REKLAMA

Ministrowie bez koronawirusa. Zarażenie w KRS

2020-03-17 15:22, akt.2020-03-17 17:37
publikacja
2020-03-17 15:22
aktualizacja
2020-03-17 17:37

Wszystkie osoby, które miały kontakt z ministrem Michałem Wosiem zostały sprawdzone przez sanepid - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z kolei u prezesa Sądu Rejonowego w Biłgoraju, członka Krajowej Rady Sądownictwa Zbigniewa Łupiny wykryto zarażenie koronawirusem - potwierdził we wtorek PAP rzecznik Rady Maciej Mitera. Członkowie Rady przechodzą na kwarantannę.

fot. @MWosPL / / Twitter

Minister środowiska Michał Woś poinformował w poniedziałek wieczorem, że po stwierdzeniu w niedzielę koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt, poddał się kwarantannie i wykonał badanie; test dał wynik pozytywny. "Czuję się dobrze. Dziękuję pracownikom służby zdrowia i wyrażam solidarność z wszystkimi chorymi" - oświadczył minister.

Rzecznik rządu Piotr Müller we wtorek przekazał, że w związku z pozytywnym wynikiem testu u Wosia, wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani w poniedziałek testom. W ostatnim posiedzeniu rządu nie brało udział 9 jego członków, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski podczas wtorkowego briefingu poinformował, że wyniki, które dotychczas spłynęły są negatywne. "Ta grupa, która była na Radzie Ministrów została przebadana, wszystkie te wyniki są ujemne" - powiedział.

"Jeżeli ktoś miał kontakt późniejszy, to jeszcze będzie wykonywał testy we własnym zakresie" - zaznaczył.

"Tutaj zostały wykonane testy po siedmiu dniach osób, które miały kontakt (...). Te osoby, które mają wyniki negatywne są decyzją inspekcji sanitarnej zwolnione z kwarantanny dzisiaj i mogą funkcjonować, już normalnie dalej pracować" - dodał minister.

Dopytywany przez dziennikarzy ile w sumie osób zostało objętych tymi badaniami minister odparł, że trudno mu podać dokładną liczbę. "To było kilkadziesiąt osób, które miały bezpośredni kontakt z panem ministrem i chcemy tutaj być bardzo dokładni. To są osoby z Rady Ministrów, ale również np. osoby, które jeżdżą w samochodach z członkami rządu - kierowcy, czy ochrona. Wszystkie te osoby były przebadane" - powiedział Szumowski.

Minister Szumowski na uwagę dziennikarzy, że kontakt z pracownikiem Lasów Państwowych mógł mieć również przedstawiciel Kancelarii Prezydenta odparł, że nie mamy żadnych danych o potwierdzonych pozytywnych wynikach na zakażenie dotyczących osób z bezpośredniego otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodał jednak, że w każdym urzędzie pracują setki osób. "I na pewno gdzieś, ktoś wynik pozytywny ma" - zaznaczył minister.

Mówił też o potrzebie wykonywania standardowej procedury sanitarnej. "Czyli zmapowanie wszystkich kontaktów, sprawdzenie, z kim te osoby (zakażone koronawirusem - PAP) mogły się kontaktować i wykonanie testów, jeżeli jest taka potrzeba" - mówił.

Zaznaczył, że badane są osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną. "To nie jest tak, że w związku z jednym zakażeniem cały rząd ma się przebadać. Te osoby, które miały bezpośredni kontakt z panem ministrem (Wosiem) jako osobą, która ma potwierdzony wynik dodatni" - dodał.

Szumowski kontynuując wątek zakażenia ministra Wosia podkreślił, że w tym przypadku zastosowana była standardowa procedura. "Tutaj nie ma żadnych innych działań niż te, które normalnie wykonuje sanepid, służby sanitarne" - powiedział.

"Wszystkie osoby, który miały bezpośredni kontakt z panem ministrem w okresie, w którym może nastąpić zarażenie, zostały zmapowane przez służby sanitarne" - powiedział.

Jak tłumaczył, zgodnie z zaleceniem inspekcji sanitarnej, w stosunku do osób z newralgicznych obszarów działania państwa (wymienił m.in. lekarzy, pielęgniarki, ratowników, służby mundurowe, ale także członków rządu, prezydia Sejmu, Senatu) "by jak najszybciej przywrócić do pracy, wykonuje się 7-dniową kwarantannę od momentu kontaktu". "Po siedmiu dniach, kiedy już wiemy najczęściej, że wirus jest w organizmie, można wykonać test i sprawdzić, czy jest. W sytuacji, kiedy go nie ma, inspekcja sanitarna może zwolnić z dalszej kwarantanny 14-dniowej” – tłumaczył minister. 

Otoczenie prezydenta "wolne" od koronawirusa

Nie mamy żadnych danych o potwierdzonych wynikach pozytywnych na zakażenie koronawirusem dotyczących osób z bezpośredniego otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych danych o potwierdzonych wynikach pozytywnych z bezpośredniego otoczenia pana prezydenta" - powiedział Szumowski, dodając jednak, że w każdym urzędzie pracują setki osób. "I na pewno gdzieś ktoś wynik pozytywny ma" - zaznaczył minister.

Podkreślił też potrzebę wykonywania standardowej procedury sanitarnej. "Czyli zmapowanie wszystkich kontaktów, sprawdzenie, z kim te osoby (zakażone koronawirusem - PAP) mogły się kontaktować i wykonanie testów, jeżeli jest taka potrzeba - jeżeli są to osoby, które muszą pracować z ludźmi, a jeżeli nie (muszą pracować) to kwarantanna" - mówił.

Zaznaczył, że badane są osoby z kontaktu z osobą zakażoną. "To nie jest tak, że w związku z jednym zakażeniem cały rząd ma się przebadać. Te osoby, które miały bezpośredni kontakt z panem ministrem (ministrem środowiska Michałem Wosiem - PAP) jako osobą, która ma potwierdzony wynik dodatni" - dodał.

Osoba zakażona koronawirusem jest członkiem KRS

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie KRS. Obrady zaplanowane na cztery dni, zakończono po trzech dniach w czwartek. Jak wyjaśnił PAP sędzia Mitera, posiedzenie zostało przerwane wcześniej w związku z aktualną sytuacją w kraju, mając na względzie odpowiedzialność i troskę o dobro członków Rady. Dodał, że decyzja o skróceniu obrad została podjęta przez prezydium Rady.

Jak dowiedziała się PAP, na posiedzeniu obecny był sędzia Łupina. Mitera zapewnił, że podczas ubiegłotygodniowych obrad członkowie KRS nie mieli wiedzy o zarażeniu biłgorajskiego sędziego.

Przewodniczący KRS w rozmowie z PAP powiedział, że po uzyskaniu informacji o zarażeniu sędziego Łupiny poinformowany został sanepid. "Sporządziliśmy listę osób, które miały bezpośredni kontakt. Lista została przekazana sanepidowi i są wydawane przez sanepid indywidualne decyzje". Dodał, że członkowie i pracownicy KRS przechodzą na formalną kwarantannę. 

Szczyt zachorowań dopiero przed nami

"Na pewno w najbliższych dniach będziemy się spodziewali jeszcze większych wzrostów. Tak wyglądają wszystkie predykcje, wszystkie oceny sytuacji, że ten przyrost w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch będzie na pewno duży" - poinformował minister zdrowia podczas briefingu dotyczącym zachorowań na koronawirusa.

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mateusz Mikowski, Monika Zdziera, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Pandemia światowa rozwija się niestety każdego dnia coraz szerzej .Owszem szkoły zamknięte,uczelnie etc.zamknięte bo Niby wielka kwarantanna !.A miliony chodzą ,jadą codziennie do z pracy mając w niej niejednokrotnie styczność z większą ilością ludzi,klientów ,współpracowników coraz bardziej ryzykując własne Pandemia światowa rozwija się niestety każdego dnia coraz szerzej .Owszem szkoły zamknięte,uczelnie etc.zamknięte bo Niby wielka kwarantanna !.A miliony chodzą ,jadą codziennie do z pracy mając w niej niejednokrotnie styczność z większą ilością ludzi,klientów ,współpracowników coraz bardziej ryzykując własne zdrowie z każdą zwiększającą się codziennie liczbą stwierdzonych infekcji !.Więc o jakiej kwarantannie mowa iluzji,pozoru,prowizorycznej,częściowej etc. ! ! .Ps.https://www.worldometers.info/coronavirus/
zenonn
Globalne ocipienie.
Ilość zarażonych, zmarłych jest wyjątkowo mała jak na epidemie.
W Polsce dziennie umiera tysiąc ludzi, kilka tysięcy rocznie popełnia samobójstwo.
Zamkniecie szkół, granic jest zbędne.
Epidemia jest gospodarcza. Wielu zbankrutuje, straci oszczędnoisci życia.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki