REKLAMA

Łodzianie nie mogą się doprosić deklaracji PIT-8C

2009-04-28 07:30
publikacja
2009-04-28 07:30
Albo nie złożą zeznania podatkowego za ubiegły rok, albo podadzą w nim nieprawdę - emeryci z Łodzi głowią się, który sposób złamania prawa wybrać. Przed takim problemem postawił ich dom maklerski Pekao S.A., który do tej pory nie przekazał łodzianom deklaracji PIT-8C.

Emeryci od kilku lat grają na giełdzie. Nie odnoszą oszałamiających sukcesów, nie dokonują wielu operacji. Nie pamiętają nawet, które akcje kupowali i sprzedawali w ubiegłym roku i z jakim rezultatem. Dlatego z niecierpliwością czekali na spóźniające się dokumenty z biura maklerskiego.

- Nie przyszły do końca marca, nie było ich na początku kwietnia. W końcu zaczęliśmy się poważnie niepokoić - mówią małżonkowie (nazwisko do wiadomości redakcji). - Sądziliśmy, że to wina poczty. W końcu kilka dni temu wybraliśmy się do domu maklerskiego przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Od pracownika usłyszeliśmy, że za dostarczenie zeznań odpowiedzialna jest ich centrala w Warszawie. Okazało się jednak, że papiery nie zdążą już do nas dotrzeć przed upływem terminu złożenia zeznania rocznego. Teraz nie wiemy, czy podać nieprawdziwe dane w zeznaniu czy płacić karę za niezłożenie deklaracji w terminie.

Gdyby emeryci nie złożyli zeznania do 30 kwietnia, groziłby im mandat w wysokości od 127,60 zł do ponad 25 tys. zł.

Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi, radzi emerytom, by w zeznaniu, które złożą do urzędu skarbowego, podali kwoty transakcji giełdowych, jakie pamiętają.

- Warto dołączyć wyjaśnienie, że nie otrzymali deklaracji PIT 8-C i że złożą ewentualną korektę, gdy ją dostaną - tłumaczy rzeczniczka. - Podatnicy muszą też wystąpić do domu maklerskiego o przysłanie tej informacji, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. To szczególna sytuacja, nasi urzędnicy uwzględnią nietypowe okoliczności.

Na wysłanie PIT-8C dom maklerski miał czas do końca lutego. - Dom maklerski ma obowiązek przekazać PIT. Jeżeli pracownicy z Łodzi nie znają przepisów, można złożyć reklamację do centrali - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego. - Można też poskarżyć się do nas.

Za niedopełnienie obowiązku biuro maklerskie może dostać mandat od urzędu skarbowego. Jego wysokość zależy od rangi sprawy. Zdaniem Rolanda Paszkiewicza, dyrektora Biura Analiz CDM Pekao S.A., historia wygląda nieprawdopodobnie. - 2008 r. nie był pierwszym rokiem, w którym wysyłaliśmy PIT-8C do klientów. Nasi pracownicy są więc zaprawieni w bojach. Trudno mi uwierzyć, by którykolwiek z nich mógł wykazać się taką ignorancją - mówi Paszkiewicz. - Klient zawsze może wystąpić o wystawienie duplikatu. Otrzyma go standardowo za pośrednictwem poczty lub w pilnych sytuacjach kurierem - tłumaczy Roland Paszkiewicz.

POLSKA Dziennik Łódzki
A.Zboińska, P.Brzózka
Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki