MF wprowadza minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych

Za tydzień wchodzi w życie nowy, minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych. Chodzi o biurowce, galerie handlowe czy hipermarkety, których wartość przekracza 10 milionów złotych.

(fot. justaa / YAY Foto)
Jak wyjaśnia dyrektor departamentu podatków dochodowych Maciej Żukowski danina ma skłonić do płacenia tych, którzy do tej pory unikali płacenia podatku dochodowego. Podatnicy, którzy prawidłowo rozliczają się z podatku od nieruchomości komercyjnych, zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, nie powinni odczuć nowej daniny.

Maciej Żukowski dodaje, że nie jest do dodatkowe obciążenie, tylko próba wymuszenia uczciwego deklarowania podatku od nieruchomości komercyjnych.

Ministerstwo Finansów szacuje, że około 65 procent właścicieli nieruchomości komercyjnych skutecznie unika płacenia podatku dochodowego.

IAR / Karol Tokarczyk/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 9 niepelnosprawny_org

nieduzy podatek, ale kazdy zapłaci bez wyjątku, to jest sprawiedliwy podatek w swojej definicji...

! Odpowiedz
23 9 arfeneusz

fajnie, że wszedł ten podatek, czekam na kataster, może zresetuje ceny mieszkań do poziomów akceptowalnych, wtedy chętnie wejdę na rynek mieszkaniowy jak napisałem tutaj
http://ekonomiczny-wojownik.pl/finanse/dlaczego-nie-inwestuje-w-nieruchomosci/

! Odpowiedz
6 8 silvio_gesell

Kataster jest szkodliwy bo zniechęca do remontowania. Najlepsze jest opodatkowanie samego gruntu, tak jak to jest robione w Singapurze, dzięki czemu mają najwyższe PKB per capita.

! Odpowiedz
12 16 slc350

I oczywiście właściciele wezmą nowe obciążenia na klatę i odejmą sobie od koryta nie przerzucając kosztów na konsumentów.....

! Odpowiedz
14 20 silvio_gesell

Akurat podatku od wartości nieruchomości nie da się przerzucić, ani na konsumentów ani dostawców, bo trzeba go płacić bez względu czy jest obrót czy nie. Na konsumentów i dostawców przerzuca się podatki transakcyjne jak obrotowy, dochodowy i VAT.

! Odpowiedz
3 5 autoro odpowiada silvio_gesell

Komentarze różnych analfabetów ekonomicznych czytałem ale w Twoim jest coś szczególnego - głupota, którą opisujesz wygląda jakby była napisana przez osobę z większym poziomem inteligencji niż zazwyczaj ma to miejsce na bankierze.

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell odpowiada autoro

To nawet nienajgorsza diagnoza. Ale nie rozmawialiśmy o mnie...

! Odpowiedz
20 20 oko1

Brawo już nie długo podatek katastralny i to po cichu bo rozdawnictwo trzeba finansować najpierw zabierają majątki niby złodzieją poprzez konfiskatę rozszerzona do tego męczą prywaciarzy by ich też pozbawić gotówki przez nakładanie kar skarbowych a nie długo zabiorą się za pospolitych obywateli by im zabrać co im dali.

! Odpowiedz
7 23 silvio_gesell

Brawo. Cała reszta związana z reformą sądów i uruchomieniem art 7 przez KE to zwykła hucpa, mająca odciągnąć uwagę.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.