Oto zadania dla resortu finansów wg Banasia

Przygotowanie założeń i projektu przyszłorocznego budżetu, dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i kolejne ułatwienia dla podatników - to według ministra finansów Mariana Banasia plany jego resortu na najbliższe miesiące.

(Ministerstwo Finansów)

"Do końca lipca przedstawimy na Radzie Ministrów gotowe założenia i cały budżet, który następnie zostanie skierowany do Sejmu" - powiedział w środę Banaś w radiu Wnet.

Jak dodał, w 2019 r. Ministerstwo Finansów zakłada wzrost PKB na poziomie 4 proc., a prognoza na 2020 r. to 3,7 proc. Jak stwierdził minister, przewiduje się na przyszły rok stosunkowo wysoki wzrost w porównaniu do innych krajów UE. Zaznaczył, że w planach budżetowych jest już uwzględniony podatek od sprzedaży detalicznej. Jego zdaniem zacznie on być pobierany "w najbliższych miesiącach".

Wśród innych priorytetowych zadań Banaś wymienił działania "w kierunku dalszego uszczelnienia systemu podatkowego" oraz dalsze ułatwienia dla podatników. "Jednym z głównych założeń, oprócz stabilności finansów publicznych, jest wychodzenie na przeciw przedsiębiorcom, aby stwarzać dla nich warunki, aby mogli się lepiej rozwijać, czuli się bezpieczniej, nie wyjeżdżali za granicę" - mówił minister finansów.

Jako jedno z tych ułatwień Banaś wymienił plan zwolnienia z podatku PIT osób do 26. roku życia. "To spowoduje, że na pewno będą się mogli lepiej odnaleźć na rynku. Jest to też element zachęcania tych ludzi, aby nie wyjeżdżali za granicę, ale wiązali przyszłość z naszym krajem" - stwierdził minister.

wkr/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 karbinadel

"dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i kolejne ułatwienia dla podatników" - te dwie rzeczy wzajemnie się wykluczają. Jak dotąd tzw. uszczelnianie skutkowało dramatycznym wzrostem obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców. Jeśli to mają był ułatwienia, to strach pomyśleć, co będzie, gdy zechcą utrudnić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.