REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MR: podpisano porozumienie ws. utworzenia platformy e-paragonów

2016-12-29 12:12
publikacja
2016-12-29 12:12
MR: podpisano porozumienie ws. utworzenia platformy e-paragonów
MR: podpisano porozumienie ws. utworzenia platformy e-paragonów
/ YAY Foto

Podpisano list intencyjny ws. uruchomienia platformy e-paragonów z kas fiskalnych, umożliwiającej ich dystrybucję bezpośrednio do konsumentów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Według założeń e-paragony mają być wprowadzone od 2018 r.

Porozumienie zostało podpisane między ministerstwem a Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

"Zgodnie z intencjami sygnatariuszy listu, realizacja przyjętych w nim deklaracji stanowi część procesu elektronizacji i usprawnienia obrotu gospodarczego, a także upowszechnienia płatności bezgotówkowych. Jest również kolejnym etapem prac nad systemem fiskalizacji online" - napisano w komunikacie.

MR zapewniło, że wspólnie z ministerstwem finansów uzgadnia zapisy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

"Proponowany w przepisach model zakłada, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i będą automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez MF. Jednocześnie, kasy poza wydawaniem papierowych paragonów klientom będą wysyłać elektroniczne paragony zainteresowanym użytkownikom, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się. Pośredniczyć w tym będzie przygotowywana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów. System ten ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych. Najprostszą formą będzie przekazanie paragonu elektronicznego na pocztę e-mail lub sms, czy też do aplikacji mobilnych" - wyjaśniono.

Resort zapewnia, że platforma ma być otwarta dla wszystkich uczestników rynku, którzy zadeklarują chęć udziału w systemie dystrybucji e-paragonów. Będzie też niezależna od centralnego repozytorium w MF.

"Firmy będą mogły oferować klientom nowe usługi, m.in. aplikacje konsumenckie do przechowywania i analizy paragonów elektronicznych. Klienci natomiast będą mogli swobodnie zarządzać wydatkami oraz historią swoich zakupów" - dodano.

Jak zakłada projekt rozporządzenia MR, e-paragony, z którymi wiązałby się obowiązek stosowania kas fiskalnych przesyłających dane bezpośrednio do fiskusa, miałyby zostać wprowadzone od początku 2018 r.

Ministerstwo uzasadnia wprowadzenie obowiązkowych e-paragonów ograniczeniem szarej strefy. Według resortu "wyniki analizy ekonometrycznej wskazują, że przyrost liczby aktywnych kas fiskalnych w relacji do liczby aktywnych przedsiębiorstw w Polsce o 0,1 prowadzi średnio do spadku udziału szarej strefy w PKB o 0,33 pkt. proc." MR powołuje się też na doświadczenia innych państw, takich jak Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Słowenia czy Gruzja - gdzie wprowadzenie systemu rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych poprawiło wpływy z VAT. Resort rozwoju liczy także na "zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych oraz zapewnienie konsumentom dostępu do paragonów elektronicznych w jednym miejscu". (PAP)

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~kos
Do wszystkiego niezbędne nadanie PARAGONOM mocy urzędowej.Urzędniczka w US ewentualnie MOPS pogardliwie stwierdza, że PARAGONEM mogę sobie.. to żaden dokument!
~Adamek
Komputeryzowac trzeba nawet dalej. Pytanie Ile bedzie nas to kosztowac? I kto zarobi?
~ahim
Po co brać paragony? Lepiej kupować na czarno.
~Grubb
Pomysł absurdalny i niebezpieczny ale jestem spokojny, bo od tylu lat nie udaje się uruchomić Cepik a co dopiero taki system... Ale gdyby się udało, to mamy pierwsze miejsce w świecie gwarantowane.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki