REKLAMA

Mex Polska planuje otwarcie nowych lokali w '23. Dalej ważne będą koszty

2023-09-29 14:30
publikacja
2023-09-29 14:30

Mex Polska planuje otwarcie dwóch nowych lokali gastronomicznych w 2023 r. i ocenia, że na polskim rynku mogłoby funkcjonować ok. stu lokali - poinformował zarząd spółki podczas konferencji. Celem grupy jest dalsze monitorowanie kosztów oraz zwiększanie marży i wartości sprzedaży.

Mex Polska planuje otwarcie nowych lokali w '23. Dalej ważne będą koszty
Mex Polska planuje otwarcie nowych lokali w '23. Dalej ważne będą koszty
fot. Filip Radwański / / FORUM

"W dalszym ciągu uważamy, że około stu lokali na terenie Polski mogłoby spokojnie funkcjonować, oczywiście to wszystko zależy od podaży i lokalizacji, (...) jak i od zainteresowania franczyzobiorców” – powiedział podczas konferencji prezes spółki Paweł Kowalewski.

Grupa Kapitałowa Mex Polska zarządza obecnie 44 lokalami gastronomicznymi, w skład których wchodzi: The mexican, Prosty temat, Pankejk, Pijalnia Piwa i Wódki. Najnowszym konceptem jest Chicas&Gorillas.

W 2023 r. planowane jest otwarcie kolejnego lokalu Pijalni Wódki i Piwa w Zamościu oraz Chicas&Gorillas w Warszawie.

„Inwestycje z niektórych lokali potrafią nam się zwrócić w ciągu paru miesięcy, a niektóre w ciągu paru lat” – powiedział prezes.

Dariusz Kowalik, członek zarządu i dyrektor finansowy w Mex Polska dodał, że inwestycja z lokalu Chicas&Gorlillas we Wrocławiu już się zwróciła, a z lokalu w Łodzi zwróci się wkrótce.

W pierwszym półroczu 2023 r. koszty grupy ogółem wzrosły do 42,5 mln zł z 34,7 mln zł przed rokiem. Spółka podała, że jej celem jest dalsze monitorowanie kosztów oraz dalsze zwiększanie marży i wartości sprzedaży.

Prezes ocenił, że jednym z ważnych elementów w koszyku kosztów dla grupy jest koszt produktu.

"Koszt produktu stał się stabilny, od jakiegoś czasu mamy bardzo niewielkie wzrosty cen, nawet na niektórych produktach spadki" - powiedział Kowalewski.

Ocenił, że jeżeli inflacja będzie spadać, to wzrosty czynszu będą znacznie niższe w porównaniu do tego, co było rok temu.

Kowalik poinformował, że spółka analizuje obecnie wpływ wzrostu najniższej krajowej płacy i jakie będzie to miało przełożenie na koszty spółki.

Od stycznia do czerwca 2023 r. zysk netto Grupy wyniósł ponad 1,6 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 roku (eliminując wpływ jednorazowego zdarzenia w kwocie 1,1 mln zł) grupa odnotowała stratę netto na poziomie 0,5 mln zł.

W tym czasie skonsolidowany zysk operacyjny (EBIT) przekroczył 2,4 mln zł i w porównaniu z I półroczem 2022 roku (eliminując ww. wpływ jednorazowego zdarzenia) wzrósł on prawie 4-krotnie.

Przychody netto ze sprzedaży wzrosły do poziomu 44,59 mln zł (+ 27 proc. rdr). (PAP Biznes)

kap/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki