MSP nie zamierza łączyć PKO BP i PZU - media

2016-03-27 03:08
publikacja
2016-03-27 03:08

MSP nie zamierza łączyć PKO BP i PZU, ale sprzyja planom poszerzenia działalności banku o spółki ubezpieczeniowe i - z drugiej strony - firmy ubezpieczeniowej o działalność bankową.

"Bierzemy pod uwagę, że w niektórych obszarach potrzebne są fuzje" - powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Zapytany, czy są takie plany wobec PKO BP i PZU, odpowiedział: "Nie będziemy łączyć obu wymienionych firm czy - szerzej - sektora bankowego i ubezpieczeniowego".

Dodał jednak, że resort sprzyja planom firm zmierzającym do poszerzania ich działalności.

"Nie mamy więc nic przeciwko bankowi, który mówi o potrzebie akwizycji spółek ubezpieczeniowych, a także nic przeciwko największej w kraju firmie ubezpieczeniowej, która angażuje się w pozyskanie udziałów w sektorze bankowym" - powiedział.

"Tak odbudowujemy pozycję państwa w segmencie, w którym jeszcze do niedawna mieliśmy zaledwie 25 proc. udziału. Optymalnie powinniśmy dojść do przynajmniej 50 proc. udziału, bo byłby to minimalny poziom zabezpieczający interesy naszego państwa w tym sektorze, pozwalający realnie wpływać na ten obszar. W ten sposób sprzyjamy tzw. repolonizacji" - dodał.

Wyjaśnił, że chodzi o "udomowienie banków, czyli spowodowanie, by podlegały one Komisji Nadzoru Finansowego, a także o zagwarantowanie nietransferowania przez nie zysków do ich spółek matek za granicą". (PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki