Morawiecki: Nie zakładamy zwiększenia deficytu

Nie zakładamy takich scenariuszy - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie, czy w związku z rezygnacją z likwidacji tzw. 30-krotności będzie większy deficyt budżetowy. Zapowiedział oszczędności, m.in. przez zmniejszanie biurokracji.

(fot. Adam Chelstowski / Forum)

Mówił też, że rząd nie mógł się zgodzić na postulat Lewicy określenia maksymalnej emerytury.

Premier Mateusz Morawiecki był w środę gościem Polsat News. Był pytany m.in. o skutki z wycofania przez PiS projektu zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładającego zniesienie tzw. zasady trzydziestokrotności ZUS. Zaznaczył, że nie musi to oznaczać zwiększenia deficytu.

"Będziemy się starali utrzymać zrównoważony budżet poprzez dodatkowe programy oszczędnościowe" - zaznaczył Morawiecki. "Mniej biurokracji, mniej obciążeń, cięcie wydatków tam, gdzie można to zrobić bez szkody dla działania instytucji państwa" - dodał.

Przypomniał, że elementem finansów publicznych jest też sektor samorządowy.

"Apeluje do samorządowców, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli na oszczędności, które wiążą się z cyfryzacją, z automatyzacją, będziemy dokonywać takiego przeglądu w skali całego państwa, by utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym" - mówił szef rządu.

Dopytywany czy w takim razie większego deficytu nie będzie? "Nie zakładamy takich scenariuszy" - odpowiedział.

Premier został też zapytany o złożony we wtorek w Sejmie projekt Lewicy, który zakłada m.in. zniesienie limitu 30-krotności przy jednoczesnym podwyższeniu emerytury minimalnej do 1600 zł i wprowadzeniu emerytury maksymalnej (w pierwszym roku obowiązywania miałaby wynosić 15,6 tys. zł).

Morawiecki skrytykował zaproponowane przez Lewicę rozwiązania. "Usłyszałem o tym, że ta maksymalna emerytura gwarantowana miałaby wynosić kilkanaście tysięcy złotych, to ja dziękuję za taką wrażliwość społeczną, która powoduje, że mielibyśmy głosować za maksymalnymi emeryturami na tym poziomie" - powiedział szef rządu.

Wyraził pogląd, że Lewica celowo tak "obwarowała" swoje hipotetyczne poparcie dla projektu ws. likwidacji 30-krotności, żeby PiS nie mógł się zgodzić na jej warunki. "Emerytury na poziomie kilkunastu tysięcy złotych jako te maksymalne wydawały nam się zdecydowanie za wysokie" - powtórzył. (PAP)

pś/ mkr/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 4 antek10

A suweren żąda 4 tys zł brutto :-))))

! Odpowiedz
16 3 jasiek2017

GrzegorzKubik łer ar ju? Napisz jakiś poemat nt PiS !

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 16 fakty

Przez 4 lata rządów PIS zatrudnienie w Kancelarii Premiera wzrosło o 125 osób, a wydatki prawie o 100 %. Podczas 4 ostatnich lat rządów P.O zatrudnienie w Kancelarii premiera spadło o 4 osoby, a wydatki wzrosły o około 20 %. A teraz wychodzi Pinokio i mówi, że przywróci stan za czasów P.O. I jeszcze robi łachę. Hhahahahahahahahah.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 19 anty12

Jaki ten Pinokio bezczelny. Za PiSu poziom biurokracji jest ogromny i liczba urzednikow i teraz jak dobry wujek bedzie ciac etaty. Trzebaby lo sie obudzic 4 lata temu, mieliby duzo wieksze szanse na znalezienie pracy niz teraz. W Polsce oczywiscie. ALe kosnczy sie to tak ze przyjda zwiazki zawodowe zaczna drzec jape i Mateuszek znowu zadluzy Polsce, bo nie mam kohones do rzadzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 11 pomorzaninm

partiokracja ma sie dobrze ...

! Odpowiedz
44 23 jasiek2017

A gdzie GrzegorzKubik PiSowski troll zachwalajacy PiS ? Cos ostatnio ucichł kiedy okazalo sie, ze PiS to zlodzieje i manipulanci.

! Odpowiedz
30 14 anty12

Hajs sie skonczyl na troli,albo przerzucili go na inna strone. Piiorki nie sa takie glupie. Badaja ruch w siecii patrze gdzie teraz sa potrzebne trole.

! Odpowiedz
22 15 pan_stanislaw_bezdomny

Może przelew nie dotarł.

! Odpowiedz
15 7 talmud

.....zostal "oddelegowany" na ......inny odcinek ......LOL

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.