REKLAMA

Media: Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson&Johnson

2021-05-03 16:34
publikacja
2021-05-03 16:34
Media: Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson&Johnson
Media: Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson&Johnson
fot. Golden Shrimp / / Shutterstock

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson&Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19 w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką - podały w poniedziałek duńskie media. Będzie to już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek po szczepionce AstraZeneca.

Według mediów, w tym m.in. tabloidu "BT", decyzja ma zostać ogłoszona wkrótce. Jeśli tak się stanie, ma to znacząco opóźnić duński program szczepień, nawet do jesieni.

Wykluczenie preparatu ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Mimo tego Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając, że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych. Podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

Jak pisze "BT", mimo wykluczenia szczepionek z narodowego programu szczepień Narodowa Rada Zdrowia orzekła w poniedziałek, że ci, którzy chcieliby zaszczepić się tymi preparatami, będą mogli to zrobić poza ramami centralnego programu.

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tom440
Dania wycofuje szczepionki J&J a w Polsce ludzie sie szczepili az furczalo...kolejki godzinne i czekanie od 3 w nocy. Czasem wydaje sie ze ludzie nie maja wyobrazni i sa calkowicie lekkomyslni...
masekrut555
Ludzie są przede wszystkim zahipnotyzowani i zaprogramowani. Stąd ten brak logiki no i lampka ostrzegawcza im się nie pali. Zrobią co im się każe i tyle, nawet potem nie wiedzą czemu i jak umarli.
fiat126p
Więcej zakrzepów grozi po przejściu Covida, ryzyko rośnie kilkanaście razy. Ale rzeczywiście szczepienie szczepionką z ok. 65% skuteczności ma sens ograniczony, tylko jakoś głośno tego nikt nie chce powiedzieć.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki