Maląg: Mimo wzrost cen siła nabywcza pieniądza jest coraz wyższa

Pomimo tego, że wielokrotnie w przestrzeni publicznej mówimy, że wzrastają ceny, to tak naprawdę siła nabywcza pieniądza jest coraz wyższa - podkreśliła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, zwracając uwagę na wzrost wynagrodzeń w ostatnich latach.

(Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

Na konferencji prasowej minister Marlena Maląg powiedziała, że z danych GUS wynika, iż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ubiegłym roku wyniosło 4918,17 zł. Oznacza to, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 4,8 proc.

Szefowa MRPiPS wskazała, że w latach 2012-2015 realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia wynosił 11 proc. Natomiast w latach 2016-2019 wyniósł on 19,4 proc.

"Natomiast, jeżeli wyliczymy z tego średnioroczny wzrost realnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej zauważamy, że w latach 2012-2015 wyniósł on 2,6 proc., natomiast w tej kadencji 2016-2019 - 4,5 proc. To tak naprawdę jest potężny wzrost, największy od 30 lat" - powiedziała.

Minister Maląg podkreślała, że dużo szybciej rośnie też minimalne wynagrodzenie. Wskazała, że w latach 2015-2020 minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 850 zł, z poziomu 1750 zł do 2600 zł.

"Pomimo tego, że wielokrotnie w przestrzeni publicznej mówimy o tym, że wzrastają ceny, to tak naprawdę siła nabywcza pieniądza jest coraz wyższa. Myślę, że warto przypomnieć, że w roku 2015 za minimalne wynagrodzenie mogliśmy kupić 625 litrów mleka. Dzisiaj za to minimalne wynagrodzenie możemy kupić o 180 litrów mleka więcej. A za przeciętne wynagrodzenie - 400 litrów mleka więcej" - powiedziała.

Oszacowała także, że za minimalne wynagrodzenie w roku 2015 można było kupić 404 litry benzyny, a obecnie o 50 litrów więcej. Dodała, że za przeciętne wynagrodzenie można kupić o 110 litrów benzyny więcej.

Szefowa MRPiPS oceniła, że ostatnie lata to także pozytywne zmiany na rynku pracy. "Zlikwidowaliśmy syndrom pierwszej dniówki. Znieśliśmy przepisy dyskryminujące pracowników ze względu na staż pracy. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy" - wymieniła.

Z kolei wiceminister rodziny Alina Nowak dodała, że sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od lat. Wskazała, że na przestrzeni lat odnotowano sukcesywny spadek liczby bezrobotnych.

Wskazała, że stopa bezrobocia w grudniu 2019 r. była na najniższym poziomie odnotowanym w końcu roku od 30 lat.

Jak oceniła, po wzroście stopy bezrobocia w styczniu 2020 r., wskaźnik ten będzie spadał. "Jestem przekonana, że w następnych miesiącach stopa bezrobocia będzie spadać. W styczniu odnotowaliśmy niewielki wzrost stopy bezrobocia, jest to jednak stała tendencja. Natomiast jestem przekonana, że od marca, kwietnia ta stopa bezrobocia będzie spadała i będziemy mieli coraz mniej osób bezrobotnych" – powiedziała Nowak.

Z szacunków MRPiPS wynika, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 5,5 proc. z 5,2 proc. w grudniu.

Wiceszefowa MRPiPS mówiła także o wzroście liczby ofert pracy i wzroście zatrudnienia. "Z najświeższych danych BAEL wynika, że w III kw. 2019 r. liczba pracujących osiągnęła rekordowo wysoki poziom - 16,6 mln osób. To wzrost o 385 tys. osób w stosunku do analogicznego okresu 2015 r." - podkreśliła Nowak.

Zwróciła także uwagę na systematyczny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Podała, że w latach 2012-2015, czyli przez cztery lata, przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosły o 11 proc., a w latach 2016-2019, czyli również w ciągu czterech lat, wzrost wyniósł 19,4 proc.(PAP)

autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 15 brys

A o ile ta siła polskiej złotówki zwiększyła się wobec takiej potężnej waluty jak ukraińska hrywna?
W przeciągu roku o -11%.

! Odpowiedz
0 12 pdox

A mimo tego, że jest cieplej, to jednak jest chlodniej. Poza tym to nie jest żaden pieniądz, tylko waluta.

! Odpowiedz
27 8 rippe

No przynajmniej jedna dogłębna i jakże celna analiza. Tak się cieszę, że stopa będzie spadać (bezrobocia oczywiście). Bardzo mnie cieszą te litry benzyny i mleka więcej. I te metry kwadratowe.
Jeśli zabrać się za coś poważnie, to jednak można. I nawet czarne uda się zmienić w białe choc nikt nie wierzył... Tak trzy mać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 35 ernst

szkoda, ze pani nie wspomniala nic o inflacji, ale tej faktycznej a nie gusowskiej. A stopa bezrobocia to po prostu efekt wchodzenia od kilku l;at na rynek pracy coraz mniej licznych rocznikow. przy coraz nizszej stopie inwestycji. W sumie dno dna paniusiu

! Odpowiedz
21 36 trooper

WTF???? Ona tak serio? Przypominam, inflacja oficjalna dobija 4%, inflacja nieoficialna na żarciu to już ponad 8%

! Odpowiedz
20 23 anty12

Inflacja na zarciu to ok 30 %

! Odpowiedz
22 27 znawca_wszystkiego

To już jest szczyt bezczelności. Czy ta baba jest upośledzona umysłowo czy ślepa? Na miejscu tego maląga wstydziłbym się spojrzeć w lustro.

! Odpowiedz
40 45 anty12

HAHAHHA, widzialiscie co wczoraj powiedzial pinokio ont pensji pielegniarek i zycia w Polsce ? POLECAM. Kinia oddala pieniazki za studia w Polsce ?! Andrzejku, oddala ?

! Odpowiedz
4 12 erererer

a proszę Panią z ludźmi którzy jeszcze nie weszli na rynek pracy, przecież nie dostają wynagrodzenia za naukę

! Odpowiedz
47 59 mhm

I żadne płacze i żadne krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne