"System VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych"

System VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych, bowiem zawsze jest jakiś margines patologii - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu. Jego zdaniem w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe niż 180 mld zł.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

Premier proszony był o komentarz do słów b. premiera Donalda Tuska, który w poniedziałek mówił, że rozpowszechnianie informacji o gigantycznej luce VAT za rządów PO to propaganda. Według Tuska najlepszym dowodem na to jest fakt, że prokuratura po tej sprawie nie przesłuchała ani jego, ani nikogo z PO. Morawiecki pytany był też, czy gdyby został wezwany przed komisję śledczą ds. VAT, to czy by się na nią stawił.

"Wystarczy popatrzeć na raporty firmy konsultingowej PwC, która regularnie publikowała takie raporty, i którą trudno posądzić o jakiekolwiek związki z Prawem i Sprawiedliwością. Wystarczy popatrzeć na raporty Komisji Europejskiej, która prezentowała powiększającą się lukę w VAT w latach rządów naszych poprzedników (...)" - powiedział premier.

"Luka w VAT (...), którą wykazało bardzo wiele instytucji jest realnym, bardzo smutnym, patologicznym zjawiskiem, które zarejestrowaliśmy. Niestety, bardzo słusznie pan przewodniczący Horała (Marcin, szef komisji śledczej ds. VAT - PAP) stara się wykazać i wykazuje w różnych miejscach te najróżniejsze patologie" - powiedział Morawiecki. Przypomniał, że gdy został ministrem finansów mógł przeczytać listy do MF, które były czasami dramatycznymi apelami, żeby zapobiegać patologiom na rynku i karuzelom VAT-owskim.

Zdaniem szefa rządu trudno bardzo dokładnie obliczyć, jakie straty z tego tytułu Polska poniosła, ale wskazane przez niego wyliczenia pośrednie, np. dokonane przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazują, że w znaczącym stopniu lukę w VAT obecny rząd domknął.

"A więc, a contrario, można pokazać, że ta luka w VAT istniała (...) i co najmniej oscylowała przez te osiem lat łącznie pewnie gdzieś wokół 200 mld złotych" - mówił.

Podkreślił, że obecny rząd chwycił "vatowskiego byka za rogi", o czym świadczą liczby. Podał, że z poziomu 123 mld zł dochodów z VAT w 2015 r., w tym roku dochody z VAT sięgną około 180 mld zł, "może nawet trochę więcej", czyli będą wyższe o ponad 45 proc., co - jego zdaniem wyraźnie pokazuje skuteczność działań.

Premier przyznał, że zawsze gdzieś występuje jakiś margines patologii. "Ja uważam, że my też możemy jeszcze ładnych kilka miliardów uszczelnić, ale ta wielka luka, czyli 20, 30, a może nawet więcej miliardów rocznie, dzięki ogromnym wysiłkom państwa polskiego została uszczelniona i przeznaczyliśmy te środki na cele społeczne, na cele rozwojowe (...)" - powiedział.

"Jest szereg postępowań prowadzonych przeciw przestępcom VAT-owskim przez prokuraturę" - dodał.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił, że liczby nie kłamią, nie są opinią. Zaznaczył, że Najwyższa Izba Kontroli kierowana przez Krzysztofa Kwiatkowskiego byłego ministra w rządzie Donalda Tuska, w swoim raporcie zarzuciła poprzedniemu rządowi nieskuteczność w zakresie walki z narastającą luką VAT-owską.

Ziobro mówił o działaniach, które jego zdaniem, Donald Tusk mógł podjąć, a czego nie zrobił. "Przede wszystkim to, co złego zrobił, to za czasów rządu PO zlikwidowano w agencji bezpieczeństwa specjalny departament do walki z przestępczością gospodarczą. Wykręcono ręce prokuraturze poprzez przyjęcie potworka - w postaci tamtej ustawy - który spowodował, że tego rodzaju postępowania dotyczące setek milionów afer wyprowadzanych pieniędzy trafiały do prokuratur rejonowych, nie były pod nadzorem, kończyły się w większości umorzeniami. A jeżeli już nawet trafiały do sądu, to dziewięć na dziesięć spraw, to były wyroki w zawieszeniu" - mówił Ziobro.

Zaznaczył, że jeżeli sprawca, który kradł miliony złotych na własne konto dostał wyrok w zawieszeniu, "to on się za brzuch łapał, bo na całe życie siebie i całą rodzinę ustawił i kupował sobie jachty gdzieś na wyspach egzotycznych".

"Takie było państwo, które proponował i uosabiał Donald Tusk" - ocenił Ziobro. Dodał, że obecna ekipa powołała prokuraturę regionalną, która nadzoruje śledztwa przejęte z prokuratur rejonowych.

"Dzisiaj tych oskarżonych, podejrzanych, tymczasowo aresztowanych mamy 3-4 razy więcej niż było za czasów Platformy Obywatelskiej. Wprowadziliśmy konfiskatę rozszerzoną; rząd Donalda Tuska był ostatnim rządem w UE, który nie chciał wprowadzić konfiskaty rozszerzonej używanej właśnie po to, aby odbierać mafiom VAT-owskim te pieniądze. Odbieramy tych pieniędzy nieporównywalnie więcej dzięki temu" - poinformował minister.

Dodał, że zaostrzono też prawo; wcześniej za tego rodzaju przestępstwa groziła z reguły kara 5 lat więzienia, a teraz 25 lat. "Jest różnica?" - pytał. "Jest różnica" - ocenił.

"A przekłada się to na zwiększone wpływy do budżetu państwa? Przekłada, bo przestępcy, zwłaszcza tacy, którzy już się nakradli nie chcą reszty życia spędzić w niezbyt miłym miejscu, gdzie są nienajmilsze zapachy i za kratami, tylko wolą jednak gdzie indziej przenosić swoją działalność przestępczą - do krajów, w których mniej skutecznie, ofensywnie walczy się z tego rodzaju przestępczością" - stwierdził. 

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
34 13 misafi

Piasecki wczoraj elegancko wyjasnił, że luka VAT za czasów PO wynosiła 32mld rocznie a za czasów PIS wynosi 30mld rocznie. Więc Morawiecki niech na początek może cokolwiek uszczelni, zanim zacznie opowiadać bajki ile to jeszcze można wycisnąć kasy z tego.

! Odpowiedz
46 11 histeryk

I kolejna sprawa - jeżeli można jeszcze uszczelnić, to dlaczego tego nie zrobili przez ostatnie 4 lata? Przecież od poprzedniego rządu oczekiwali, że uszczelni lukę VAT po jednym roku... , a tu cztery lata braku działań? Trzeba komedię śledczą powołać.

! Odpowiedz
47 19 histeryk

Kolejna manipulacja Pinokia. Porównanie dochodów z VAT z 2015 r., czyli z okresu dekoniunktury w UE i z 2018 r., gdy wszystkie państwa UE notują dodatnią dynamikę wzrostu, to zwykły idiotyzm. Samo 500 plus zapewniło przez te trzy lata 15 mld zł z VATu więcej. Dodać należy do tego dwukrotnie lub trzykrotnie większą liczbę pracujących tu Ukraińców i najważniejsze - dodatnia dynamika PKB, malejące bezrobocie i rosnące wynagrodzenia - i okaże się, że z tego uszczelnienia, które zresztą bazuje na przepisach wprowadzonych jeszcze za poprzedniego rządu, nie jest aż tak wiele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 zenonn

VAT kolejny temat zastępczy jak aborcja.
Bandytów VAT należy szukać najpierw wśród swoich.
Każdy funkcjonariusz urzędu skarbowego jest umoczony.
Łapie się drobnych, bo na od prawdziwych bandziorów bierze się dolę.
Głównym beneficjentem kradzieży VAT są globalni bandyci nacji handlowej.

! Odpowiedz
10 24 kolumb1234

Zmniejszyć VAT do 15% na wszystko

! Odpowiedz
18 25 nostsherlock

To jak już uszczelnią, to niech adekwatnie obniżą podatki i ZUS... a nie zaraz... premier jest banksterem, po prostu zabiorą ludziom i przeżrą na ośmiorniczki albo ukryją w raju podatkowym, lub w jakiś dziwny sposób przejmą ziemię od kościoła

! Odpowiedz
21 20 mario7821

W obecnych latach ceny za towary i usługi są dużo wyższe niż za czasów PO wiec i łącznie VAT- u jest dużo więcej dlatego nasuwa się pytanie! o ile faktycznie luka VAT została uszczelniona? Skoro przez 8 lat rządów PO zginęło 200mld złotych (rocznie to jest 25mld !)

! Odpowiedz
7 15 nostsherlock

Skoro wspominasz o PO, rozumiem, że chcesz usprawiedliwiac jedną z głównych krajowych partii. Pragnę zaznaczyć, że jak 2 osoby ukradną towary ze sklepu, w tym jedna na wartość 2 razy wyższą niż poprzednia, to obie są złodziejami i nie należy usprawiedliwiać nikogo argumentami "bo ten ukradł więcej, więc ten jest niewinny"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 35 carlito1

Ja proponuję zamknąć każdego co ma legalną działalność w Polsce.... W zasadzie VAT uszczelniony 100%..... Puki ta walka z wyłudzeniami była faktycznie wycelowana w oszustow to było ok. Ale teraz to już się robi polowanie na czarownice.... Ludzie pamiętajcie ! Nie da się wyłudzić ileś tam mln. Zł VAT bez udziału urzędników czy polityków.... Spróbuj spuznic się o parę dni z VAT 7 lub poprosić o zwrot na kilkanaście tys zł............

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.