REKLAMA

Minister zdrowia: Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii

2021-10-20 14:06, akt.2021-10-20 15:01
publikacja
2021-10-20 14:06
aktualizacja
2021-10-20 15:01
Minister zdrowia: Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii
Minister zdrowia: Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii, z tygodnia na tydzień podwaja się liczba zakażeń – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski na konferencji w Legnicy mówił, że przez ostatnie dwa dni "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii".

"I wczoraj i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień odpowiednio 85 proc. i ponad 100 proc., czyli mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyników. To jest sytuacja, która – jeżeli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy" – powiedział szef MZ. Ocenił, że przy takich wzrostach w przyszłym tygodniu poziom zakażeń może zdecydowanie przekroczyć prognozowane 5 tys.

Środowa statystyka

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 5559 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To ponad 40 proc. więcej niż we wtorek i przeszło dwa raz razy więcej niż tydzień temu. 

Potwierdzone przypadki nowych zakażeń dotyczą województw: lubelskiego (1249), mazowieckiego (1004), podlaskiego (587), zachodniopomorskiego (329), łódzkiego (293), śląskiego (277), wielkopolskiego (267), małopolskiego (260), podkarpackiego (259), pomorskiego (205), dolnośląskiego (204), kujawsko-pomorskiego (203), warmińsko-mazurskiego (179), świętokrzyskiego (94), lubuskiego (63), opolskiego (56). 30 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu koronawirusa zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

W szpitalach przebywa 3811 osób z COVID-19, w tym 329 pacjentów podłączonych jest do respiratorów – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Rok temu hospitalizowane były 8962 osoby, w tym 725 pod respiratorami.

MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 8367 łóżek i 867 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 134 740 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 678 423 zakażonych.

"Realizacja scenariusza, który wychodzi poza tę ścieżkę prognozy, jest na pewno dla nas ogromnym alertem, ogromnym czerwonym światełkiem, które mówi, że sytuacja staje się już bardzo poważna" – powiedział Niedzielski.

Ponad jedną trzecią dobowych zakażeń generują dwa województwa

Ponad jedną trzecią dobowych zakażeń generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ na konferencji prasowej w Legnicy przekazał, że w ostatnich dwóch dniach wzrost zakażeń przyspieszył. Podkreślił, że sytuacja staje się bardzo poważna.

"Widzimy to już nie tylko na poziomie liczby zakażeń, ale również na nowych hospitalizacjach. Staramy się monitorować sytuację na poziomie każdego województwa. Warto tu powiedzieć, że ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna" - poinformował Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że w woj. lubelskim jest więcej zajętych łóżek niż na Mazowszu, gdzie sytuacja również jest rozwojowa. "Tych łóżek jest zajętych w Lubelskiem ponad 700. Nie ma takiego drugiego województwa, które przecież nie należy do największych w Polsce, gdzie byłaby taka liczba zajętych łóżek" - wskazał.

Zaznaczył, że woj. lubelskie i podlaskie w poprzedniej fali nie zostały aż tak mocno dotknięte skalą zachorowań i dlatego - dodał - ona jest obecnie bardzo wysoka.

Reakcja resortu zdrowia? "Będą mandaty"

Mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy zwracania uwagi zmienia się w politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła – zapowiedział w środę w Legnicy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że ostatniej doby policja skontrolowała 2,5 tys. środków transportu. "Zwracam szczególną uwagę na środki transportu i zachowanie tam odpowiedzialnej postawy: noszenie maseczek" – mówił.

Zaznaczył, że policja wystawiła 4 tys., upomnień i 1200 mandatów. "Mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy zwracania uwagi zmienia się w politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła" – stwierdził.

Dodał, że poprosił sanepid, żeby zorganizował wspólne patrole z policją w woj. lubelskim. "One już tam mają miejsce. Tę samą praktykę uzgadniamy z wojewodą podlaskim, żeby również takie łączone patrole policji i inspektorów sanitarnych miały miejsce" – mówił.

Zaznaczył, że w środę o godz. 14.00 odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej, na którym będzie rozmawiał o możliwych rozwiązaniach w obliczu dynamicznego wzrostu zakażeń.

"Na pewno będziemy chcieli jeszcze kilka dni poobserwować. Jeżeli te trendy, które – można powiedzieć są zatrważające – się utrzymają, no to oczywiście będziemy musieli podejmować drastyczne kroki" – stwierdził Niedzielski.

"Co do świąt nie ma zagrożenia, cmentarze na pewno będą otwarte"

Cmentarze pozostaną otwarte w czasie nadchodzących świąt – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że decyzje o ewentualnych dalszych obostrzeniach będą zależały od wzrostu zachorowań z tygodnia na tydzień.

"Co do świąt nie ma zagrożenia, cmentarze na pewno będą otwarte" – powiedział Niedzielski w środę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. "Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy" – przyznał.

Dodał, że wzrost liczby zachorowań był spodziewany i wiąże się z powrotem studentów na uczelnie.

"Krytyczne są najbliższe dni, zobaczymy, jak będzie wyglądał wskaźnik wzrostu z tygodnia na tydzień. Jeżeli będziemy widzieli, że ta ścieżka, zgodnie z którą na koniec października miało być średnio 5000 (zachorowań), wtedy będziemy podejmowali kolejne decyzje, być może dotyczące obostrzeń" – powiedział.

Podkreślił, że "każdy miał szansę i ma szansę się zaszczepić". "Teraz większym stopniu bierzmy na siebie odpowiedzialność. Szczególnie tę odpowiedzialność biorą na siebie osoby, które się nie zaszczepiły, czyli nie wykupiły tej formy ubezpieczenia, aby zwiększyć swoje szanse w zderzeniu z COVID-em bądź w ogóle kwestii zakażenia" – dodał.

W pełni zaszczepionych jest w Polsce obecnie ponad 19,7 mln osób. We wtorek resort zdrowia poinformował o 3931 potwierdzonych nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarły 64 osoby z COVID-19.(PAP)

brw/ pdo/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (60)

dodaj komentarz
3456
zatrzymać zakłady produkcyjne i żądać podwyżki płac w takiej wysokości jak w budżetówce kopalnie powinny zacząć pierwsze . to będzie ta 3 -cia dawka. upominająca się .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bhaha
oprócz zastraszonych dziadów przyklejonych do telewizorka
nikt już nie traktuje tej twojej pisemi poważnie
jak sie gdzieś pojawisz pierwszy plune ci w mache
bhahaha
innowierca
Malutka Lotwa, to mial byc taki sygnalista, ktory wprowadza lockdawn jako pierwszy.
Ogolnie wszystko jest juz zaplanowane i przesadzone.Lockdawny beda na pewno w Polsce i innych krajach EU. Nie musicie sie nad tym nawet zastanawiac. Pomyslcie tylko, czy bez wprowadzania lockdawnu ktokolwiek z was, kto nie jest w podeszlym wieku
Malutka Lotwa, to mial byc taki sygnalista, ktory wprowadza lockdawn jako pierwszy.
Ogolnie wszystko jest juz zaplanowane i przesadzone.Lockdawny beda na pewno w Polsce i innych krajach EU. Nie musicie sie nad tym nawet zastanawiac. Pomyslcie tylko, czy bez wprowadzania lockdawnu ktokolwiek z was, kto nie jest w podeszlym wieku przyjmie 3 dawke?? Nie ma szans zeby ludzie przyjeli 3 dawke bez lockdawnow.Koncern Pfizer i inne ktore otworzyly dodatkowe fabryki w Europie i na swiecie, produkuja 3 dawke pelna para. Rzady podpisaly kontrakty na dostawe.Coraz czesciej przebakuja o szczepionce ktora ma byc wystarczajaca tylko przy 1 dawce, wlasnie 3 dawce. Ale 3 dawke musicie przyjac, inaczej polityka pandemii nie zacznie sie konczyc. Oczywiscie lockdawny w tym sezonie beda troche krotsze. Nawet sie nie ludzcie, ze bedzie inaczej. A mape drogowa polityki pandemi(lockdawnow i obowiazkowej 3 dawki) rzady maja juz gotowa, a teraz stosuja polityke "podchodow".
broiniac
Sprawdź sobie ile już 3 dawek w Polsce i na świecie przyjęto. A to bez lockdownów jeszcze.
innowierca odpowiada broiniac
A ile 3 dawek u osob pomiedzy 18 - 45 lat powiedzmy w Polsce przyjelo 3 dawke na dzisiaj. Czy sa gdzies takie dane ::))?? Naprawde bez lockdawnow i ograniczen??
broiniac odpowiada innowierca
A ile 3 dawek u osob pomiedzy 18 - 45 lat powiedzmy w Polsce przyjelo 3 dawke na dzisiaj

W Polsce 3 dawka na razie tylko dla grup ryzyka. Dane znajdziesz bez problemu :-)
Tak, w Polsce nikt nikogo nie zmuszał jawnie, czy nie do przyjęcia 3 dawki.
kenn odpowiada broiniac
"Sprawdź sobie ile już 3 dawek w Polsce i na świecie przyjęto. A to bez lockdownów jeszcze."

- oświeć nas
broiniac odpowiada kenn
Nie rozumiem jaki to jest problem z wyszukiwaniem informacji xD proszę bardzo:

Polska: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Cały świat: https://ourworldindata.org/covid-vaccinations?country=OWID_WRL
Wybieramy metrykę "vaccine booster doses".

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki