REKLAMA
PIT 2023

Mex Polska ocenia, że rynek gastronomiczny wraca do kondycji sprzed pandemii

2023-11-29 13:16
publikacja
2023-11-29 13:16

Mex Polska ocenia, że rynek gastronomiczny wraca do kondycji sprzed pandemii; grupa planuje do końca I kwartału 2024 r. otworzyć co najmniej 3 nowe lokale - poinformował zarząd spółki podczas konferencji. W III kwartale 2023 r. grupa kapitałowa Mex Polska odnotowała ponad 3,2 mln zł skonsolidowanego zysku EBIT oraz 2,4 mln zł zysku netto.

Mex Polska ocenia, że rynek gastronomiczny wraca do kondycji sprzed pandemii
Mex Polska ocenia, że rynek gastronomiczny wraca do kondycji sprzed pandemii
fot. Michał Kryński / / Bankier.tv

"Rynek jest bardzo dynamiczny, bardzo szybko wraca do kondycji sprzed pandemii - zdecydowanie szybciej niż przewidywali to ci, którzy prognozowali sytuację w gospodarce popandemicznej. (...) Prognozy na lata 2022-2027 mówią o średnim rocznym wzroście rynku HoReCa - który obejmuje hotele i kawiarnie, ale też i nasz segment - o ponad 8 proc. rocznie" - powiedział Paweł Kowalewski.

Jak wskazano w prezentacji, w 2023 r. rynek gastronomiczny w Polsce odzyskał poziom sprzedaży porównywalny do tego z 2019 r., osiągając wartość 31,3 mld zł, co oznacza wzrost o ok. 40 proc. w stosunku do 2022 r.

"To świadczy bardzo dobrze o zdolności do wydawania pieniędzy przez Polaków. Cały czas dostrzegamy wzrastający popyt na nasze usługi" - powiedział prezes.

"Staramy się - jako duży podmiot, który jest w stanie chwilowo zaspokoić się mniejszymi marżami - być ostatnimi, którzy podnoszą ceny, co też pewnie zwiększa naszą popularność" - dodał.

W samym III kwartale 2023 r. Mex Polska otworzył 3 nowe lokalne, co zwiększyło liczbę posiadanych lokali do 46. Jak podano w prezentacji, do końca I kwartału 2024 r. grupa ma w planach otwarcie co najmniej 3 kolejnych lokali.

"W tej chwili całą swoją siłę rozwojową koncentrujemy na przeglądaniu i odpowiadaniu na oferty najmu lokali. Pojawiają się atrakcyjne oferty, ale często drogie, w związku z czym część tych ofert musimy niestety odrzucać. Czasami uda nam się znaleźć kompromis i podejmujemy decyzję o kolejnych umowach. (...) Bardzo trudno zaprognozować konkretną liczbę otwarć w roku, robimy wszystko, żeby było ich jak najwięcej" - powiedział Paweł Kowalewski.

Jak wskazali przedstawiciele spółki, Mex Polska skupia się obecnie na kolejnych otwarciach, ale i też na utrzymaniu rentowności w już istniejących lokalach.

"Mamy umowy na kolejne otwarcia. Pracujemy nad kolejnymi umowami" - powiedział Dariusz Kowalik, członek zarządu.

"Drugi aspekt, który jest dla nas niezwykle istotny to utrzymanie rentowności w naszych dotychczasowych lokalach gastronomicznych. Inflacja spadła, ale jest nadal na wysokim poziomie. Utrzymanie rentowności to ciągła weryfikacja naszych kosztów, które niestety muszą być w jakimś stopniu korygowane marżą albo korygowane poprzez naszą ofertę, np. zamiana dań na bardziej rentowne" - dodał.

Jak wskazał Dariusz Kowalik, największe koszty są to koszty pracy.

"Kredyty, które mamy w mBanku systematycznie się zmniejszają. W 2024 r., jeśli nic się nie wydarzy i nie będziemy zaciągać kolejnego finansowania, zostaną spłacone" - powiedział Kowalik.

W III kwartale 2023 r. grupa kapitałowa Mex Polska odnotowała ponad 3,2 mln zł skonsolidowanego zysku EBIT oraz 2,4 mln zł zysku netto. Przychody ze sprzedaży od lipca do września przekroczyły 28,7 mln zł, co dało grupie holdingowej ponad 12 proc. wzrost rdr.

Jednocześnie po trzech pierwszych kwartałach 2023 r. osiągnięto ponad 4 mln zł skonsolidowanego zysku netto oraz 5,7 mln zł zysku EBIT, co pozwoliło utrzymać dynamikę wzrostu odpowiednio o 230,5 proc. i 60,5 proc. rdr (po wyeliminowaniu z 2022 roku zdarzeń jednorazowych, tj.: umorzenia mikropożyczek i subwencji PFR oraz rozwiązania rezerwy na Program Motywacyjny).

EBITDA po trzech pierwszych kwartałach 2023 r. przekroczyła 12,3 mln zł, a przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 73,4 mln zł (wzrost o 20,9 proc. rdr).

Jak wskazano w komunikacie prasowym, wyraźna poprawa wyników finansowych zgadza się z wcześniejszymi szacunkami grupy i jest rezultatem konsekwentnego monitorowania dynamicznie rosnących kosztów oraz systematycznej waloryzacji cen. To także efekt realizacji konsekwentnej polityki rozwoju i rentowności zarządzanych przez grupę lokali.

"Tempo rozwoju grupy utrzymuje dynamiczny trend, co doceniają także nasi akcjonariusze. Widzimy to w znacznym wzroście kursu akcji Mex Polska o ponad 102 proc. w ciągu ostatniego roku. Na tym jednak nie poprzestajemy i dążymy do utrzymania tendencji wzrostowej również w przyszłych kwartałach" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Kowalik.

W skład Grupy Kapitałowej Mex Polska wchodzi kilkadziesiąt spółek powiązanych organizacyjnie i kapitałowo. Grupa zarządza obecnie 46 lokalami gastronomicznymi. Model biznesowy zakłada równoległy rozwój sieci własnych, jak i franczyzowych placówek. Od 2012 roku spółka Mex Polska jest notowana na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. (PAP Biznes)

alk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki