Morawiecki: Nie zakładamy zwiększenia deficytu

2019-11-20 20:34
publikacja
2019-11-20 20:34

Nie zakładamy takich scenariuszy - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie, czy w związku z rezygnacją z likwidacji tzw. 30-krotności będzie większy deficyt budżetowy. Zapowiedział oszczędności, m.in. przez zmniejszanie biurokracji.

/ fot. Adam Chelstowski / Forum

Mówił też, że rząd nie mógł się zgodzić na postulat Lewicy określenia maksymalnej emerytury.

Premier Mateusz Morawiecki był w środę gościem Polsat News. Był pytany m.in. o skutki z wycofania przez PiS projektu zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładającego zniesienie tzw. zasady trzydziestokrotności ZUS. Zaznaczył, że nie musi to oznaczać zwiększenia deficytu.

"Będziemy się starali utrzymać zrównoważony budżet poprzez dodatkowe programy oszczędnościowe" - zaznaczył Morawiecki. "Mniej biurokracji, mniej obciążeń, cięcie wydatków tam, gdzie można to zrobić bez szkody dla działania instytucji państwa" - dodał.

Przypomniał, że elementem finansów publicznych jest też sektor samorządowy.

"Apeluje do samorządowców, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli na oszczędności, które wiążą się z cyfryzacją, z automatyzacją, będziemy dokonywać takiego przeglądu w skali całego państwa, by utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym" - mówił szef rządu.

Dopytywany czy w takim razie większego deficytu nie będzie? "Nie zakładamy takich scenariuszy" - odpowiedział.

Premier został też zapytany o złożony we wtorek w Sejmie projekt Lewicy, który zakłada m.in. zniesienie limitu 30-krotności przy jednoczesnym podwyższeniu emerytury minimalnej do 1600 zł i wprowadzeniu emerytury maksymalnej (w pierwszym roku obowiązywania miałaby wynosić 15,6 tys. zł).

Morawiecki skrytykował zaproponowane przez Lewicę rozwiązania. "Usłyszałem o tym, że ta maksymalna emerytura gwarantowana miałaby wynosić kilkanaście tysięcy złotych, to ja dziękuję za taką wrażliwość społeczną, która powoduje, że mielibyśmy głosować za maksymalnymi emeryturami na tym poziomie" - powiedział szef rządu.

Wyraził pogląd, że Lewica celowo tak "obwarowała" swoje hipotetyczne poparcie dla projektu ws. likwidacji 30-krotności, żeby PiS nie mógł się zgodzić na jej warunki. "Emerytury na poziomie kilkunastu tysięcy złotych jako te maksymalne wydawały nam się zdecydowanie za wysokie" - powtórzył. (PAP)

pś/ mkr/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
antek10
A suweren żąda 4 tys zł brutto :-))))
jasiek2017
GrzegorzKubik łer ar ju? Napisz jakiś poemat nt PiS !
fakty
Przez 4 lata rządów PIS zatrudnienie w Kancelarii Premiera wzrosło o 125 osób, a wydatki prawie o 100 %. Podczas 4 ostatnich lat rządów P.O zatrudnienie w Kancelarii premiera spadło o 4 osoby, a wydatki wzrosły o około 20 %. A teraz wychodzi Pinokio i mówi, że przywróci stan za czasów P.O. I jeszcze robi łachę. Przez 4 lata rządów PIS zatrudnienie w Kancelarii Premiera wzrosło o 125 osób, a wydatki prawie o 100 %. Podczas 4 ostatnich lat rządów P.O zatrudnienie w Kancelarii premiera spadło o 4 osoby, a wydatki wzrosły o około 20 %. A teraz wychodzi Pinokio i mówi, że przywróci stan za czasów P.O. I jeszcze robi łachę. Hhahahahahahahahah.
anty12
Jaki ten Pinokio bezczelny. Za PiSu poziom biurokracji jest ogromny i liczba urzednikow i teraz jak dobry wujek bedzie ciac etaty. Trzebaby lo sie obudzic 4 lata temu, mieliby duzo wieksze szanse na znalezienie pracy niz teraz. W Polsce oczywiscie. ALe kosnczy sie to tak ze przyjda zwiazki zawodowe zaczna drzec jape i Mateuszek znowu Jaki ten Pinokio bezczelny. Za PiSu poziom biurokracji jest ogromny i liczba urzednikow i teraz jak dobry wujek bedzie ciac etaty. Trzebaby lo sie obudzic 4 lata temu, mieliby duzo wieksze szanse na znalezienie pracy niz teraz. W Polsce oczywiscie. ALe kosnczy sie to tak ze przyjda zwiazki zawodowe zaczna drzec jape i Mateuszek znowu zadluzy Polsce, bo nie mam kohones do rzadzenia.
pomorzaninm
partiokracja ma sie dobrze ...
jasiek2017
A gdzie GrzegorzKubik PiSowski troll zachwalajacy PiS ? Cos ostatnio ucichł kiedy okazalo sie, ze PiS to zlodzieje i manipulanci.
anty12
Hajs sie skonczyl na troli,albo przerzucili go na inna strone. Piiorki nie sa takie glupie. Badaja ruch w siecii patrze gdzie teraz sa potrzebne trole.
pan_stanislaw_bezdomny
Może przelew nie dotarł.
talmud
.....zostal "oddelegowany" na ......inny odcinek ......LOL

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki