednak przede wszystkim dbajmy o to, żeby system był progresywny, sprawiedliwy, a jednocześnie powszechny, skuteczny, efektywny" - podsumował szef rządu.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
godojoshi
Męczy mnie ta nagonka na majętniejszych (bo nie na bogaczy, ci sobie poradzą), a mam wrażenie, że to dopiero początek. Od małego wiedziałem co chcę w życiu robić, skończyłem studia, poszedłem do pierwszej roboty i od tego momentu (prawie 20 lat) pracuję sumiennie jednocześnie ciągle się ucząc, gdyż moja praca Męczy mnie ta nagonka na majętniejszych (bo nie na bogaczy, ci sobie poradzą), a mam wrażenie, że to dopiero początek. Od małego wiedziałem co chcę w życiu robić, skończyłem studia, poszedłem do pierwszej roboty i od tego momentu (prawie 20 lat) pracuję sumiennie jednocześnie ciągle się ucząc, gdyż moja praca tego wymaga. Finalnie wychodzi, że pracuję dużo więcej niż przysłowiowe 8 godzin dziennie i zarabiam bardzo dobre pieniądze jak na nasze warunki. Dzięki ciężkiej pracy, świadomości podejmowanych decyzji, mam to co mam i zaczynam być za to karany. Póki co doszedłem do wniosku, że nie opłaca się tyle pracować i od miesiąca właśnie pracuję tak ok 6 godzin dziennie dzięki czemu mam więcej czasu dla rodziny. Jak docisną mnie mocniej to zawołam za swoje usługi więcej, trochę przykre, bo pracuję dla polskiej lokalnej firmy, ale jeżeli nie będzie jej na mnie stać, to pójdę do większej, jak trzeba zagranicznej, roboty jest w pytę. Finalnie za to wszystko i tak zapłacą wszyscy, a w szczególności ci najbiedniejsi. A takich jak ja jest całkiem sporo...
arzab
Irytujące jest to wieczne równanie w dół przez PiS-owskich aparatczyków ! Np. wynajmujesz komuś mieszkanie, nie płaci, to wprowadzono przepisy chroniące dłużnika i dano mu większe prawa niż właścicielowi. Albo na drodze którą przejechało milion kierowców ale trzech miało wypadek, więc temu milionowi ograniczono Irytujące jest to wieczne równanie w dół przez PiS-owskich aparatczyków ! Np. wynajmujesz komuś mieszkanie, nie płaci, to wprowadzono przepisy chroniące dłużnika i dano mu większe prawa niż właścicielowi. Albo na drodze którą przejechało milion kierowców ale trzech miało wypadek, więc temu milionowi ograniczono prędkość z powodu trzech nieudoli ! Nieudolom nie zrobiono nic, nie wysłano na szkolenie, po co, lepiej wszystkich wyrównać w dół. A teraz doszło jeszcze bolszewickie zabieranie bogatym i dawanie ... a nie, nie biednym ! Sobie !
and00
Czy klasa średnia, od 4.000zł brutto, pławi się w luksusie?
Czy trzeba być bogaczem z klasy wyższej, arystokracji finansowej co ma 10.000zł/mc brutto?
A może gdzieś pomiędzy?
e691
Według Morawickiego emerytury niecałe 5 tysięcy brutto to już jest olbrzymi luksus i nałożył większy podatek!
Lidzie ciężko zarabiający na swoje składki teraz w "nagrodę" sa okradani.
jarunia
Rada pracownicza powinna uchwalać wielkość podatków płaconych przez kadrę kierowniczą
langdon25
Oto głos typowego komunisty i lewaka
moravietz
A komunisci powinni byc publicznie wieszani i dyndac tak tydzien zanim zostana sciagnieci.
langdon25 odpowiada moravietz
W pisie zabrakło by kadr …
tf35263
Kazdy zarabiający powyżej 100k miesięcznie powinien płacić 50% podatku. Do tego podatek katastralny dla "inwestorów" którzy pokupowali po kilka mieszkań i żerują na biednych absurdalnie windując ceny najmu. I bykowe: tak są zajęci konsumpcją i hedonizmem, że nie mają czasu i chęci na zakłócające im zabawę Kazdy zarabiający powyżej 100k miesięcznie powinien płacić 50% podatku. Do tego podatek katastralny dla "inwestorów" którzy pokupowali po kilka mieszkań i żerują na biednych absurdalnie windując ceny najmu. I bykowe: tak są zajęci konsumpcją i hedonizmem, że nie mają czasu i chęci na zakłócające im zabawę dzieci-czyli dla społeczeństwa są bezwartościowi. Koniec z kultem pieniądza, koniec z promowaniem absurdalnego bogactwa, to śmierć dla społeczeństwa.
adam.1983
bykowe już płacą bo nie mając dzieci nie ma 500+ a są kosztami państwa w tym socjalem obciążeni ogromnymi podatkami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki